W Dobieszczyźnie powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy. Gmina Żerków pozyskała na ten cel dofinansowanie. Kto poprowadzi placówkę?
Środowiskowe domy samopomocy, zwane inaczej ośrodkami wsparcia, to placówki, które przygotowują do samodzielnego życia w społeczeństwie osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz chorych psychicznie. Przede wszystkim są to domy dziennego lub całodobowego pobytu, w których osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą otrzymać częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych oraz posiłek.
Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy powstanie w budynku po byłym domu dziecka prowadzonym przez siostry selezjanki. Obecnie należy on do diecezji kaliskiej. - Mamy porozumienie z diecezją. To tam będziemy chcieli prowadzić ten dom - poinformował burmistrz Michał Surma. W gminie Żerków podobna placówka była prowadzona w Raszewach. Z czasem została przekształcona w Dom Pomocy Społecznej. Osoby niepełnosprawne intelektualnie lub z chorobami psychicznymi musiały być więc dowożone do ŚDS w Czerminie.
Żerkowski urząd pozyskał dotację w wysokości 595 tys. zł. 10 lipca w Wojewódzkim Urzędzie Wielkopolskim została podpisana stosowna umowa pomiędzy wojewodą Łukaszem Mikołajczykiem i ministrem rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, a burmistrzem Michałem Surmą i skarbnikiem Agnieszką Rosiejką.
Pieniądze, które otrzymaliśmy zostaną, przeznaczone na przystosowanie budynku do potrzeb podopiecznych, którzy będą tam przebywać. W grudniu zostaną nam przekazane środki na funkcjonowanie placówki - tłumaczy burmistrz.
Środowiskowy Dom Samopomocy prawdopodobnie nie będzie osobną jednostką budżetową. Ma go poprowadzić organizacja pozarządowa. Wszystko jest jednak w fazie projektu.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.