Przywracanie łąk kwietnych i zastępowanie nimi trawników to same korzyści dla przyrody i człowieka. Nie sposób też zapomnieć o walorach estetycznych. Łąki kwietne cieszą oko zmieniając krajobraz miasta i równowagę dotyczącą bioróżnorodności.
Wskazówki specjalistów mówią jednoznacznie, że nasz ekosystem został dość znacznie zaburzony ze względu na zamiłowanie do koszonych trawników. Pszczoły i inne owady zapylające giną ze względu na brak pokarmu, łąka przywraca do życia zapylacze. Ponadto na łące może zamieszkać około 300 gatunków zwierząt: owadów, małych ssaków, gadów, płazów i aż 60 gatunków roślin, te wartości są nie do przecenienia przyrodniczo. Łąka nie tylko pięknie wygląda, ale pozwala też na duże oszczędności.
Łąki nie potrzebują nawozów i środków ochrony roślin. Nie potrzebują też intensywnego podlewania, gromadzą wodę deszczową, tworzą lepszy mikroklimat w mieście, zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni gleby. Nie wymagają również częstego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców (mniej spalin z kosiarek). Łąkę wystarczy skosić dwa razy w ciągu roku, a trawniki koszone są w sezonie kilka a czasem kilkanaście razy.
Argumentów na rzecz tworzenia łąk kwietnych jest dużo. Dzięki temu powstają atrakcyjne i naturalne miejsca w przestrzeni miejskiej.