reklama

Kampania jarocińskiej policji: „Nie daj się wciągnąć! Powiedz „nie” dla ćpania”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kampania jarocińskiej policji: „Nie daj się wciągnąć! Powiedz „nie” dla ćpania” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościJarocińscy policjanci chcą dotrzeć do dzieci, młodzieży, ale i ich rodziców z praktyczną wiedzą o skutkach używania środków psychoaktywnych oraz wiążących się z tym konsekwencjach prawnych. To cel kampanii „Nie daj się wciągnąć! Powiedz „nie” dla ćpania”, którą rozpoczęła policja wraz z gminą Jarocin.
reklama

Jednym z priorytetowych zadań policji jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Kampania jarocińskiej policji: „Nie daj się wciągnąć! Powiedz „nie” dla ćpania”

Jarocińska policja rozpoczęła kampanię Nie daj się wciągnąć! Powiedz „nie” dla ćpania”. W mieście stanęło sześć billboardów. Pojawiły się na ulicy Wrocławskiej, Św. Ducha, Poznańskiej, na rondzie Dmowskiego, na pumptracku oraz ulicy Kolejowej w Witaszycach. 

 - Kampania billboardowa zapoczątkowała naszą akcję. Z dniem 1 września plakaty informacyjne zostaną rozwieszone w szkołach na terenie gminy Jarocin. Na pewno będzie zorganizowana konferencja dla nauczycieli, psychologów z gminy Jarocin, zaplanowane są zebrania z rodzicami w czasie wywiadówek oraz cykl spotkań z młodzieżą - mówi Karina Migalska - Cepa z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.    

reklama

Najważniejszym celem kampanii jest zwiększenie świadomości młodzieży o zagrożeniach, związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy, innych środków psychoak-tywnych oraz o konsekwencjach ich zażywania i zachowania niezgodnego z prawem. 

 - Naszym celem jest także dotarcie do rodziców i opiekunów dzieci, którzy bardzo często nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich dzieci mają kontakt z różnego rodzaju środkami psychoaktywnymi - zaznacza asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.  

ZOBACZ WIDEO. Dalsza część artykułu pod filmem ↓

reklama


Dlaczego młodzi ludzie sięgają po środki odurzające?

Młodzi najczęściej sięgają po marihuanę i różnego rodzaju dopalacze, a ostatnio także po silny lek przeciwbólowy, wykorzystywany w medycynie do wprowadzania chorych w stan śpiączki farmakologicznej - fenantyl. Przedawkowanie tego leku może doprowadzić do zatrzymania oddechu, a dalszej konsekwencji do śmierci osoby, która go zażyła.

Co skłania młodzież do zakupu tego typu używek? Bardzo często sięgają po nie osoby z niską samooceną, które chcą zaistnieć w danym środowisku. Zażywanie daje pozorne poczucie równości z tymi, do których młodzież chce się upodobnić, pozorne poczucie wolności, a także możliwość zaistnienia w różnego rodzaju grupach - czy to subkulturowych, czy też rówieśniczych, np. w szkole. Innym powodem mogą być problemy w domu, brak kontaktu z najbliższymi i poczucie braku zrozumienia problemów dzieci przez rodziców. 

reklama

Ile przestępstw narkotykowych odnotowała w tym roku jarocinska policja?

Od początku 2024 r. do końca lipca policjanci z Jarocina wszczęli 32 postępowania z Ustawy o przeciwdzialaniu narkomanii, w których przedstawiono 62 zarzuty posiadania środków odurzających i 59 zarzutów ich udzielania. Zatrzymano 32 osoby w związku z przestępstwami narkotykowymi.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że bliska Ci osoba ma problem związany z narkotykami, skontaktuj się z poradnią leczenia uzależnień. Pełne informacje na temat pomocy osobom uzależnionym można otrzymać dzwoniąc na numer Ogólnopolskiego Telefonu Zaufania Narkotyki - 809 199 990. Pomoc znaleźć można także w ośrodkach terapii uzależnień. W Jarocinie Ośrodek Terapii Uzależnień znajduje się na ul. Zacisznej 1, tel. (62) 747-15-22.

reklama


Jak rozpoznać, że dziecko zażyło środki odurzające:

  • niewyraźna mowa
  • nagłe zmiany w zachowaniu
  • ślady po ukłuciach
  • źrenice mogą być nadmiernie powiększone, a białka przekrwione
 

Objawy uzależnienia to najczęściej:

  • pojawiająca się bezsenność
  • częste zapominanie
  • nielogiczna komunikacja z innymi osobami
  • halucynacje
  • nieprzestrzeganie higieny osobistej i zobojętnienie na własny wygląd zewnętrzny
  • szybkie popadanie w rozdrażnienie przechodzące w agresję
  • pojawiające się problemy w nauce
 

ZOBACZ TAKŻE: 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama