Reklama

Lipy rosnące przy ulicy Kasztanowej w Jarocinie zostały przeznaczone do wycięcia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Jarocin

Lipy rosnące przy ulicy Kasztanowej w Jarocinie zostały przeznaczone do wycięcia - Zdjęcie główne

Lipy rosnące przy ulicy Kasztanowej w Jarocinie zostały przeznaczone do wycięcia | foto Gmina Jarocin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziesięć lip rosnących przy ulicy Kasztanowej w Jarocinie zostało przeznaczonych do wycięcia. Magistrat twierdzi, że są chore i stwarzają zagrożenie.

Reklama

Lipy przy ulicy Kasztanowej w Jarocinie stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Poza tym są w złym stanie fitosanitarnym - informuje ratusz. 

Lipa przy Kasztanowej w Jarocinie przewróciła się na ogrodzenie parku

Tak uznała na podstawie przeprowadzonej ekspertyzy Marzena Jelenieska - Jankowska, inspektor nadzoru terenów zieleni i nadzoru prac w drzewostanie Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

„Część z nich posiada korony jednostronne oraz widoczny znaczny posusz w koronie. W pniach zauważalne jest przebarwione i rozkładające się w wyniku działań grzybów drewno. W niektórych koronach występują rozwidlenia grożące rozłamaniem. Na pniach drzew widoczne są ubytki wypełnione miękkim murszem, a także zniekształcenia w  postaci  guzowatych zgrubień, które powstały w skutek działania grzybów bakterii i innych czynników biotycznych” - czytamy  w komunikacie jarocińskiego magistratu na ten temat.  

Poza tym lipy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Podczas silnych podmuchów wiatru mogą się złamać, przewrócić na drogę, chodnik czy pobliski parking. Takie zdarzenie miało już miejsce jakiś czas temu, kiedy jedno z drzew upadło na ogrodzenie pobliskiego założenia  pałacowo-parkowego Radolińskich.

Posadzą nowe lipy przy ulicy Kasztanowej w Jarocinie 

Dlatego podjęta została decyzja o wycince 10 lip drobnolistnych. Zaplanowano ją na pierwszą dekadę grudnia. Plan otrzymał pozytywna opinię Regionalnego Dyrektora  Ochrony Środowiska w Poznaniu. Póki co drzewa do wycinki zostały oznaczone krzyżykiem.

Na w miejsce usuniętych drzew jeszcze w tym roku zostanie posadzonych 10 nowych lip drobnolistnych o obwodzie 14 - 16 cm.

Prace mają też  związek z rewitalizacją i odtworzeniem nasadzeń alei lipowej.

Co myślicie o decyzji dotyczącej wycięcia drzew? 

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy