Reklama

Kiedy Szpital Powiatowy w Jarocinie przywróci odwiedziny u pacjentów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Kiedy Szpital Powiatowy w Jarocinie przywróci odwiedziny u pacjentów? - Zdjęcie główne

Kiedy Szpital Powiatowy w Jarocinie przywróci odwiedziny u pacjentów? | foto Fot. Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kiedy Szpital Powiatowy w Jarocinie przywróci odwiedziny u pacjentów?

Reklama

Spowodowało to wiele bardzo trudnych sytuacji, zwłaszcza w okolicznościach, kiedy stan pacjenta był na tyle poważny, że groził śmiercią. Wówczas pożegnanie takiej osoby przez najbliższą rodzinę było utrudnione albo wręcz niemożliwe.

Odwiedziny w jarocińskim szpitalu przywrócone na krótko

W międzyczasie sytuacja związana z pandemią kilkakrotnie ulegała zmianie. Ruszył też proces szczepień. Dlatego w jarocińskiej placówce ponownie umożliwiono odwiedziny pacjentów.

Odbywały się one jednak według rygorystycznych zasad, które zostały zawarte w regulaminie opracowanym na podstawie rekomendacji ministra zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Ze względu na bezpieczeństwo każdy pacjent przy przyjęciu do szpitala mógł  wyznaczyć 1 osobę dorosłą, która będzie do niego przychodziła.

Odwiedzający pacjentów jarocińskiego szpitala musieli spełniać pewne warunki

Osoby odwiedzające musiały spełnić jedno z następujących kryteriów:
- pełne szczepienie przeciw COVID-19 tzn. od przyjęcia ostatniej dawki upłynęły co najmniej 2 tygodnie,
- potwierdzone certyfikatem przechorowanie COVID-19 do 6 miesięcy od daty dodatniego wyniku testu PCR potwierdzającego zachorowanie (ozdrowieńcy),
- negatywny wynik testu (antygenowy, PCR) w kierunku zakażenia COVID-19 (ważny do 48  godz. od momentu pobrania).

Odwiedziny odbywały się codziennie od godz. 14.00 do 16.00 i trwały do 15 minut.

Jedynie w wyjątkowych sytuacjach oraz w przypadku osób zgłaszających się do szpitala w celu pożegnania się z pacjentem umierającym, o możliwości odwiedzin poza ustalonym harmonogramem decydował kierownik oddziału lub lekarz dyżurny.

Regulamin odwiedzin nie dotyczył oddziałów położniczo-noworodkowego i dziecięcego, gdzie mali pacjenci mogą stale przebywać z jednym dorosłym opiekunem.

Taki system obowiązywał jednak stosunkowo krótko. Kiedy w sezonie zimowym liczba chorych na COVID-19 zaczęła rosnąć, ponownie wprowadzono zakaz odwiedzin, który obowiązuje do dziś.

Podtrzymano jedynie możliwość wejścia osób z zewnątrz na szpitalne oddziały w wyjątkowych sytuacjach. O możliwości takich odwiedzin decyduje jednak kierownik oddziału lub lekarz dyżurny.

Kiedy zostaną przywrócone odwiedziny w jarocińskim szpitalu?

W ostatnim czasie jednak zostały zniesione ograniczenia związane ze stanem pandemii. Zlikwidowano też specjalne oddziały covidowe. Czy zatem odwiedziny w szpitalach zostaną przywrócone w pełnym zakresie?

Jak wygląda sytuacja w sąsiednich szpitalach pod tym względem? Otóż w Pleszewie zakaz nadal obowiązuje.

- Rozważamy zniesienie tych ograniczeń. Zanim to jednak nastąpi musimy wprowadzić pewne rozwiązania organizacyjne. Myślę, że w najbliższym czasie odwiedziny pacjentów w naszym szpitalu będą możliwe - informuje Ireneusz Praczyk, rzecznik Pleszewskiego Centrum Medycznego.

W Krotoszynie też nie można jeszcze odwiedzać pacjentów bez ograniczeń.

- Odwiedziny są tylko między 15.00 a 17.00 i do pacjenta może wejść tylko jedna osoba - wyjaśnia pracownica izby przyjęć.

Podobny system obowiązuje w szpitalu w Środzie Wlkp., gdzie na każdym oddziale obowiązują inne godziny odwiedzin. Są one jednak nadal bardzo ograniczone.

Prezes Szpitala Powiatowego w Jarocinie przyznaje, że rozważa zniesienie zakazu odwiedzin.

- Decyzja nie została jeszcze podjęta. Trwają konsultacje w tej sprawie z dyrektorem medycznym dr n. med. Włodzimierzem Budzyńskim - informuje Henryk Szymczak.

I dodaje:

- Nie wykluczone, że już od maja odwiedziny będą możliwe.    

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy