Szpital Powiatowy w Jarocinie czeka na szczepionki przeciw koronawirusowi. Transport miał dotrzeć do naszego miasta wczoraj. Tak się nie stało.
W podobnej sytuacji są także okoliczne szpitale.
- Mieliśmy informację z Narodowego Funduszu Zdrowia, że szczepionki trafią do nas w poniedziałek - 28 grudnia. Tak się nie stało. Później dostaliśmy wiadomość, że transport przyjedzie we wtorek przed południem. cały czas czekamy - informuje dr. n. med. Włodzimierz Budzyński, dyrektor medyczny placówki.
Szczepienia są dobrowolne. Spośród ponad 400-osobowej załogi naszej lecznicy chęć zaszczepienia zgłosiło ponad 200 osób. Szpital na początek zamówił 75 dawek preparatu.
- Mogliśmy zamówić 75 dawek albo wielokrotność tej ilości. Ponieważ szczepionka musi być przechowywana w specjalnych warunkach a samo szczepienie wymaga odpowiednich odstępów czasowych,. zdecydowaliśmy, że na początek zamówimy 75 dawek - tłumaczy szef medyczny.
Personel jarocińskiego szpitala będzie zaszczepiony przeciwko koronawirusowi w pierwszej kolejności
Szczepionki przeciw koronawirusowi w pierwszej kolejności dostaną pracownicy szpitali
Cały proces Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 podzielony został na 4 fazy. W tak zwanej fazie 0 zaszczepione zostaną osoby, które są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, przede wszystkim personel medyczny. Przewidywany czas trwania tej fazy to koniec lutego 2021 r.
W marcu najprawdopodobniej rozpocznie się I faza szczepień adresowana do seniorów. Będą ją - tak, jak pozostałe dwie - przeprowadzały wyznaczone punkty szczepień.
- Punkty szczepień będą w każdej gminie. W każdej z nich powstanie też przynajmniej jeden mobilny punkt - zapowiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
W tej fazie szczepionki dostaną osoby powyżej 60. roku życia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, ośrodków pomocy społecznej i służby mundurowe. Ministerstwo zdrowia zakłada, że uda się ich zaszczepić maksymalnie do końca czerwca.
Latem szczepieni mają być wszyscy chętni nauczyciele. Termin wiąże się z możliwością uruchomienia szkół od 1 września.
Kto następny w szczepieniu przeciw koronawirusowi?
Później - w II fazie akcji przewidzianej do końca 2021 roku - zaszczepione mają być osoby poniżej 60. roku życia (od 18 do 59 lat) z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Do tej fazy zaliczone zostały także osoby związane z bezpośrednim funkcjonowaniem państwa (dostawy wody, gazu, energii - przyp. red.).
Ostatnia - III faza szczepienia ma się rozpocząć w 2022 roku. Wtedy do kolejki ustawią się przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych z powodu obostrzeń.
W tym samym czasie szczepionka będzie wędrować do pozostałych Polaków - poniżej 60. roku życia. Jak wynika z wstępnych informacji rząd najprawdopodobniej zdecyduje się na podział ze względu na wiek - 50+, później 40+, później 30+ i tak do 18+.
Czy ten plan Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 uda się zrealizować, zależy przede wszystkim od liczby chętnych, od sprawności punktów szczepień oraz regularności dostaw szczepionki.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.