Reklama

Kolejna rozprawa w procesie Adama P. Oskarżenie ma związek z funkcją burmistrza Jarocina [AKTUALIZACJE]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj kolejna rozprawa w procesie Adama P. Oskarżenie ma związek z funkcją burmistrza Jarocina. Prokuratura zarzuca oskarżonemu składanie fałszywych oświadczeń majątkowych.

Reklama

Kilka miesięcy temu Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do Sądu Rejonowego w Jarocinie akt oskarżenia przeciwko Adamowi P. Śledczy postawiali mu pięć zarzutów. Wszystkie miały związek z funkcją burmistrza Jarocina.

Adam P. oskarżony o „składanie fałszywych oświadczeń majątkowych”

W komunikacie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu na temat sprawy mogliśmy przeczytać:  

„Przedmiotowe postępowanie prowadzone było od 2021 roku. Prokuratura w toku innej sprawy poczyniła ustalenia dotyczące uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstw z art. 233 par 1 i 6 k.k. Adam P. oskarżony jest o popełnienie 5 przestępstw złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych. Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego w Jarocinie.”

Proces ruszył 11 stycznia. Sprawę prowadzi sędzia Karolina Kiejnich-Kruk i ma ona charakter jawny, choć obrońca oskarżonego wnosił o jego utajnienie. Adam P. nie wyraził zgody na publikację swoich danych osobowych oraz wizerunku. 

Na pierwszym posiedzeniu akt oskarżenia odczytała prokurator Monika Turska-Nowak z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Wskazała w nim między innymi, że „oskarżony w 2018 roku złożył pisemne, fałszywe oświadczenie majątkowe, zawierające niezgodne z rzeczywistością informacje, w ten sposób, że nie wykazał zobowiązania w wysokości 1 milion 200 tysięcy złotych”. 

Łącznie prokurator wymieniła pięć zarzutów dotyczących złożonych przez Adama P. oświadczeń majątkowych w okresie od 2018 do 2020 roku. 

Adam P. nie przyznaje się do winy i mówi o nagonce

Oskarżony nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Nie podtrzymał też wyjaśnień składanych w postępowaniu przygotowawczym, ale złożył oświadczenie.

Powołał się w nim między innymi na swoje dokonania na stanowisku burmistrza Jarocina. Przypomniał o nagrodach, które - jak podkreślił - gmina zdobyła dzięki jego decyzjom i działaniom.

Mówił także o tym, że przez wiele lat podsłuchiwane były jego rozmowy telefoniczne.

- Od 2013 roku prowadzone były wobec mnie postępowania przez Prokuraturę Okręgową w Kaliszu i w Poznaniu oraz CBA. Byłem wielokrotnie przesłuchiwany, kontrolowano moje dokumenty urzędowe, a przede wszystkim notorycznie i długotrwale podsłuchiwano moje rozmowy telefoniczne. Podsłuchiwane były także - co uznaje za rażące naruszenie prawa - moje rozmowy z adwokatem, który był moim pełnomocnikiem w sprawach prywatnych. Żadne ze wszczętych postępowań dotyczących kontroli moich działań, jako burmistrza, pomimo olbrzymich sił i środków, jakie zastosowały organy ścigania, by znaleźć jakiekolwiek moje przewinienia, nie doprowadziły do uznania, że dopuściłem się jakiegokolwiek przestępstwa i postępowania te zostały umorzone. Nie muszę podkreślać, jak wielką dolegliwość stanowiły takie procedury, ile czasu zabrało mi uczestniczenie w nich. Nie muszę chyba podkreślać dalece negatywnych skutków zdrowotnych wywołanych, jak uznaję, nagonką na moją osobę - oświadczył w sądzie Adam P.

Kolejna rozprawa przeciwko Adamowi P. i przesłuchanie kolejnych świadków

Sąd w charakterze świadków przesłuchał jeszcze dwie osoby i ogłosił przerwę w procesie do piątku - 10 lutego, do godziny 12.45.

Z informacji udzielonej nam w sekretariacie Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Jarocinie wynika, że nic nie wskazuje na to, żeby rozprawa miała się nie odbyć.

W jej trakcie przewidziane jest przesłuchanie kolejnych świadków. Nie wiadomo kiedy sąd ogłosi wyrok.  

[AKTUALIZACJA 13.05]

Proces ruszył po przerwie. Na sali sądowej nie ma dzisiaj oskarżonego. Są za to jego obrońcy. Sąd przesłuchuje świadków obrony.  

[AKTUALIZACJA 14.00]

Sąd zakończył dzisiejsze posiedzenie. Termin kolejnego, które powinno zakończyć proces, zostanie wyznaczony z urzędu.W międzyczasie powołany zostanie biegły sądowy do wyceny niektórych mebli w domu Adama P. Są one wymienione w akcie oskarżenia, jako przedmioty o wartości powyżej 10 tys. zł, które nie zostały, a powinny - jak dowodzi oskarżenie - być wpisane do oświadczeń majątkowych oskarżonego.   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy