reklama

Inwazja gąsienic. Zdania ogrodników, jak radzić sobie problemem, są podzielone

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Inwazja gąsienic. Zdania ogrodników, jak radzić sobie problemem, są podzielone - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd dwóch tygodni mieszkańcy sąsiedniego powiatu gostyńskiego walczą z inwazją gąsienic, które żerują na pobliskich drzewach. Owady są znajdowane w mieszkaniach, na balkonach, ale także bardzo często spadają z drzewa na przechodniów. Mieszkańcy zgłosili sprawę do miejscowego magistratu i czekają na reakcję urzędników.
reklama

Inwazja gąsienic w Krobi - "Nie idzie normalnie żyć"

Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Krobi zwracają uwagę na wielką uciążliwość, jaką jest inwazja nieznanego im "żyjątka". 

- Gąsienic są setki! Interweniowaliśmy w tej sprawie w urzędzie miasta, ale dotychczas nic się nie dzieje. Natomiast to wszystko wchodzi do mieszkań, z balkonów trzeba gąsienice zmiatać dosłownie łopatami - mówi jeden z mieszkańców krobskiego osiedla.

Gasienice w Krobi - pryskać czy nie pryskać - oto jest pytanie

Jak dowiedzieliśmy się w krobskim magistracie, po informacji od mieszkańców została przeprowadzona przez urzędników wizja lokalna. 

reklama

-  Zasięgnęliśmy w tej sprawie opinii lokalnych ogrodników, jak poradzić sobie z problemem i jakie środki ewentualnie zastosować? Zdania są podzielone, w ogóle co do kwestii, czy stosować oprysk. Zleciliśmy jego wykonanie w przyszłym tygodniu. Być może na jesieni prewencyjnie akcja zostanie powtórzona - informuje Adam Sarbinowski z Urzędu Miejskiego w Krobi.

Krobskim urzędnikom udało się także zidentyfikować sprawcę całego zamieszania. Gąsienice, o których mowa to motyle z gatunku kuprówka rudnica - więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

reklama

- Niektórzy twierdzą, że nie należy nic robić, nie stosować oprysku właśnie ze względu na to, że owady przepoczwarzą się w piękne motyle. Gdyby dotyczyło to wyłącznie drzew gminnych, można by zaryzykować, natomiast w pobliżu znajdują się także działki prywatne, więc chcemy zapobiec dalszej ekspansji gąsienic - dodaje A. Sarbinowski. 

Instytut zaleca zwalczanie gasienic kuprówki rudnicy

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy zalicza kuprówkę rudnicę do szkodników, które mogą powodować niszczenie ulistnienia całych drzewostanów.

 - W przypadku występowania szkodnika na pojedynczych drzewach skuteczną metoda jest usuwanie dobrze widocznych w okresie zimy oprzędów tworzonych przez młode gąsienice na końcach gałęzi. Szkodnik wrażliwy jest również na działanie preparatów biologicznych zawierających bakterię Bacillus thuringiensis. W sadownictwie i leśnictwie na obszarach silnie opanowanych przez kuprówkę zalecane jest chemiczne zwalczanie młodych gąsienic przy zastosowaniu insektycydów kontaktowych. W Polsce zabieg taki przeprowadza się zwykle w kwietniu, choć w innych krajach Europy letnie zwalczanie młodych gąsienic po wyjściu ich całej populacji z jaj uważane jest za bardziej skuteczne - czytamy na stronie instytutu.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama