Reklama

Kamień, drzewo zamiast grobu? Do końca marca trwają konsultacje społeczne w sprawie zmian w pochówkach

Opublikowano: czw, 4 mar 2021 07:20
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Kamień, drzewo zamiast grobu? Do końca marca trwają konsultacje społeczne w sprawie zmian w pochówkach - Zdjęcie główne

Nowy projekt zakłada możliwość pochówków również poza cmentarzami | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Autorami proponowanych zmian prawa są członkowie Inicjatywy Społecznej (Nie)zapomniane cmentarze. Zmiany koncentrują się na ochronie starych cmentarzy i wprowadzeniu nowych form chowania zmarłych, m.in. pochówków poza cmentarzami, w tym ekologicznych.

Reklama

Ustawa ma zapewnić ochronę starych cmentarzy, które obecnie są często dewastowane, sprzedawane lub wykorzystywane komercyjnie również pod zabudowę. Kupując działkę rekreacyjną można stać się bez swojej wiedzy i woli właścicielem starego cmentarza. Można też kupić stary cmentarz pod zabudowę i spychaczem usunąć z niego nagrobki lub szczątki ludzi tam pochowanych. Planowana ustawa ma ten proceder uniemożliwić. Sprzedawać będzie można tylko tereny pocmentarne, to znaczy takie, z których zostały ekshumowane szczątki osób tam pochowanych.

 

Projektowana ustawa ma również wprowadzić do polskiego prawa możliwość pochówków skremowanych prochów ludzkich poza cmentarzami, w tym w formie ekologicznej, w ramach której funkcje nagrobków pełnią np.: krzewy, drzewa, naturalne kamienie. Na takich grobach nie stawia się nagrobków, świec, krzyży, nie umieszcza się kwiatów i wieńców, aby nie zmieniać naturalnego wyglądu i ekologicznego charakteru miejsca pogrzebania szczątków ludzkich.

Organizatorzy konsultacji postawili kilka pytań pomocniczych:

 1. Czy uważasz, że stare cmentarze, na których spoczywają ludzie mogą być sprzedawane jako tereny rekreacyjne, budowlane, używane w inny sposób (na przykład: jako łąki, pastwiska).
 2. Czy uważasz, że stare nagrobki mogą być usuwane z cmentarzy i wykorzystywane do innych celów (np. bodowa drogi, jako materiał do budowy innych nagrobków).
 3. Czy uważasz, że wprowadzenie maksymalnej stawki opłaty cmentarnej oraz obowiązku podawania do publicznej wiadomości cenników usług cmentarnych jest dobrym rozwiązaniem?
 4. Czy uważasz, że wszystkie stare cmentarze powinny być oznaczone w ewidencji gruntów, aby każdy wiedział, gdzie się znajdują i mógł odpowiedzialnie planować inwestycje?
 5. Czy chciałbyś, aby dopuszczono nowe formy pochówku, by np. uregulowano chowanie zmarłych poza cmentarzami w formule ekologicznej, która zakłada tylko naturalne formy upamiętnienia (drzewa, krzewy, kwiaty, naturalne kamienie)?

Wypowiedzieć można się tutaj

 
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Izka

  Ja chce być tak pochowana, znam osoby których prochy zostały rozsypane w morzu albo pochowane w lesie. Niektórzy na pomnikach to co stawiają to jakiś cyrk

 • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  nika

  taki pochuwek maja protestacji w stanach i candzie ale katolicy chowają swoich zmarłych w trumach na cmentarzu