Emeryci i renciści otrzymali już z ZUS-u lub KRUS-u roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach PIT-11A za 2024 r. Teraz powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym.
Otrzymałeś PIT-40A - co dalej?
Jeśli za 2024 r. otrzymałeś tylko jeden PIT i jest nim PIT-40A, a nie korzystasz z ulg podatkowych ani nie uzyskałeś innych dochodów, które mają wpływ na kwotę podatku, jaką obliczył organ rentowy w PIT-40A, to nie musisz składać zeznania podatkowego.Jeśli jednak otrzymałeś nie tylko PIT-40A lub chcesz na przykład rozliczyć się z małżonkiem albo skorzystać z ulg i odliczeń (np. ulgi rehabilitacyjnej), to musisz złożyć zeznanie podatkowe.
Otrzymałeś PIT-11A - co musisz zrobić?
Jeśli od organu rentowego otrzymałeś informację PIT-11A z dochodami do opodatkowania, musisz złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego.Jeśli oprócz tej informacji, dostałeś inne PIT-y od płatników (np. PIT-11 od zleceniodawcy), to dochody z tych PIT-ów również uwzględniasz w swoim zeznaniu. Jeżeli dochody wykazane w informacjach od płatników stanowią twoje jedyne dochody, to właściwym formularzem do rozliczenia jest PIT-37.
Jesteś emerytem lub rencistą - jak złożyć zeznanie?
Najprostszym sposobem na złożenie zeznania podatkowego PIT-37 jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. W tej usłudze znajdziesz automatycznie wygenerowane zeznanie uzupełnione danymi z informacji od płatników, w tym informacjami z PIT-11A.Zeznanie podatkowe możesz także złożyć elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje.
Możesz również złożyć PIT tradycyjnie - wypełnić formularz w formie papierowej i zanieść lub wysłać go do urzędu skarbowego.
Jeśli do 30 kwietnia nie złożysz zeznania w usłudze Twój e-PIT, nie odrzucisz go, albo nie złożysz zeznania w inny sposób (np. papierowo), zeznanie przygotowane w usłudze Twój e-PIT zostanie zaakceptowane automatycznie z upływem 30 kwietnia.
Chcesz przekazać 1,5% podatku dla OPP - jak to zrobić?
Jeśli otrzymałeś PIT-40A i nie musisz składać zeznania podatkowego, a chcesz przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, masz dwie możliwości:
- jeżeli chcesz by 1,5% podatku trafiło na konto tej samej OPP, która była wskazana w rozliczeniu PIT w ubiegłym roku i nadal znajduje się ona w Wykazie OPP - to nie musisz nic robić, urząd skarbowy zrobi to za ciebie,
- jeżeli chcesz przekazać 1,5% podatku na rzecz innej OPP niż w ubiegłym roku lub robisz to po raz pierwszy - złóż zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 albo oświadczenie PIT-OP - najprościej zrobisz to w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym.
Jeśli zdecydujesz się na przekazanie 1,5% podatku OPP wystarczy:
- podać jej numer KRS w składanym zeznaniu podatkowym lub w oświadczeniu PIT-OP,
- wskazać kwotę do przekazania, która nie może przekroczyć 1,5% podatku należnego wynikającego z Twojego rozliczenia PIT.
W przypadku zeznania udostępnionego w usłudze Twój e-PIT - kwota, jak i numer KRS będą uzupełnione automatycznie w oparciu o dane organizacji, którą wspierałeś w ubiegłym roku (o ile jest ona nadal uprawiona do korzystania z tego rozwiązania). Jeżeli chcesz zmienić Organizację Pożytku Publicznego, możesz zaktualizować te dane.
Więcej informacji o rozliczeniach dla emerytów i rencistów znajdziesz w Poradniku dla Emerytów i Rencistów [kliknij TUTAJ].
Czy już rozliczyłaś/eś się z urzędem skarbowym? Zagłosuj w naszej SONDZIE
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.