reklama

Jak zostać ławnikiem? Ile osób zgłosiło kandydaturę w Jarocinie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Jak zostać ławnikiem? Ile osób zgłosiło kandydaturę w Jarocinie? - Zdjęcie główne

foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWybory ławników do sądów odbędą się już niebawem. Ile może zarobić ławnik? Kto może nim zostać? Ile osób zgłosiło kandydaturę w Jarocinie?
reklama

Przypomnijmy: w grudniu tego roku kończy się kadencja ławników, którzy wybrani byli na lata 2020-2023. Wówczas do Sądu Okręgowego w Kaliszu oraz do podległych mu siedmiu sądów rejonowych wybrano ich 168. Orzekają w sprawach karnych, rodzinnych, a także w sądach pracy.

Wybory ławników. Ile będzie ich potrzeba na lata 2024-2027?

Jak informują przedstawiciele Sądu Okręgowego w Kaliszu, w nowej kadencji potrzeba będzie 229 ławników.

-W nadchodzącej kadencji - na lata 2024-2027 - w Sądzie Okręgowym w Kaliszu oraz w podległych mu siedmiu sądach rejonowych będzie potrzebnych 229 ławników. W Sądzie Okręgowym ma orzekać 116 sędziów społecznych, a we wszystkich w sądach rejonowych - łącznie 113 - informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu, sędzia Edyta Janiszewska.

reklama

Warto zaznaczyć, że ławnik może orzekać tylko w jednym sądzie, a jego kadencja trwa cztery lata. Zgodnie z prawem, ławnik może być wyznaczony do udziału w rozprawach do dwunastu dni w ciągu roku, a liczba ta może być zwiększona tylko z ważnych przyczyn.

Jak wygląda sytuacja w Jarocinie?

Niestety, do tej pory jest bardzo słabo ze zgłoszeniami.

- Uprzejmie informuję, iż do chwili obecnej nie zgłosił się żaden kandydat na ławnika - informuje Prezes Sądu Rejonowego w Jarocinie Magdalena Tyrakowska

Ile może zarobić ławnik?

Tymczasem warto wiedzieć, że ławnicy mogą liczyć na pewne zarobki. Za czas wykonywania czynności w sądzie ławnik otrzymuje rekompensatę pieniężną, której wysokość ustalana jest co roku. Obecnie to 143,73 zł za dzień.

reklama

Przysługuje ona tylko osobom, które nie mają zatrudnienia, albo nie otrzymają od pracodawcy wynagrodzenia za dzień pełnienia funkcji ławnika w sądzie. Ławnikowi mieszkającemu na terenie gminy, w której orzeka, przysługuje też ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu w wysokości 13,61 zł, a ławnikowi zamieszkałemu poza gminą – zamiast ryczałtu zwrot kosztów dojazdu.

- Kandydatów na ławników, radom gmin, mogą zgłaszać prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych oraz co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru - wyjaśnia rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kaliszu, sędzia Edyta Janiszewska.

reklama

 

Ławnikiem może być ten, kto:

  • posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  • jest nieskazitelnego charakteru; ukończył 30 lat,
  • jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku,
  • nie przekroczył 70 lat,
  • jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.  

Ławnikami nie mogą być:

  • osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze,
  • osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego,
  • funkcjonariusze policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń,
  • adwokaci i aplikanci adwokaccy,
  • radcy prawni i aplikanci radcowscy,
  • duchowni, żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze Służby Więziennej, radni gminy, powiatu i województwa.

Jak zostać ławnikiem?

Warto zaznaczyć, że wybory ławników odbędą się najpóźniej w październiku 2023 roku. Ławników do sądów okręgowych oraz do sądów rejonowych wybierają rady gmin, których obszar jest objęty właściwością tych sądów - w głosowaniu tajnym. Zgłoszenie kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia.

reklama

Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia dołącza się następujące dokumenty:

1. informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą zgłaszanej osoby; 
2. oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe; 
3. oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona; 
4. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika; 
5. dwa zdjęcia zgodne z wymogami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.

 
Dokumenty wymienione w punktach 1-4 powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed datą zgłoszenia. Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia przez stowarzyszenie lub inną organizację społeczną lub zawodową, zarejestrowaną na podstawie przepisów prawa dołącza się aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis do innego właściwego rejestru lub ewidencji. Dokumenty powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż trzy miesiące przed dniem zgłoszenia. Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia przez obywateli dołącza się listę osób zawierającą imię (imiona), nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z pięćdziesięciu osób.

Osobą uprawnioną do składania wyjaśnień w sprawie zgłoszenia kandydata jest osoba, której nazwisko zostało umieszczone jako pierwsze na liście. Koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego ponosi Skarb Państwa. Koszt opłaty za badanie lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika. Koszt opłaty za wydanie aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpisu lub zaświadczenia z innego właściwego rejestru lub ewidencji ponosi Skarb Państwa. Kartę zgłoszenia i dokumenty składa się odpowiednim radom gmin. Zgłoszenia kandydatów, które nie będą spełniać wymogów formalnych lub które wpłyną do rad gmin po upływie wyżej wymienionego terminu pozostawia się bez rozpatrzenia.

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama