reklama

Kiedy wsiąść za kierownicę po alkoholu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Uniwersalne jarocinska.pl

Kiedy wsiąść za kierownicę po alkoholu? - Zdjęcie główne

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy może wsiąść za kierownicę po alkoholu | foto Uniwersalne jarocinska.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościIle czasu się trzeźwieje? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy pili do rana, a za kilka godzin musieli wsiąść do auta. Co na to specjaliści?
reklama

Zasada jest prosta: Piłeś? Nie jedź. Następnego dnia rano też. Niestety wielu kierowców zapomina o niej i wsiada za kierownicę po alkoholu. Jeżeli decydujemy się  na picie napojów wyskokowych, to w pierwszej kolejności powinniśmy odstawić samochód i zapewnić sobie powrót do domu. Niestety statystyki pokazują, że na polskich drogach jest sporo nietrzeźwych kierowców.

Kiedy wsiąść za kierownicę po alkoholu?

Część z nich za kółko wsiada bezpośrednio po wypiciu alkoholu. Tak było w przypadku 32-latka z gminy Żerków, który kompletnie pijany wsiadł za kierowcę daewoo matiza. Początkowo w jego organizmie stwierdzono 2,8 promila alkoholu. Niestety jego stężenie  rosło z każdym badaniem. Ostatecznie w organizmie sprawdzonego kierowcy stwierdzono… 4 promile alkoholu.

reklama

1,6 promila alkoholu miał w organizmie kierowca, który został zatrzymany na drodze krajowej nr 11 w Kotlinie o godzinie 7.40. 2,5 promila alkoholu wydmuchał kierowca, który jechał BMW przez centrum Jarocina.

 Osobnym problem jest jazda na tzw. „kacu”. Nie ma statystyk, które mówią, jaką część pijanych kierowców stanowią „wczorajsi”, ale policja nie ukrywa, że jest ich bardzo wielu. Kierowcom wydaje się, że jeśli poprzedniego wieczora wypili kilka kieliszków wódki, zjedli sytą kolację, a do tego szaleli jeszcze na parkiecie, a rano wzięli zimny prysznic i zjedli śniadanie, to mogą wyruszać w trasę.

reklama

Kiedy wsiąść za kierownicę po alkoholu? Co mówią lekarze?

Lekarze mówią wprost. Każda osoba trzeźwieje inaczej. Wszystko zależy od płci, wagi, rodzaju alkoholu, momentu, w którym skończyło się pić, a nawet zdrowia, stosowanej diety, przyjmowanych leków i przemiany materii. Ile czasu musi upłynąć, aby po spotkaniu zakrapianym wsiąść za kierownicę. Nie ma uniwersalnego obliczenia, które pozwala stwierdzić z całą pewnością, że w kilka godzin od spożycia alkoholu można prowadzić pojazd. Przyjmuje się, że  nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu.

  • 50 g wódki = 20 g etanolu (czystego alkoholu)
  • 100 ml wina = 12 g etanolu
  • 0,5 l piwa = 25 g etanolu
  • Stężenie alkoholu we krwi w wysokości 1 promila odnotowuje się po wypiciu zaledwie dwóch półlitrowych piw.

Kiedy wsiąść za kierownicę po alkoholu? Pijany kierowca zabił dwie osoby 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że pijani kierowcy wiozą śmierć. W ubiegłym roku nietrzeźwy uczestnik ruchu i to na dodatek bez prawa jazdy na drodze wojewódzkiej 443 w Tarcach zabił dwie osoby. Po pijaku jeżdżą również kierowcy zawodowi. Kierowca DAF-a został zatrzymany na DK 11 w Witaszyczkach przed godziną 10.00. Policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości, które wykazało, że 47-letni mieszkaniec województwa śląskiego ma w sobie ponad 2 promile alkoholu.
Niektórzy są tak nieodpowiedzialni, że kompletnie pijani wożą dzieci. Tak było w przypadku 32-latki z gminy Kotlin. Mając 3,2 promila spowodowała kolizję i jeszcze uciekła z miejsca zdarzenia. W takim stanie dwójkę dzieci w wieku 2 i 9 lat.

reklama

Żródło: moje-drinki.pl

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama