Za oknem słońce, gorąco, grillujemy w ogrodach, odpoczywamy nad zbiornikami wodnymi, wędrujemy po terenach leśnych. Ten okres to jednak idealny czas dla kleszczy.
Wystarczy, że temperatura wzrośnie do +7 st. C, by kleszcze przerwały hibernację
Kleszcze są pajęczakami. Żyją powszechnie na terenie całego kraju. Występują w miejscach o dużej wilgotności, porośniętych krzewami, niskimi zaroślami i trawami, na łąkach, nad brzegami rzek i jezior, wzdłuż dróg i ścieżek leśnych.Coraz częściej jednak można je spotkać w miastach: parkach, skwerach, przydomowych ogródkach, a nawet w piwnicach.
Wykazują ogromną wytrzymałość na zmienne warunki otoczenia, a ich aktywność trwa od marca do listopada - z krótką przerwą na gorące miesiące letnie, gdy temperatura wzrasta powyżej 25 st.C.
Jaja kleszczy oraz wygłodniałe larwy giną w temperaturze niższej niż - 7 st. C. Zimą zapadają w letarg, ale wystarczy, że temperatura wzrośnie do +7 st. C, by przerwały hibernację.
Kleszcze poszukują żywicieli najintensywniej wiosną i jesienią w porze przedpołudniowej i przedwieczornej. Łagodna zima i wilgotne lato sprzyjają wysokiej rozrodczości i małej umieralności kleszczy - co powoduje zwiększenie tempa ich rozprzestrzeniania się.
Kleszcze polują na upatrzonego żywiciela - na co reagują?
Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi. Polują aktywnie (zwłaszcza larwy), czekają na liściu, źdźble trawy i zahaczają się, gdy obok przechodzi upatrzony żywiciel. Reagują na wibracje, zapach, stężenie dwutlenku węgla i ciepło jego ciała. W ułamku sekundy potrafią haczykami na końcach odnóży zaczepić się o skórę, sierść, ubranie.Kleszcze nie skaczą, nie spadają z drzew. Choć wkłuwają się dość głęboko w skórę, jest to w zasadzie niewyczuwalne, ze względu na obecność w ich ślinie substancji znieczulającej. Kleszcze po wessaniu krwi powiększają swoją objętość nawet 10-krotnie.
W czasie żerowania mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie wywołujące na przykład boreliozę, czy wirusa kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).
Jak zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza?
Wybierając się na przykład na spacer do lasu, należy pamiętać o odpowiednim okryciu ciała:
- długich spodniach,
- bluzce z rękawem,
- nakryciu głowy.
Najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest jednak szczepienie.
Co zrobić w sytuacji ukąszenia przez kleszcza?
Tkwiącego w skórze pajęczaka nie wolno niczym smarować (masłem, kremem, wazeliną), zgniatać, przypalać czy polewać spirytusem, ponieważ kleszcz dusząc się, wymiotuje, co zwiększa ryzyko zakażenia.Należy go jak najszybciej usunąć za pomocą specjalnego urządzenia na przykład:
- kleszczołapek,
- „lassa”,
- szczypczyków do usuwania pasożytów (dostępne w aptece).
Należy pamiętać, że badanie kleszcza usuniętego ze skóry, w celu sprawdzenia czy jest on nosicielem chorób, nie jest uznawane jako metoda diagnostyczna.
Macie na swoim koncie jakieś "przygody" z kleszczami - opiszcie, jak sie skończyły.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.