Reklama

Episkopat z ministrem zdrowia apelują o przestrzeganie limitów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Episkopat z ministrem zdrowia apelują o przestrzeganie limitów - Zdjęcie główne

O przestrzeganie limitów dotyczących liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgii w poszczególnych kościołach zaapelował wczoraj sekretarz Episkopatu i minister zdrowia | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Episkopat Polski wraz z ministrem zdrowia Adam Niedzielskim apelują do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

Wspólny komunikat ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego i sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Artura Mizińskiego to efekt wczorajszego spotkania. Apel ten zostanie poparty pismem skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych.

- Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa - podkreślono w komunikacie. 

Wspomniano w nim także, że trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków, a wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym.

- Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich wykazujemy się troską o naszych rodaków.

Minister zdrowia dr. Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński we wspólnym apelu podkreślają, że najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie, a brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego. Wyrazem tego ma być przestrzeganie zasad związanych z noszeniem maseczek, dezynfekcją i zachowaniem dystansu społecznego.

W przypadku uroczystości liturgicznych obowiązuje ciągle ograniczenie liczby uczestników, które jest proporcjonalne do powierzchni świątyni - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. O tych zasadach w większości kościołów przypominają wywieszone komunikaty, ale nawet to często jest niewystarczające. W okresie od 27 marca do 9 kwietnia limit został zmniejszony do 1 osoby na 20 metrach kwadratowych.

 

- Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach - podkreślono na zakończenie. 

W zeszłym roku podczas Wielkiego Postu i Świąt Wielkanocnych obowiązywały jeszcze bardziej restrykcyjne normy. We mszach św. mogło uczestniczyć tylko pięć osób. Nie odbyła się tradycyjna święconka. W tym roku rozważana jest możliwość święcenia pokarmów na śniadanie wielkanocne na dworze lub zwiększenia częstotliwości przeprowadzania tego obrzędu w świątyniach. Z całą pewnością, tak jak w zeszłym roku wierni nie będą całować krzyża w czasie adoracji. 

W Jarocinie - przy limicie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych - najwięcej osób, bo aż 100 - może brać udział we mszach św. w kościele Chrystusa Króla, który jest największą świątynią w diecezji kaliskiej. Niewiele mniejsze są limity u św. Antoniego Padewskiego. Tam parafianie mogą uczestniczyć w liturgii zarówno w górnej, jak i dolnej części świątyni, a jeśli pogoda na to pozwala również na zewnątrz, na szerokich schodach.

Najmniejsze limity mają kościoły św. Marcina i św. Jerzego - odpowiednio 25 i 30 osób, chociaż w przypadku pierwszego można również korzystać z obszernych krużganków. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy