Reklama

Inspektorzy ponownie skontrolowali budowę wieży telefonii komórkowej w Jarocinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PINB Jarocin

Inspektorzy ponownie skontrolowali budowę wieży telefonii komórkowej w Jarocinie - Zdjęcie główne

Budowa wieży telefonii komórkowej w Jarocinie | foto PINB Jarocin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Jarocina zbierają podpisy pod petycją do Starostwa Powiatowego w Jarocinie. Chcą zablokować budowę wieży telefonii komórkowej. Ich zdaniem pozwolenie na inwestycję wydano z naruszeniem prawa. Co na to urzędnicy? Czy budowa zostanie wstrzymana?

Reklama

Dwie kontrole na budowie wieży telefonii komórkowej w Jarocinie   

Maszt o wysokości 55 metrów powstaje w tzw. strefie zamieszkania. Okoliczni mieszkańcy boją się - jak mówią - promieniowania elektromagnetycznego sieci 5G.  Jak tylko ruszyły prace rozpoczęli walkę, aby zablokować inwestycję. O pomoc zwrócili się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Urzędnicy przeprowadzili kontrole. Choć dopatrzyli się pewnych uchybień i ukarali kierownika budowy 500-złotowym mandatem, nie stwierdzili aby prowadzone roboty istotnie odbiegały od ustaleń i warunków określonych w decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zatwierdzonym projekcie budowlanym.

Jak podkreślają kontrolerzy - nie było podstaw - by wstrzymać roboty. Mieszkańcy podważali jednak usytuowanie słupów wieży. Dowodzili, że znajdują się zbyt blisko sąsiedniej działki. Wykonawca zdecydował, aby jeszcze raz przeprowadzić pomiary geodezyjne, a Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego udał się na ponowną kontrolę. Co ustalono w jej trakcie?  

- Kierownik zrealizował wszystkie nasze zalecenia z pierwszej kontroli. Teren budowy został ogrodzony, skarpa wykopu od strony sąsiedniej działki zabezpieczona, wywieszone zostały tablice informacyjne. Uprawniony geodeta dokonał ponownej, dwukrotnej weryfikacji usytuowania fundamentu wraz z kotwami montażowymi słupów wieży. Przeprowadzone pomiary potwierdziły, że inwestycja jest realizowana zgodnie z projektem i dlatego postanowiono kontynuować budowę - wyjaśnia Wojciech Rodziak, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego w Jarocinie.


Podkreśla, że w tej sytuacji nie widzi podstaw do wstrzymania robót budowlanych - skoro są prowadzone zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę oraz zgodnie z projektem.

Mieszkańcy chcą zablokować budowę wieży

Mieszkańcy ulic Żerkowskiej, Św. Ducha i Zajęczej w Jarocinie robią jednak wszystko, aby wstrzymać budowę. Zbierają podpisy pod petycją do Starostwa Powiatowego w Jarocinie. Twierdzą, że pozwolenie na budowę obiektu zostało wydane z naruszeniem prawa.        

- Żaden z właścicieli działek przyległych do terenu inwestycji nie otrzymał stosownego zawiadomienia o planowanej budowie stacji bazowej sieci komórkowej - mówi mieszkaniec ul. Św. Ducha w Jarocinie.

  - Nie ma możliwości, żeby taki nadajnik nie miał wpływu na inne działki. Korzystamy z internetu radiowego i zastanawiamy się, czy nie będzie zakłóceń. Nie mamy telewizji kablowej, tylko satelitarną i też nie wiemy, czy to nie będzie miało jakiegoś wpływu. Nikt żadnych badań w tym kierunku nie przeprowadził - denerwuje się rozmówca portalu.

Urzędnicy: Były obwieszczenia o planowanej inwestycji   

Jarocińscy urzędnicy tłumaczą, że inwestor -  P4 otrzymał - decyzję o warunkach zabudowy w trybie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

        
- Strony są zawiadomione pisemnie. W tym przypadku był tylko właściciel działki, ponieważ oddziaływanie zamykało się tylko w obrębie tej działki. Dodatkowo informacje podaje się w formie obwieszczenia, które jest wywieszane na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Jarocinie. Jest również przesyłane do przewodniczących osiedli lub sołtysów - tłumaczy Sebastian Walczak, dyrektor Wydziału Rozwoju Urzędu Miejskiego w Jarocinie. 

Urzędnicy jarocińskiego Starostwa Powiatowego twierdzą, że pozwolenie na budowę zostało wydane zgodnie z prawem.

 - Z upoważnienia Burmistrza Jarocina została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Przed wydaniem tej decyzji zawiadomiono o wszczęciu postępowania poprzez podanie do publicznej wiadomości.  Zawiadomiono na piśmie właściciela działki na której planowano lokalizację inwestycji oraz  zamieszczono informację na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego. W wyznaczonym czasie określonym w zawiadomieniu nie wpłynęły żadne wnioski  i uwagi dotyczące omawianej sprawy.  Wskazana decyzja  ma charakter prawomocny  i  ostateczny. Razem z projektem budowlanym została dołączona do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę - mówi Włodzimierz Buchwald, kierownik Referatu Budownictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Jarocinie.

Urzędnik uspokaja okolicznych mieszkańców. 

 - Z projektu budowlanego wynika, że  przyjęte rozwiązania gwarantują brak przekroczenia dopuszczalnej gęstości strumienia elektroenergetycznego  w miejscach dostępnych dla ludzi. Ludność nie będzie miała  fizycznego dostępu do obszaru, dla którego przekroczony jest dopuszczalny poziom elektroenergetycznego promieniowania.  Dopuszcza się bez ograniczeń  przebywanie ludzi na poziomie terenu oraz w okolicznych budynkach. Planowana  inwestycja według projektu, w żaden sposób nie ogranicza  gospodarowania na działkach sąsiednich -  tak tłumaczy wydanie pozwolenia na budowę Włodzimierz Buchwald, kierownik Referatu Budownictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Jarocinie.  

 

Zarzuty mieszkańców odpiera również przewodniczący osiedla 700-lecia.


 - Wszystkie obwieszczenia, które otrzymuję z urzędu wywieszam na tablicach ogłoszeń przy ul. Żerkowskiej i Taczaka. Zgodnie z prawem, wiszą one 14 dni - mówi Jerzy Maćkowiak.    

 

Firma P4 przesłała portalowi stanowisko odnośnie realizacji inwestycji.

 

 „Inwestycja w Jarocinie jest realizowana na podstawie wszystkich wymaganych zgód administracyjnych, w tym Pozwolenia na Budowę. Obecnie prowadzone są prace przy fundamencie. Uruchomienie stacji planowane jest na połowę 2023 roku” – czytamy w stanowisku przesłanym przez inwestora [PEŁEN TEKST ZOBACZ TUTAJ]     

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.            

                       

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy