Polska. Konferencja szefa rządu Mateusza Morawieckiego, minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marleny Maląg i Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju. Głównym tematem są działania rządu związane z tarczą antykryzysową, która ma zabezpieczyć Polaków między innymi przed utratą pracy w dobie kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię.
- Śmiało można powiedzieć, że te półtora miliona wniosków, to tak jakby półtora miliona miejsc pracy. Raporty mówią, że Polska prowadzi działania w sposób właściwy. Tarcza ma służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy. To jest dopiero pierwszy kilometr w maratonie, czeka nas długa droga w wypracowaniu odpowiedniej polityki gospodarczej - powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier powiedział też o swojej niedawnej rozmowie z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą KE.
- Musimy zreorganizować nasz porządek gospodarczy również w Europie, o tym rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Potrzebny nam drugi plan Marshalla – twierdzi.
Minister Emilewicz zapowiedziała dodatkowe formy wsparcia dla firm w ramach tarczy. – Staramy się kolejne rozwiązania dostosowywać do wymogów. Przedstawimy propozycje rządowe kolejne tarczy antykryzysowej,
- fundusz dopłat do oprocentowania z BGK (dla podmiotów korzystających z kredytów - 270 mln zł),
- zmiany w zakresie prawa zamówień publicznych – tak by wykonawcy i zamawiający mogli w łatwy sposób dokonywać zmian w umów
- większe formy zaliczkowe w wykonywanych pracach
- odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczej.
Emilewicz zapowiedziała, że rząd będzie dbał, aby w tej sytuacji polskie firmy nie stały się łatwym kąskiem na rynkach światowych. Rząd zapowiedział też wsparcie dla budżetów samorządów. – Luzujemy regułę finansową w samorządach – mówi minister.
W konferencji uczestniczyli również prezes Black Red White Dariusz Formela, Mariusz Czyczerski prezes CCC. Obydwaj potwierdzili, że tarcza działa i dziękowali szefowi rządu za podjęte działania.
Dziennikarze pytali między innymi o to, czy w związku z kryzysem zostaną wsprowadzone plany oszczędnościowe w administracji. Padło również pytania, czy rząd zaapeluje do najbogatszych Polaków, by w czasie kryzysu zrezygnowali ze świadczeń w ramach 500+.
- Programy społeczne, prorodzinne, to jest fundament naszej polityki społeczno-gospodarczej. Wszystkie te programy zamierzamy utrzymać, to dlatego zdecydowaliśmy się na pójście w deficyt budżetowy – opowiedział Morawiecki.
Cala konferencja – zobacz niżej.