Reklama

Jesienne prace w ogrodzie. Lista prac, które warto wykonać już teraz

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy jesień. Dla ogrodników to czas przygotowań i pracy. Co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą? O czym pamiętać? Podpowiadamy.

Nadeszła jesień. Dni stają się coraz krótsze, a noce coraz chłodniejsze. Lada dzień liście na krzewach i drzewach zmienią swoją barwę na złoty kolor.

Październik jest miesiącem, w którym chyba czeka nas najwięcej pracy w ogrodzie. Zarówno w tym ozdobnym, warzywnym jak i owocowym ogrodników czeka wiele pracy, by przygotować go do nowego sezonu. Właśnie teraz, u progu jesienie przygotowujemy ogród na następny sezon. Im więcej zrobimy teraz, tym mniej wysiłku czeka na nas wiosną.

Jakie prace powinniśmy wykonać jesienią w ogrodzie ozdobnym?

Sadzenie roślin cebulowych

Aby rabaty kwiatowe pięknie, kolorowo i kwitnąco wyglądały wiosną, już musimy pomyśleć o posadzeniu jak największej ilości roślin cebulowych. Nie do końca jest tak, że musimy tulipany, żonkile, hiacynty, krokusy, przebiśniegi czy inne kwitnące wiosną cebule sadzić w październiku. Najrozsądniej będzie - jak z sadzeniem niektórych z nich - jeszcze się wstrzymamy. Dlaczego? Otóż ziemia jest bardzo nagrzana przez promienie słoneczne, jest po prostu ciepła. W dodatku często padają deszcze stąd wody w glebie nie brakuje. Wilgoć i wyższa temperatura spowodują, że jeśli teraz posadzimy cebule, to one za 3-4 tygodnie będą już ukorzenione i może się okazać, że jeszcze przed zimą zaczną puszczać kiełki. Nie powinniśmy dopuszczać do takiej sytuacji. Cebule kwiatowe kwitnące wiosną możemy sadzić nawet w grudniu pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta.

Jest grupa roślin cebulowych, która wymaga szybszego sadzenia. Są to szachownice cesarskie, czosnki ozdobne, szafirki, ranniki zimowe. Te rośliny potrzebują nieco więcej czasu na ukorzenienie się, dlatego sadzimy je od września i najlepiej do połowy października.

Regularne koszenie i czyszczenie trawnika

To bardzo ważny i istotny zabieg jeśli chcemy mieć zdrową murawę. Poranna rosa, ciągle opady deszczu będą powodowały, że na nasz trawnik może zacząć chorować. Będą występowały choroby grzybowe. Warto zatem czyścić go z opadłych liści, tak ażeby nie zalegały na nim i nie rozkładały się. Nie zapominajmy także o jesiennym nawożeniu murawy. W obecnej porze stosujemy tylko i wyłącznie nawozy z dużą zawartością potasu, fosforu, siarki i żelaza. Takie wsparcie zwiększy odporność na choroby i przemarzanie. Ponad to zapewni ładny, zdrowy wygląd aż do późnej jesieni.

Dosadzanie i dzielenie bylin

Jesień jest doskonałym czasem na przesadzanie, dosadzanie i dzielenie bylin. Jeśli któreś z roślin bylinowych za bardzo się rozrosły lub chcielibyśmy przesadzić je w inne miejsce to jest teraz na to odpowiednia pora. W październiku zazwyczaj jest dostatecznie mokre podłoże, że wszystkie nowo posadzone rośliny szybko się ukorzenią. Nie czekajmy zatem do listopada. W przypadku bylin, które chcemy rozsadzić, podzielić warto po posadzeniu przyciąć je do połowy. Nawet jeśli kwitną jak rudbekie, jeżówki warto obciąć kwiaty, by szybciej i lepiej się rozkrzewiły.

Sadzenie krzewów i drzew ozdobne

Wysadzamy również nowo zakupione drzewa i krzewy ozdobne. Obecnie szkółki i centra ogrodnicze przeżywają oblężenie. Zainteresowanie roślinami widać także na różnych targach ogrodniczych. Klienci bardzo spragnieni są zakupów między innymi dlatego, że mamy okres, gdzie powinno się sadzić rośliny. Nowo kupione warto podsypać kompostem czy obornikiem. Zawsze pamiętajmy aby dołek pod każdy sadzony krzew był większy od bryły korzeniowej rośliny.

Zawieszanie budek lęgowych oraz karmników

Nie zapominajmy o naszych mieszkańcach ogrodów. Powoli wyciągamy budki i karmniki. Zawieszamy je na drzewach, by ptaki zdążyły jeszcze przed zimą się do nich przyzwyczaić i nauczyć. Nigdy nie wieszajmy brudnych domków. Wyczyśćmy je dokładnie z kurzu i co najgorsza z resztek ubiegłorocznego pożywienia. Najlepiej wnętrze karmnika wyczyścić papierem ściernym i delikatnie przetrzeć na sucho. Jeśli nie mamy jeszcze zakupionych domków czy karmników warto to zrobić. W sklepach ogrodniczych jest już ogromny wybór. Każdy znajdzie mniejszy lub większy karmnik do swojego ogrodu.

