Spotkania kursowe, czyli zjazdy kapłanów, którzy kończyli razem studia i otrzymywali w tym samym święcenia kapłańskie, odbywają się za każdym razem w innej parafii, u innego z duchownych. W zeszłym roku podobne spotkanie odbywało się w parafii św. Marcina w Jarocinie. Wtedy to 33. rocznicę święceń obchodzili kapłani z rocznika księdza prałata Dariusza Matusiaka, którzy zostali wyświęceni z Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.
W tym roku takie spotkanie z okazji 33. rocznicy kapłaństwa odbywało się w parafii Chrystusa Króla. Jego gospodarzem był proboszcz - ksiądz kanonik Rafał Sobieraj. W roczniku, który przystąpił do sakramentu święceń prezbiteriatu 24 maja 1990 roku w Poznaniu, był również ksiądz Jacek Toś, który przez wiele lat pełnił posługę duszpasterską na parafii w Dębnie. Ten duchowny znany jest m.in. ze swojego zamiłowania do pisania ikon.
Przy ołtarzu, a później przy wspólnym stole zgromadziło się 20 kapłanów. Jak wyjaśnił ksiądz kanonik Rafał Sobieraj, na spotkaniu w Jarocinie zabrakło dwóch, ponieważ jeden z kolegów przebywa obecnie w Rzymie, a drugi wyjechał na pielgrzymkę. Tylko dwóch z rocznika pełni posługę w diecezji kaliskiej, pozostali w archidiecezji poznańskiej. Wspomniał o różnicach, jakie wynikły z tego podziału. Ci, którzy należą do duchowieństwa kaliskiego pierwsze probostwa obejmowali już po 6-8 latach bycia wikariuszami, a pozostali musieli czekać na samodzielną placówkę nawet do 15-16 roku kapłaństwa.
Proboszcza na wstępie mszy św. przybliżył wszystkim zebranym historię wybudowanego w 1930 roku kościoła parafialnego, który jest największym w diecezji kaliskiej. Budowany był dla całego Jarocina, bo świątynia św. Marcina była za mała. Jeszcze po wojnie w naszym mieście istniała tylko jedna parafia, a obecnie są ich cztery. Wspomniał, że na pierwszej pasterce było ponad 5 tys. ludzi, a obecnie parafia liczy niewiele więcej. Na skutek zmian parafia Chrystusa Króla jest najmniejszą w Jarocinie, a do tego obejmuje tę część miasta, w której zamieszkują głównie starsze osoby.
Na początku kazania mówił o tym, że liczba 33 jest symboliczna, ponieważ - jak się przyjmuje - tyle wynosiła liczba ziemskich lat Chrystusa. Tematem przewodnim było jednak to, co stanowi istotę kapłaństwa, czyli powołanie do świętości, do nieba oraz pomaganie innym w osiągnięciu tego samego.
- Rodzenie Chrystusa w ludzkich duszach - oto nasze powołanie - podkreślił ksiądz Sobieraj.
Proboszcz prosił również o pamięć w modlitwie, m.in. za pośrednictwem apostolatu "Margaretka", bo to najlepsze wsparcie dla kapłana w realizowaniu jego posługi.
Na zakończenie mszy św. podziękowania wraz z kwiatami wszystkim kapłanom, a w szczególności księdzu proboszczowi złożyły przedstawicielki wspólnoty parafialnej. W życzeniach podkreślono wszystkie dzieła podejmowane przez księdza kanonika Rafała Sobieraja, również te, dzięki którym świątynia odzyskała swój dawny blask.
Ksiądz kanonik Rafał Sobieraj został mianowany proboszczem parafii Chrystusa Króla w Jarocinie z dniem 1 lipca 2016 roku. Przed przybyciem do Jarocina był proboszczem parafii Narodzenia NMP w Ociążu w dekanacie ołobockim. Z chwilą objęcia jarocińskiej parafii podjął się m.in. wymiany okien w kościele oraz w pozostałych pomieszczeniach, położenia nowej dachówki na dachu, a także założenia ogrzewania gazowego w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej i w zakrystii. Jednocześnie trwała również wymiana instalacji elektrycznej oraz modernizacja oświetlenia kościoła. W zeszłym roku odmalowane zostało wnętrze świątyni. Dzięki staraniom księdza proboszcza przeprowadzona została także renowacja organów.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kaplica na 25-lecie parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Odpust z biskupem kaliskim [ZDJĘCIA]
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.