Reklama

Gmina chce zlikwidować szkołę. Rodzice nic nie wiedzieli

Opublikowano: wt, 16 lut 2021 06:04
Autor: | Zdjęcie: UG Kotlin

Gmina chce zlikwidować szkołę. Rodzice nic nie wiedzieli - Zdjęcie główne

Gmina chce zlikwidować szkołę. Rodzice nic nie wiedzieli | foto UG Kotlin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na najbliższą sesją - 19 lutego - wójt Kotlina zamierza skierować uchwałę o zamiarze likwidacji SP w Magnuszewicach.

Reklama

„Za plecami rodziców chcą nam zlikwidować szkołę. Nawet sam dyrektor tej placówki nie poinformował nas o zamknięciu szkoły” - napisała jedna z matek do redakcji „Gazety”.

 

O zbyt malej liczbie dzieci w Szkole Podstawowej w Magnuszewicach mówi się od lat. Wójt Mirosław Paterczyk gminą Kotlin zarządza już trzecią kadencję. W każdej z nich i to niejednokrotnie poruszano publicznie temat likwidacji placówki w Magnuszewicach. Jednak nigdy zamiary samorządu nie były tak daleko posunięte.


Czy najmniejsza szkoła zniknie z mapy oświatowej gminy Kotlin? Na najbliższą sesją - 19 lutego - wójt zamierza skierować uchwałę o zamiarze likwidacji SP w Magnuszewicach. Z przygotowanych materiałów wynika, że do placówki łącznie z oddziałem zerowym i dwoma przedszkolnymi uczęszcza 57 dzieci, w tym tylko 28 uczy się w szkole. Nie ma tam klas: I, III,V,VII.

 

W uzasadnieniu do uchwały władze gminy wskazują, że część rodziców zamieszkałych w obwodzie SP w Magnuszewicach świadomie i dobrowolnie przeniosła swoje dzieci do SP w Kotlinie.

 

- To ludzie zamykają szkołę. Ponad 60 dzieci „uciekła” do Kotlina. Sama z siebie ta szkoła się zamyka. Liczby nie kłamią. Rodzice posyłają dzieci do lepiej wyposażonej szkoły. Z tego co wiem, to z Wyszek do Magnuszewic dojeżdża tylko jeden uczeń. Nawet są w samych Magnuszewicach takie sytuacje, że dzieci mają bardzo blisko do szkoły, a jednak rodzice zdecydowali się, że będą uczęszczać do Kotlina - mówi Zbigniew Orpel, sołtys Magnuszewic i radny w jednej osobie.

 

W jego ocenie placówka była niedoinwestowana jeszcze przez poprzedniego wójta. Wylicza, że nie ma sali gimnastycznej, boiska sportowego, centralnego ogrzewania.

 

- To wszystko złożyło się na to, że rodzice zabierają dzieci z tej szkoły. Każdy chce mieć lepsze warunki. Nic nie zrobimy. Zobaczymy, jak zagłosują radni. Oczywiście będę przeciwko likwidacji - dodaje. 

 

 

 

Nad losem szkoły ubolewa również jej dyrektor.

 

 

- Od około 20 lat mówiło się, że ta szkoła może zostać zamknięta, ale do tej pory funkcjonowała. Patrząc z pedagogicznego punktu widzenia, to mała szkoła jest korzystna dla dzieci. Nieliczne klasy pozwalają lepiej przyjrzeć się potrzebom dzieci. Nauczyciele mają lepszy kontakt z tymi uczniami - wylicza Paweł Witwicki, p.o. dyrektora SP w Magnuszewicach.

 

Jednocześnie rozumie, że samorząd musi się kierować rachunkiem ekonomicznym.

 

- W ośmioklasowej szkole mamy cztery oddziały - 28 uczniów - czyli tak na dobrą sprawę w każdej innej szkole byłaby to jedna klasa. Za rok będzie pewnie jeszcze gorzej, bo wyjdzie ósma klasa, a najprawdopodobniej nie uda się otworzyć oddziału dla klasy pierwszej - wyrokuje szef placówki.

 


 Czy rodzice rzeczywiście nie mają wiedzy o planowanych zamiarach samorządu?

 

 - Jest możliwe, że rodzice nie wiedzą o likwidacji, ale ja też o sprawie wiem od dwóch tygodni. Z tego co rozmawiałem z wójtem, to organ prowadzący chce sam powiadomić rodziców o zamiarze likwidacji. Będzie rozważana uchwała o zamiarze likwidacji, czyli muszą się jeszcze radni zgodzić, kuratorium. To jest początek procesu. Jeszcze nie jest  powiedziane, że szkoła na pewno zostanie zlikwidowana - wyjaśnia Paweł Witwicki.

 

 

 

W poniedziałek po południu Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Magnuszewicach zwrócili się do wójta gminy o przesunięcie terminu sesji, na której ma być podjęta uchwała o zamiarze likwidacji placówki.

Rodzice twierdzą, że nie zostali poinformowali o planach władz gminy.

 

Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (97)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Karola

  Sołtys Magnuszewic to dupa

 • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Drr

  Tyle narzekania,że gmina niema kasy na remonty to tez nie robili. Ale gmina ze swoich funduszy nie utzymuje szkół na to sa pieniadze z budżetu państwa. Gminy dostaja najwięcej na utrzymanie szkół. To od nich zależy która szkoła dostanie więcej i od dyrektora który bedzie walczyl i ciagnal kasę. .

 • 8 miesięcy temu | ocena +6 / -0

  Były Uczeń

  W tej gminie chyba się w głowach przewraca, likwidować szkołę w Magnuszewicach. W tej szkole uczyłem się i zostałem dobrze wykształcony. Ta szkoła powinna zostać i tyle, my rodzice chodziliśmy tutaj do szkoły, i chcemy by nasze dzieci też się tutaj uczyły , nie zabierajcie nam SZKOŁY W MAGNUSZEWICACH . A wy radni zmienicie lepiej dyrektora i zadbajcie o naszą szkołę, to więcej dzieci będzie. Wole zapłacić więcej szkole w Magnuszewicach niż płacić innej szkole !!!! PS. Niech tylko zlikwidują szkołę to odbije się to wam w kolejnych wyborach!!!!!

 • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Były uczeń

  W tej gminie chyba się w głowach przewraca, likwidować szkołę w Magnuszewicach. W tej szkole uczyłem się i zostałem dobrze wykształcony. Ta szkoła powinna zostać i tyle, my rodzice chodziliśmy tutaj do szkoły, i chcemy by nasze dzieci też się tutaj uczyły , nie zabierajcie nam SZKOŁY W MAGNUSZEWICACH . A wy radni zmienicie lepiej dyrektora i zadbajcie o naszą szkołę, to więcej dzieci będzie. Wole zapłacić więcej szkole w Magnuszewicach niż płacić innej szkole !!!! PS. Niech tylko zlikwidują szkołę to odbije się to wam w kolejnych wyborach!!!!!

 • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -2

  Anonimowy.

  Bardzo fajnie się czyta, ja banda jełopów spiera się i kłóci! ;) a szkołę i tak zamkną. Ale trochę tej taniej rozrywki w dzisiejszych trudnych czasach jest wręcz wskazane !! Przewodnicząca i sołtys vs reszta wsi = 1:1😜

 • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -1

  Bobo

  Serce boli jak co nie ktorzy mówią o dzieciach naszych tak nie ladnie. Każda matka kocha wszystkie dzieci nie ważne jakie by były czy zdolne lub mniej zdolne. Zastanówcie się co wy wypisujecie kiedyś nie było warunków szkolnych dzieci sie wyuczyły zdobyli wiedzę wykształcenie czy były im potrzebne luksusy nie nikt nie został tak jak ktoś napisał..... Nie będę powtarzać slow bardzo brzydkich. Ludzie opamiętajcie się w końcu zamiast żyć w zgodzie szanować to jeden drugiemu nóż w plecy wsadzil nasze dzieci nie są gorsze każde ma swój styl uśmiech i radość która wnoszą do tej szkoly mała szkoła a tyle się dzieje zdobywają cieszą się każdym sukcesem nie jedna duża szkoła może im pozazdrościć . Czy to ważne że nie mają stołówki sali gimnastycznej czy czego kolwiek kiedyś tego nie było ale najważniejsza jest wiez między nimi wspólną przede wszystkim szanują się umsiechajaa się udawadniaja kazdego dnia że dadzą radę nie poddawaj się. A przede wszystkim traktują się jak wielka jedna rodzina. Więc dajcie sobie z pewnym słownictwem na wstrzymanie bo przez takie słowa cierpią nasze dzieci.

  • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -0

   zima

   więź, wspólnota, szacunek, poczucie bezpieczeństwa...czyli elementarne, ludzkie wartości i potrzeby, niestety odchodzące już w sferę niebytu... i właśnie małe szkoły ( od wielu lat likwidowane - tzw rachunek ekonomiczny ) są naturalnym miejscem, gdzie owe wartości można jeszcze odnaleźć.

 • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -3

  labradorXXX

  A dlaczego teraz piszecie ,że w szkole w Magnuszewicach nic się nie dzieje?Kłamstwo!Szkoła żyje i ma sukcesy!Chwalicie rządy poprzedniczki obecnego dyrektora.Przecież ta kobieta przyszła tu na rok i co uciekła przy pierwszej lepszej okazji!

  • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -2

   Gall

   Trzeba też się zastanowić czemu odeszła. Może miała ku temu powody? Może nie mogła dogadać się z kadra która zawsze wszędzie chciała rządzić? Można tylko gdybac.

  • 8 miesięcy temu | ocena +6 / -6

   Mieszkaniec

   Ale co godzinę wstawiła jakieś zdjęcie albo filmik na Facebook i matki się cieszyły. Rodzice byli szczęśliwi bo myśleli, że tyle się dzieje. Szkoda tylko, że jakość nauki wtedy na tym ucierpiała, bo dzieci zamiast zdobywać wiedzę to ciągle coś innego robiły, żeby było czym się pochwalić w internecie.

   • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -2

    Niewiem

    A to ciekawe teraz tak narzekacie a tak wcześniej była chwalona. Trzeba zadzwonić do Woli i się zapytać jaka jest pani dyrektor. Wam rodzicom nigdy się nie dogodzi masakra

 • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -1

  Matka z Magnuszewic

  Drodzy ludzie! Czasami jesteśmy po prostu zmuszeni do przyjęcia pewnych sytuacji. Zarzuty w stronę dyrektora, na którym teraz leży ogromna odpowiedzialność, nic nie zmienią. Łatwo osądzać, jak ma postępować osoba, kiedy nie jesteśmy na jej miejscu. Ja też nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak to jest, dlatego nie mogę pozwolić sobie kogokolwiek obwiniać. Przede wszystkim jesteśmy obywatelami tego kraju, a to oznacza, że musimy przestrzegać pewnych przepisów. Czy nam się to podoba, czy nie. Decyzja i tak zostanie podjęta. Teraz już na pewno wszyscy o tym wiedzą. Po co się kłócić, kiedy proces już ruszył? Dopuszczam, że nie zostaliście poinformowani w sposób, jaki byście sobie tego życzyli i przykro mi z tego powodu, ale jak będzie podjęta uchwała, na pewno zostaniecie wszyscy poinformowani. Jako matka, której dziecko musiałoby wkrótce iść do szkoły, myślę przede wszystkim o nim. Jeżeli chcecie dobra dla swoich dzieci, pozbawcie je stresu, który też na pewno je dotyczy. Pomyślcie o ich moralnym zdrowiu i zacznijcie szukać nowej szkoły, która będzie dla was nawet lepsza, skoro ta była zła. I to jest pierwszy plus wynikający z tej sytuacji. Życzę dobra i pomyślności.

 • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -0

  Ktosiek

  Ludzie! Najpierw niech zostaną obwody! Jezeli jest szkola w Magnuszewicach to po co jest zgoda zeby dzieci mogły być zapisane do Kotlina. Po to sa obwody. Może wtedy bylaby zagrozona szkola w Kotlinie?

  • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -0

   Odpowiedź do Ktosiek

   nie ma takiego przepisu, który pozwoliłby władzom gminy odmówić zapisania dziecka do innej szkoły. Gdyby ta było też by nikomu nie pasowało, że jest przymus, a nie wolność wyboru.

 • 8 miesięcy temu | ocena +11 / -0

  ObywatelJ1

  Czytam te komentarze i serce krwawi mozna powiedzieć. Jeśli zamknie sie szkołę to juz zero kultury będzie w Magnuszewicach. Przez tyle lat nie dofinansowano jej odpowiednio, nie zadbano zeby była większa i miala lepsze zaplecze :sale lekcyjne,salę gimnastyczną ! A przecież miejsca jest tam mnóstwo . Teren piękny! Piękny prezent z okazji 100 lecia powstania tej szkoły! Mozna rzec wyjątkowy! Niestety do zamknięcia przyczyniają się między innymi Rodzice, którzy swoje dzieci zapisali do innych szkół. Takie mają prawo. Teraz sprawa dowozów dzieci. Gdy bylo gimnazjum w Kotlinie to autobus dowoził dzieci. Teraz nie ma gimnazjum i autobus dowozi dzieci ale po co? Rodzice sami zadecydowali że dzieci będą chodzily do Kotlina więc powinni na swoj koszt tam je dowozić . Trochę oszczędności by bylo.I tak można by było jeszcze dużo napisać... Do Szkoły Podstawowej w Magnuszewicach chodzili wspaniali ludzie, ktorzy stanowia elitę. Tak wiem nie wszyscy! Nie dopuśćmy do tego aby odebrano nam tę cząstkę... Na pobliskim cmentarzu we Wyszkach znajduje sie grob założyciela tejże Szkoły. Współczuję obecnemu Szefowi tejze placówki.

  • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -0

   Ktosiowa

   Przedszkole będzie nadal w Magnuszewicach. Pozdrawiam

  • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -0

   zima

   Dziękuję za ten wpis

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -2

  Xxx

  Ludzie jesteście nie poważni! Zastanówcie się wogóle co piszecie. Załóżcie stowarzyszenie i walczcie. Nie wy pierwsi i nie ostatni.

  • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -0

   Anonimowa

   Nie jestem pewna czy przy tak małej liczbie dzieci zdołają się utrzymać na stowarzyszeniu...

 • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -6

  Obserwator

  Ręce opadają. Po co ktoś się wypowiada , że rodzice zamykaja szkołę? Po co dzieci z poza obwodu są przyjmowane do kotlina? To nie powinno miec miejsca. Może warto pomyśleć dlaczego Ci rodzice chcą aby ich dzieci chodziły do kotlina? Moze problem tkwi w środku. Jakieś trzy lata temu zaczęło byc w szkole gwarno. Bylo ja słychać i widać, zaczęło sie robić kolorowo. Ozdoby, trawa na boisku , bramki ( szkoda że nie na boisku tylko związane przy szkole) .Tylko po co? Dla kogo? W tej chwili dzieci przedszkolne przychodzą a raczej rodzice ich wnosza bo nawet chodnik nie odświeżony. Tam brakuje twardej ręki.

 • 8 miesięcy temu | ocena +11 / -5

  Anonim

  Walczcie rodzice o szkołę! To wasze słowo powinno być ważne - tych, których dzieci uczęszczają do Magnuszewic. Jeśli uważacie, że ta szkoła jest wartościowa, to z całym sercem was popieram, aby ta szkoła dalej działała. Czy wszystko trzeba przeliczać na pieniądze? Jeśli rodzice dzieci ze szkoły w Magnuszewicach chcą tego, aby dalej działała, to znaczy, że szkoła spełnia swoją rolę.

  • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -8

   Anonimowa

   A pani będzie dokładać ze swoich pieniędzy do szkoły? Przez taką szkole gmina dalej się zadłuża. Później są pretensje ze gmina jest zadłużona i nie ma pieniędzy na nic. Błędne koło i nic więcej. Jakby szkoła spełniała swoją rolę to chodziłoby do niej więcej dzieci, a gdzy jest wiexej dzieci koszty w utrzymaniu szkoły są mniejsze.

   • 8 miesięcy temu | ocena +6 / -4

    Obywatel

    Gmina to się zadłuża przez nieudolną władzę

   • 8 miesięcy temu | ocena +13 / -5

    SP

    Po pierwsze chodzilo by wiecej dzieci gdyby szkola byla doinwestowana po drugie gmina jest zadluzona nie przez szkole w magnuszewicach tylko np.przez gmach urzedu w kotlinie a tak naprawde w gminie jest coraz mniej ludnosci (do tej pory wystarczal stary budynek urzedu)za te pieniadze mogla powstac stolowka lub sala w magnuszewicach mozna by wyliczac wiele takich inwestycji ktore mozna by zamienic na cos bardziej pozytecznego.wracajac do szkoly nie wszystko przelicza sie na pieniadze dobro dzieci jest tu najwazniejsze a one raczej szczesliwe w kotlinie nie beda.pamietaj szacunku tez nie kupi sie za pieniadze

   • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    Anonim

    Nie pani, tylko pan:)

   • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -2

    Wychowany w szkole na wsi

    A pani to skarbniczka gminy ze wie ile ta dana szkola kosztuje w utrzymaniu? Moze wystarczy zwolnic paru zbędnych urzędników w gminie i pieniążki na edukację dzieci które w przyszłości beda panią utrzymywać wystarczy.

 • 8 miesięcy temu | ocena +11 / -1

  nn

  Należy zastanowić się dlaczego ta szkoła tak wygląda. To są lata zaniedbań i nieudolne zarządzanie Pani Siudzinskiej oraz władz gminy. Każdy tylko ubolewa ale nikt nic nie robi. Dlaczego przez tyle lat nie zostały pozyskane żadne fundusze unijne na rozbudowę szkoły, stołówkę sale gimnastyczne itd. Dlaczego nikt nie starał się np o orlika? Wstyd żeby dzieci w dzisiejszych czasach uczyły się w takich warunkach. Gdyby ta szkoła była wyremontowana to nikt do kotlina dzieci by nie posyłał.

 • 8 miesięcy temu | ocena +9 / -7

  Anonim

  ja jestem ciekawa jakby postąpili rodzice którzy tak brzydko piszą o magnuszewicach ,gdyby byli na naszym miejscu jeżeli chodzi o szkołę. Może i racja nie opłaca się teraz mieć tej szkoły ,bo może i nie ma na utrzymanie szkoły i nauczycieli ale gdyby od samego początku szkoła była dofinansowana były by w niej robione różne remonty może budowa małej sali czy stołówki nie mówię o kuchni ale o samej stołówce ,gdyby ktoś o nią zadbał jakoś poprzednia pani dyrektor która była przed obecnym dyrektorem to jakoś potrafiła pisać projekty i zdobywać pieniądze czy to unijne czy gminne żeby dzieci wyjeżdżały np.do Poznania na różne projekty co zrobił ten dyrektor pytam się co zrobił obecny pan dyrektor? Przepraszam bardzo ale postawcie się na naszym miejscu gdzie my rodzice wiecznie walczymy ale łatwiej jest tylko oceniać

  • 8 miesięcy temu | ocena +19 / -5

   Była nauczycielka

   Dużo łatwiej rządzi się szkołą, jak jest się krewną wójta. O tym, że ta szkoła ma być zlikwidowana, "niektórzy" wiedzieli już 2 lata temu. Gdyby to nie było wiadome, nie byłoby tak szybkiej ucieczki do lepszej szkoły. Wystarczyło tylko znaleźć kozła ofiarnego - chętnych nie było, ale w końcu znaleziono. Tylko można współczuć. Dyrektor, który tylko PEŁNI OBOWIĄZKI dyrektora, z pewnością wolałby utrzymać szkołę i gdy skończy mu się umowa przestać pełnić te obowiązki i mieć święty spokój, niż przeprowadzać całą likwidację szkoły, co będzie jedną wielką czasochłonną papierologią. Ale najwidoczniej dwa tygodnie temu, kiedy się o tym dowiedział, został już postawiony przed faktem dokonanym. Ja na jego miejscu nic bym nikomu nie tłumaczyła, tylko odsyłałabym rodziców od razu do wójta.

  • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -5

   Anonimowa

   Sama chodziłam do tej szkoły i stary wójt zawalił sprawę... To wtedy trzeba było ja rozbudować teraz już jest za późno... I racja pani Piękna dużo robiła dla szkoły z pomocą sołtysa i reszty RR. Były wyjazdy i ogniska... Teraz nic się nie dzieje

   • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -3

    Anonim

    Wyjazdy to były inicjatywy nauczycieli, projekty też a Pani M. P. wyrażała tylko na nie zgody, albo i nie. Boisko też wyremontowano z projektu grantu napisanego przez nauczyciela. A już Pani M. P nie było. Rodzice z boiskiem przez tyle lat nie zrobili nic, mieli tylko żądania co to oni by na nim chcieli.

 • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -18

  Zamykać tą szkołe - bo to nieporozumienie.

  Jesli trzeba zamknąć to trzeba zamknąć. Przeciez mamy gospodarke centralną - bo tak zeście głosowali. To co wina sołtysa, jak to wina rzadzacych w Warszawie? Tam od dłuższego czasu jaja sie działy w tej szkole. Wcale sie nie dziwię że najlepszą kołderką dla tych problemów będzie zamknięcie. Dzieci z tej szkoły sa zacofane jak i ta kadra. A jak się kiedyś jednego ucznia matka spytała w sklepie w biedronce - skąd się bierze mleko, to odpowiedziało że z półki, w sklepie. TAK UCZĄ.

  • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -1

   Mm

   Dzieci z tej szkoły nie są zacofane, są absolwenci tej szkoły z wyższym wykształceniem ( prawnicy, nauczyciele,)proszę nie ponizac dzieci ze szkół wiejskich

  • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -1

   Obywatel

   Zacofany to jesteś ty córka chodzi do LO ma w klasie 3 uczennice ze szkoły w Kotlinie i to jest tragedia

 • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -1

  KiedysUczennica

  Chodziłam do szkoły do Magnuszewic i nigdy nic stary wójt nic nam nie dał nigdy nic nie było robione bo było dobrze tsk jak jest... Teraz każdy patrzy żeby dla swoich dzieci było lepiej... Szkoła w Kotlinie jest bardziej wyposażona i daje dużo większe możliwości... Poza tym piszecie ze tam jest więcej bójek wyszydzen czy patrzą pod względem bogactwa... Ale pomyślcie trochę że takie zachowania wynosi się z domów a nie ze szkoły...

  • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -2

   Takie czasy

   A wójt jest Świętym Mikołajem żeby dawać? A dyrektor skąd ma brać? Z tej Uni, która jest taka zła? Pieniędzy brakuje bo subwencja jest za niska. Taki mamy rząd. Edukacja w Polsce umiera... Na disco polo kasa jest, na szkoły, zajęcia pozalekcyjne już nie. To nie wina dyrekcji czy wójta...

   • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -2

    Inny

    A przepraszam bardzo skąd wójt ma brać tak kosmiczne pieniądze na utrzymanie tej szkoły? A dyrektor i reszta kadry bierze od wójta, bo to on ich utrzymuje. Jak widać szkoła jest nieopłacalna i wolą ją zlikwidować i przenieść dzieci do kotlina. Co za tym idzie większe inwestycje w szkole na potrzeby dzieci.

 • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -5

  Anonim

  Zostawcie sołtysa w spokoju. Co on ma do szkoły. Cały hejt na niego wylewacie niepotrzebnie. To nie jego wina. To nie jest nikogo wina. Tak się dzieje w całej Polsce, że likwidują małe szkoły i już. Magnuszewice nie pierwsze i nie ostatnie. Chciałam posłać swoje dzieci do Magnuszewic, ale za mało było dzieci i klasy nie utworzyli, więc sami mnie do Kotlina wysłali. Spodziewam się, że z tych 60 dzieci w większości to takie osoby, dla których nie opłacało się otwierać klasy.

 • 8 miesięcy temu | ocena +13 / -20

  BylaUczennica

  Bardzo dobrze. Najwyższy czas zlikwidować szkole, która nie ma perspektyw. Dzieci, które po podstawówce przechodzą do innych szkół doznają szoku. Kotlin jest bardziej nowoczesny, ma lepsza kadrę nauczycieli, pedagoga i logopedę. Szkoła w Kotlinie ma tez sale gimnastyczną a nawet stołówkę. Dzieci z małych wsi i szkół są bardziej wycofane. Uczęszczanie do większych placówek niesie ze sobą więcej plusów. Pozwoli im się rozwinąć i wpłynie korzystniej na ich socjalizację.

  • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -5

   zima

   'socjalizacja' jest rodzajem tresury...

   • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -10

    BylaUczennica

    Większej bzdury nigdy nie słyszałam. Socjalizacja jest procesem, który dotyczy każdego i jest nieunikniona. A jeśli dla Ciebie jest rodzajem tresury to musisz być dobrze wytresowana/y.

  • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -5

   Lolo

   Zacofana to jesteś ty

   • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -2

    zima

    Lolo - w punkt

   • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -5

    BylaUczennica

    Dobrze jest czytać ze zrozumieniem :)

  • 8 miesięcy temu | ocena +10 / -3

   Anonim

   Szkoła nie ma perspektyw dzięki rodzicom którzy nie posyłają dzieci do Magnuszewic. Nie wydaje mi się żeby dzieci były bardziej wycofane niż te z kotlina, jeżdżą na konkursy i zdobywają nagrody. W takich małych klasach nauczyciele mają więcej czasu żeby poświęcić każdemu uczniowi i wytłumaczyć materiał. Za to w kotlinie są nauczyciele którzy bez swojego zeszytu nie umieją lekcji prowadzić i włączają filmiki z YouTube. Jest jeszcze pedagog, który jak jest potrzebny to albo go nie ma albo wzywa policje do dziecka z pierwszej klasy podstawówki bez wiedzy rodzica! I to jest ta socjalizacja?

   • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -0

    Anonimowa

    Za nauczycieli i pedagoga odpowiada kuratorium... To tam proszę zgłaszać jeśli coś się nie podoba w kwestii nauczania czy podejścia do dzieci...

   • 8 miesięcy temu | ocena +6 / -11

    BylaUczennica

    Wycofane czyli mniej pewne siebie, niepewne swoich przekonań, niemające swojego zdania. Nie powiedziałam ze są mniej zdolne. Nauczyciele korzystający z YT podczas zajęć wcale nie musza być gorsi. Może to inne metody nauczania, ciekawsze dla ucznia. Szkoła to nie tylko zeszyt i podręcznik. Nie znam sytuacji z wezwaniem policji, jednak proszę pamiętać że dzieci - nawet te z pierwszej klasy - nie są bezkarne. Może istniały pobudki by policję wezwać. Socjalizacja nie na tym polega, ale nie będę przytaczała definicji - jest dostępna w sieci wiec proszę sprawdzić :)

  • 8 miesięcy temu | ocena +12 / -4

   Gall anonim

   Tak szkola w Kotlinie bardziej nowoczesna ale i tez bardziej niebezpieczna dla małych dzieci. Ile jest tam przypadków, wymuszeń, wyszydzania biedniejszych dzieci i bójek....

   • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -3

    Anonimowa

    Wyszydzanie, bójki czy wymuszenia wśród dzieci są efektem wychowania i wpływu rodziców. Czy to Berlin, Kotlin czy Magnuszewice to będzie się zdarzać.

   • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -3

    Anonimowa

    Tak jest w każdej szkole nie tylko w Kotlinie...

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -3

  Aninimowa

  A co sołtys ma do szkoły? Co sam jeden może zrobić jeśli reszta zagłosuje za likwidacją? Tacy wszyscy wy mądrzy jesteście a sami nic nie robicie dla szkoły... Trochę inicjatywy... Poza tym po co posyła ie dzieci do Kotlina jak macie szkole pod nosem. Jakby dzieci chodziły tu do szkoły to inwestycje też by było bo dla ponad 100 uczniów było by to opłacalne... Puknijcie się wszyscy trochę w łepek i pomyślcie trochę. A wy tylko potraficie jadem pluć a szczególnie te osoby których dzieci już nie uczęszczają do szkoły... Z tego co wiem to p. Orpel dużo dla szkoły zrobi i sam od siebie... Szczególnie współpracował z panią dyrektor Piękną... I tak jak już pisałam sam nic nie zdziała chociaż by stawał na rzęsach i tam wam w tyłkach mało!

  • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -1

   Ja

   Soltys jest jednoczesnie radnym Magnuszewic i dziwie się że jako radny otwarcie mówi, że zaglosuje za likwidacją tej szkoły. Mieszkańcy pamiętajcie o tym. Skoro tak bardzo współpracował z p Piękną to dlaczego teraz nic robi.

   • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -1

    Nn

    Moze mial romans

   • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -3

    Anonimowa

    Odpowiedź do Ja Wez czytaj ze zrozumieniem... Sołtys powiedział że będzie głosował przeciw likwidacji. Poza tym co on jeden sam zrobi jeśli nie ma ponad polowy sojuszników w radzie gminy??????? A wy rodzice co robicie i co robiliście dla szkoły przez tyle lat????

 • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -5

  Anonim

  Pan Orpel tak blisko ołtarza siedzi i tak kłamie??? Nie ładnie. Do spowiedzi trzeba będzie iść.

  • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -4

   Anonimowa

   Pilnuj się żeby ciebie nie rozliczyli... Hahahahaha

 • 8 miesięcy temu | ocena +10 / -4

  Ula

  Nie wierzę że piesek Pana wójta czyli Pan Orpel zagłosuje przeciw likwidacji Szkoły. Ale mieszkańcy Pana z tego rozliczą.

  • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -1

   NN

   Do rozliczania jest Bóg a nie mieszkańcy, ludzie niech się zastanowią co piszą bo chlapią jęzorem, niech się zastanowią o kim mówią

  • 8 miesięcy temu | ocena +1 / -3

   Anonimowa

   Oby ciebie nie rozliczyli... Hehe

 • 8 miesięcy temu | ocena +10 / -4

  Anka

  Ile lat jest ten Wójt? I co zrobił dla szkoły? Spokojnie by sale gimnastyczna wybudował i remont generalny zrobił. Gdyby tylko chciał.

  • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -6

   Anonimowa

   Dla tak małej garstki uczniów się nie opłaca. Szkoła ta jest najdroższa szkołą w utrzymaniu w gminie.

  • 8 miesięcy temu | ocena +5 / -4

   Miru$

   dla garstki dzieci? wiesz jakie to są koszty?

   • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -1

    Ala

    Wójt jest tyle lat a wtedy dzieci bylo wiecej Gdyby coś zrobił to by dzieci do Kotlina nie uciekały

 • 8 miesięcy temu | ocena +12 / -1

  Anonim

  Wójt niech najpierw zajmie się bezpieczeństwem w szkole w Kotlinie a później niech likwiduje inne szkoły i przenosi tam dzieci.

 • 8 miesięcy temu | ocena +10 / -3

  Aga

  Pan sołtys jako pierwszy zagłosuje za likwidacją. Wójt, sołtys i dyrektor robią wszystko zeby szkołę zamknąć. Nie ma na to naszej zgody!!!!

  • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -2

   Wtf

   Do Aga-A co Sołtys ma wspólnego ze szkołą? Tyle dla niej zrobił, tyle dla wsi też zrobił a wy tylko narzekać potraficie. Sami dla wsi coś zróbcie tak od siebie. Łatwo się tylko mówi i ocenia.

  • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -5

   Anonimowa

   Jak nie rodzice jak rodzice... Zasnanow się ze gdyby te 60 dzieci co uciekło do kotlina były by w magnuszewicach to klasy by były... Więc to błędne koło... Poza tym skąd możesz wiedzieć jak zagłosuje sołtys wsi... Nawet gdzy zagłosuje przeciwko likwidacji to co on sam zrobi jak reszta będzie za... Rusz trochę głowa a nie jadem plujesz

  • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -1

   Anonim

   To nie rodzice zamykają szkołę ! Niektórzy nie mieli wyjścia bo nie udało się utworzyć klasy i musieli posłać dziecko do Kotlina.A pytanie dlaczego inni decydują się posłać do sąsiedniej szkoły to wiemy .Brak rozbudowy i modernizacji obiektu to spowodował.I to nie winna rodziców panie sołtysie.

   • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -2

    Aaa

    Prawda! Zgadzam się z tym w 100%!