Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla dużej części województwa wielkopolskiego. Możemy spodziewać się burz, silnych opadów deszczu i gradu oraz porywistego wiatru.
Silne burze. Ostrzeżenie IMGW dla województwa wielkopolskiego
Ostrzeżeniem objęto 24 powiatów Wielkopolski: gnieźnieński, słupecki, koniński, Konin, wrzesiński, średzki, kolski, turecki, jarociński, śremski, kościański, grodziski, wolsztyński, leszczyński, Leszno, gostyński, krotoszyński, ostrowski, kaliski, Kalisz, pleszewski, rawicki, ostrzeszowski i kępiński.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 15 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad - informują synoptycy.
IMGW-PIB ostrzega przed burzami, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 15 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad. Ostrzeżenie obowiązuje w czwartek 15 maja w godz. 11:00-15:00.
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz szacowane jest na 70%.
Co oznaczają poszczególne stopnie alertów meteorologicznych?
- 1 stopień - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.
- 2 stopień - Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.
- 3 stopień - Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.
Jak zachowywać się w czasie burzy?
W czasie burzy należy zachować szczególną ostrożność. Oto kilka zasad, jak postępować, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo:Jeśli jesteś w domu:
- Nie wychodzi w czasie burzy na zewnątrz, jeśli nie musisz.
- Zamknij okna i drzwi.
- Unikaj korzystania z urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci, w tym komputerów, telewizorów i telefonów stacjonarnych. Najlepiej je odłączyć od zasilania.
- Nie dotykaj metalowych przedmiotów, takich jak rury, kaloryfery.
Jeśli przebywasz na dworze:
- Jeśli jesteś na otwartej przestrzeni, poszukaj jak najniższego miejsca, np. zagłębienia terenu.
- Nie stawaj pod drzewami, słupami energetycznymi ani innymi wysokimi konstrukcjami.
- Unikaj otwartych przestrzeni i nie biegnij.
- Jeśli jesteś w grupie, rozproszcie się.
- Przyjmij pozycję kuczną ze złączonymi nogami, osłoń głowę rękami.
- Oddal się od metalowych przedmiotów.
Jeśli burza zaskoczy Cię w samochodzie:
- Jeśli burza zaskoczy Cię w samochodzie, zatrzymaj się na poboczu i pozostań w środku. Samochód działa jak klatka Faradaya, chroniąc przed uderzeniem pioruna. Nie dotykaj metalowych części pojazdu.
- Nie parkuj pod drzewami.
- Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby unikać bycia najwyższym punktem w okolicy i trzymać się z dala od przedmiotów, które mogą przewodzić prąd.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.