Budowanie domków dla jeży

Jeże są bardzo pożytecznymi zwierzętami w naszych ogrodach. Jednak często zastanawiamy się dlatego nie zamieszkały jeszcze w naszym ogrodzie? Powodów może być kilka. Jeśli w ogrodzie zamieszkują czy bywają psy jeże raczej do nas nie przyjdą. W sterylnie czystym ogrodzie, gdzie na jesień czyszczone są wszystkie rabaty kwiatowe marne są szansę na bytowanie jeży. Te małe zwierzątka potrzebują miejsc zarośniętych, w których mogą żyć, rozmnażać się i wychować potomstwo.

Jeże żyją w gęstych roślinach, tam łatwiej jest im się schować przed innymi zwierzętami. Nie czyśćmy zatem jesienią ogrodów z liści. Niech zostaną na rabatach. Pod wysokimi, gęstymi iglakami zwykle zimują jeże. Już za miesiąc te malutkie zwierzątka będą szykowały się do snu. Przejdą w stan hibernacji. W przypadku kiedy zobaczymy chodzącego po naszym ogrodzie jeża, dajmy mu wody i pozostawmy w miseczce suchej karmy dla kotów. To właśnie w październiku jeże najbardziej intensywnie szukają pożywienia. Każdy z nas może również zbudować lub kupić już gotowe domki dla jeży. W sprzedaży są różne wzory i kształty. Istotne jest aby ten domek był z drewna, nie z przemakającej wikliny. Do środka domku powinniśmy włożyć suche sianko, by nasz jeż mógł w cieple spokojnie przetrwać zimę.

Jak przygotować na jesień ogród warzywny?

Wysiew jesiennych warzyw

W tym miesiącu możemy na warzywnych grządkach wysiewać warzywa. Niestety nie wszystkie. W okresie od września do listopada wysiewamy szpinak, pietruszkę, koper, czosnek jadany (najlepszy będzie Harnaś) i cebulę dymkę, tylko zwróćmy uwagę, by była to odmiana ozima, czyli zimująca. Nie wszystkie cebule dymki można wysadzać teraz.

Wysiew poplonu

Po zbiorach warzyw jeśli nie zdecydowaliśmy się na wysiew jesienny warzyw wysiać możemy nasiona na nawóz zielony. W sprzedaży są różne mieszanki nawozów na poplon. Najbardziej popularne i chyba najbardziej wartościowe są nasiona gorczycy, facelii, łubinu żółtego, owsa, żyta, rzodkwi czy gryki. W przypadku jeśli w ogrodzie uprawialiśmy ogórki czy pomidory warto zastosować gorczycę, gdyż to właśnie gorczyca ma właściwości odkażające podłoże.

Pomidory i ogórki co roku w okresie jesiennym zaczynają chorować. Łapią zarazę ziemniaczaną i inne choroby pasożytnicze, grzybowe. Zarodniki grzybów potrafią przetrwać w ziemi nawet kilka lat, dlatego po uprawie tych dwóch warzyw dobrze jest wysiewać nawozy zielone w tym gorczycę. W okresie około listopada, grudnia rośliny wysiane na poplon warto przekopać tak, by wszystkie części zielone zostały pod ziemią. Do wiosny rośliny spokojnie zdążą się rozłożyć.

Głębokie przekopanie gleby po uprawie warzyw

W przypadku, gdy nie zdecydujemy się na wysiew poplonów, warzyw na wcześniejszy jesienny zbiór warto pomyśleć o głębokim przekopaniu podłoża i pozostawieniu go w takim stanie na okres zimowy. Gleby nie powinniśmy rozgarniać, ubijać czy grabić. Podłoże zostawiamy, a najlepiej na etapie kopania wzbogacamy kompostem, obornikiem lub podłożem popieczarkowym. Istotne jest abyśmy nie stosowali tych wszystkich nawozów na raz. Wybierzmy tylko jeden, nie mieszajmy go z pozostałymi.

Co zrobić przed jesienią w ogrodzie owocowym?

Regularnie zbierane owoce

Większość owoców już pewnie została zerwana z drzew i krzewów owocowych. Jeśli jednak na niektórych z nich zostały jabłka, późne odmiany śliwek czy gruszek te, które opadną na murawę regularnie zbierajmy. Nie powinniśmy dopuścić do takiej sytuacji, gdzie owoce będą zalegały i psuły się na ziemi.

Wycinanie ubiegłorocznych pędów jeżyn

Jeśli w ogrodzie uprawiamy jeżyny należy pamiętać, że owocują one na dwuletnich pędach. Teraz jest czas na wycięcie wszystkich, które zakończyły owocowanie. Od wiosny do późnej jesieni jeżyny wytwarzają nowe pędy, na których pojawią się owoce w przyszłym sezonie. Warto jest zatem regularnie po owocowaniu wycinać stare pędy. Nie będą już one nam potrzebne, gdyż na już owocujących nie pojawią się w przyszłym roku owoce.

Sadzenie krzewów i drzew owocowych

Podobnie jak w przypadku drzew i krzewów ozdobnych nadszedł czas na sadzenie drzew owocowych. Nowo zakupione w donicach czy z gołą bryłą korzeniową sadźmy do podłoża wzbogaconego obornikiem lub kompostem. Jeśli stoimy przed wyborem jakie drzewko wybrać tańsze z gołym korzeniem czy nieco droższe z dobrze rozrośniętą bryłą korzeniową zawsze wybierajmy to w donicach. Drzewa czy krzewy z gołym korzeniem zawsze trudniej się ukorzeniają i przyjmują. Nigdy nie bielmy wapnem o tej porze roku pni drzew. Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Zabieg ten wykonujemy dopiero, kiedy jest ryzyko występowania przymrozków. Najwcześniej po połowie grudnia.

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy