reklama

Jak będzie wyglądała kolęda w tym roku? Co zdecydowali biskupi w Kaliszu i Poznaniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak będzie wyglądała kolęda w tym roku? Co zdecydowali biskupi w Kaliszu i Poznaniu? - Zdjęcie główne

Jak będzie wyglądała kolęda w tym roku? Co zdecydowali biskupi w Kaliszu i Poznaniu?

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzełom starego i nowego roku to czas, w którym najczęściej odbywa się wizyta duszpasterska nazywana potocznie kolędą. W zeszłym roku w większości parafii zrezygnowano z tradycji spotkań duszpasterzy z wiernymi w ich domach. Jak będzie wyglądać w kolejnym roku pandemii? Jakie decyzje podjęli biskupi?
reklama

Tradycyjna kolęda jako wizyta duszpasterska w domach wiernych jest ważnym elementem w życiu parafii, gdyż jest doskonałą okazją do ewangelizacji i ważnym sposobem na dotarcie do wielu parafian, z którymi nie ma innych okazji do spotkania. Ponadto w parafiach, gdzie zostali ustanowieni nowi proboszczowie, wizyta duszpasterska jest tym bardziej potrzebna, gdyż umożliwia poznanie się duszpasterza z parafianami.

reklama

Jaką decyzję podjęto w diecezji kaliskiej?

Biskup kaliski Damian Bryl, biorąc pod uwagę różnorodność i specyfikę poszczególnych parafii, postanowił proboszczom możliwość podjęcia decyzji, co do sposobu przeprowadzenia kolędy, z zachowaniem jednakże zasad higieny sanitarnej i z użyciem koniecznych środków ostrożności. Kapłani powinni wcześniej skonsultować decyzję z radami parafialnymi. Taką samą decyzję podjął w zeszłym roku arcybiskup Grzegorz Ryś, kiedy był administratorem diecezji kaliskiej.

reklama

„Prosimy duszpasterzy o uszanowanie decyzji osób, które ze względów sanitarnych nie będą chciały uczestniczyć w spotkaniu kolędowym. Zwracamy się także z prośbą do kapłanów o braterskie zrozumienie i unikanie komentarzy co do podjętych przez poszczególne parafie decyzji o formie kolędowania” - czytamy w tegorocznym komunikacie wydanym przez kaliską kurię.

Jak to będzie wyglądało w archidiecezji poznańskiej?

W archidiecezji poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie. Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną mszę św. Szczególną intencją tej mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian. W trakcie Eucharystii kapłan powinien wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów. Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej oraz zachęcenie wiernych, by po powrocie do domów celebrowali „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą. W archidiecezji poznańskiej dopuszczalna jest wizyta duszpasterska w domach, ale na wyraźne życzenie i zaproszenie rodzin, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich restrykcji sanitarnych. 

reklama

W parafii św. Marcina podjęto już decyzję, że zamiast odwiedzin w domach odprawiane będą msze św. o godz. 18.30 w intencji mieszkańców poszczególnych ulic. Uchwałą Rady Parafialnej pieniądze, które są przekazywane w ramach kolędy, zostaną przeznaczone na remont wejścia do krużganków od strony ulicy Kościelnej. 

Jakie zasady obowiązują w kościołach?

  • Od 15 grudnia w trakcie sprawowania kultu religijnego w świątyni może być zajęte maksymalnie 30 % miejsc. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
  • Na drzwiach kościoła proboszczowie powinni umieścić informację dotyczącą limitu osób niezaszczepionych.
  • Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii św. zarówno do ust, jak i na rękę, ale w oddzielnych rzędach albo najpierw rozdać tym, którzy przyjmują na rękę, a dopiero potem tych przyjmujących do ust.
  • Należy za każdym razem wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej.
  • Każdy, kto jej udziela - duchowny czy świecki - powinien zdezynfekować ręce i założyć maseczkę ochronną zasłaniającą nos i usta.

Biskupi proszą o zachowanie zasad higieny na terenie kościoła i w zakrystii, zwłaszcza zaś o zwrócenie uwagi na:

reklama

  • zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy uczestnikami liturgii 
  • noszenie przez nich maseczek
  • umożliwienie dezynfekcji rąk wiernym.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama