Zenon Pląskowski pochodzi z Jarocina, ale od lat mieszka na Kociewiu, a konkretnie w Rokocinie, nieopodal Stargardu Gdańskiego. Jest jedną z niewielu osób w Polsce zajmujących się tworzeniem intarsji. Jego przygoda z tym rodzajem rękodzieła zaczęła się już w 1971 roku, w czasach nauki w Technikum Przemysłu Drzewnego, gdzie o tej technice na lekcji materiałoznawstwa mówił jeden z nauczycieli.
Intarsja (wł. intarsio - wykładzina) to technika zdobnicza polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych (zwłaszcza mebli) innymi gatunkami drewna, czasem podbarwianymi, bejcowanymi lub podpalanymi. Wstawki umieszcza się w miejscu usuniętych fragmentów z powierzchni przedmiotu.Technika znana już w starożytności została rozwinięta w okresie baroku i renesansu.
Zenon Pląskowski w swojej twórczości podejmuje wiele różnych tematów. Spod jego ręki wychodzą zarówno obrazy przedstawiające martwą naturę, pejzaże czy przedstawienia zwierząt i ludzi. W latach 90. XX wieku wraz z rzeźbiarzem kociewskim, Markiem Zagórskim utworzył i parę lat współprowadził Galerię „N” w Starogardzie Gdańskim, promując wiele ciekawych twórców regionu Kociewia i nie tylko. Od 2019 r. należy do Związku Polskich Twórców Sztuki. Jest również członkiem Stowarzyszenia Marynistów Polskich - oddział Żuławy w Malborku.
Specjalnie na wystawę w pałacu Radolińskich powstała intarsja przedstawiająca dawną siedzibę właścicieli Jarocina
Zenon Pląskowski brał udział w kilkudziesięciu plenerach artystycznych. Wystawiał swoje prace podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Pierwsza w rodzinnym mieście odbyła się w 2019 roku w Skarbczyku. O tym, że jednym z jego marzeń jest pokazanie swoich dzieł w pałacu Radolińskich mówił w wywiadzie, jakiego udzielił trzy lata temu "Gazecie Jarocińskiej" [CZYTAJ TUTAJ].
- Chciałbym mieć jeszcze wystawę w pałacu Radolińskich. Ta w Skarbczyku była piękna, ale tam intarsja miała by więcej „powietrza”. Jeśli tylko dowiem się, że to możliwe biorę deskę kreślarską i rysuję pałac, i robię - stwierdził w kwietniu 2021 roku.
Marzenie udało się spełnić. Druga wystawa w Muzeum Regionalnym w Jarocinie stanie się faktem już za kilka dni. Intarsja z dawną siedzibą właścicieli Jarocina również powstała. Można ją będziwe zobaczyć na drugiej, indywidualnej wystawie Zenona Pląskowskiego. Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę (23 listopada). Początek o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.
Mimo że od lat mieszka na Kociewiu, artysta nie zerwał jednak kontaktów z Jarocinem, gdzie nadal mieszka jego rodzina. Chętnie też spotyka się ze swoimi koleżankami i kolegami z czasów nauki w Technikum Przemysłu Drzewnego. Otwarcie wystawy ma być kolejną okazją do spotkania klasowego.
Dzieła Zenona Pląskowskiego można zobaczyć m.in. na stronie: intarsja-plaskowski.blogspot.com. Można je również nabyć na stronie galerii Związku Polskich Twórców Sztuki.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.