Reklama

Śledztwo po meczu Jarota - Nielba. Kibice odpalali race, rzucali kamieniami w policjantów. Czy organizatorzy spotkania rażąco naruszyli przepisy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dawid Borucki

Śledztwo po meczu Jarota - Nielba. Kibice odpalali race, rzucali kamieniami w policjantów. Czy organizatorzy spotkania rażąco naruszyli przepisy?  - Zdjęcie główne

Materiały pirotechniczne odpalano na ostatnim meczu pomiędzy Jarotą Jarocin, a Nielbą Wągrowiec | foto Dawid Borucki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Policja ustaliła, że na mecz Jaroty Jarocin z Nielbą Wągrowiec wpuszczono za dużo kibiców. Na trybunach odpalano race, zniszczono ogrodzenie, a na koniec doszło do przepychanek z policją.

Reklama

Prokuratura Rejonowa w Jarocinie wszczęła śledztwo przeciwko Jarocie Jarocin. Jest ono efektem doniesienia złożonego przez naszą policję. Dlaczego? Tydzień temu  odbył się mecz piłkarski pomiędzy Jarotą Jarocin a Nielbą Wągrowiec. 

- Organizator spotkania, które odbyło się 6 czerwca, zapewniał policję, że mecz nie będzie miał charakteru imprezy masowej a ilość kibiców nie przekroczy 200 osób. Pomimo zapewnień, na stadion wpuszczonych zostało ponad 400 osób. Działanie to w sposób rażący naruszyło przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Organizatorowi spotkania grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat – informuje st. asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

- Organizacja imprez o takim statusie wymaga zaangażowania zdecydowanie większych sił i środków zarówno ochrony jak i policji, które mają zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom oraz osobom postronnym i zapobiec burdom podczas meczu oraz po jego zakończeniu -  dodaje st. asp. Agnieszka Zaworska.

Kibice rozrabiali. Odpalali race, rzucali kamieniami w policjantów. Prokuratorskie śledztwo przeciwko klubowi sportowemu Jarota Jarocin

W czasie piłkarskiego spotkania, ale i bezpośrednio po nim doszło do przepychanek  z udziałem kibiców obu drużyn.  

- Policjanci podjęli już działania zmierzające do identyfikacji osób, które podczas meczu odpaliły race świetlne oraz w celu ustalenia, czy nie doszło do naruszenia Ustawy o bezpieczeństwie Imprez masowych - podkreśla policjantka.

Mecze pomiędzy Jarotą a drużyna z Wągrowca od zawsze wzbudzają wiele emocji. Kibice obu zespołów nie pałają do siebie przyjaźnią dlatego, pomimo iż spotkanie nie miało statusu imprezy masowej, do jego zabezpieczenia skierowane zostały wzmożone siły policyjne. Mundurowi mieli czuwać zarówno nad porządkiem publicznym podczas meczu i po jego zakończeniu jak i nad bezpieczeństwem kibiców i mieszkańców Jarocina.

Kibice rozrabiali. Odpalali race, rzucali kamieniami w policjantów. Prokuratorskie śledztwo przeciwko klubowi sportowemu Jarota Jarocin

Jak twierdzi policja, już w trakcie pierwszej połowy meczu doszło do złamania prawa. W sektorze kibiców drużyny Nielby odpalonych zostało 11 petard hukowych, które spadły na bieżnie wokół boiska. Jeden z kibiców dokonał także spalenia szalika w barwach JKS. Kibice Jaroty natomiast do tzw. „oprawy meczowej” odpalili kilkadziesiąt świetlnych, dymnych i hukowych rac oraz petard. Podczas drugiej połowy meczu kibice drużyny przyjezdnej sforsowali bramę swojego sektora dokonując tym samym jej uszkodzenia.

Bezpośrednio po zakończeniu spotkania fani JKS-u usiłowali doprowadzić do konfrontacji z kibicami zespołu z Wągrowca, jednak policjanci z OPP w Poznaniu uniemożliwili im to. W kierunku umundurowanych funkcjonariuszy poleciały kamienie i butelki rzucane przez grupę miejscowych kibiców.

Policjanci w trakcie zabezpieczenia meczu ukarali mandatami karnymi trzy osoby, wobec dwóch kolejnych osób skierowane zostaną do sądu wnioski o ukaranie za popełnione wykroczenia zakłócania porządku publicznego i zaśmiecanie.

Kibice rozrabiali. Odpalali race, rzucali kamieniami w policjantów. Prokuratorskie śledztwo przeciwko klubowi sportowemu Jarota Jarocin

- Na tym czynności mundurowych w stosunku do uczestników meczu jednak się nie zakończyły. Na podstawie zapisów z monitoringu oraz nagrań policyjnych typowane są kolejne osoby, które podczas tego spotkania złamały prawo. Prowadzone sprawy o wykroczenia wobec kibiców dotyczą zakłócania porządku publicznego, naruszeń przepisów porządkowych w związku z niestosowaniem się do regulaminu stadionu - informuje st. asp.  Agnieszka Zaworska.

 

Prezes klubu Krzysztof Matuszak nie chce komentować sprawy.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
     


               

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy