reklama

Gmina chce zlikwidować część przedszkoli

Opublikowano:
Autor:

Gmina chce zlikwidować część przedszkoli - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zdaniem urzędników przyniesie to nie tylko oszczędności, ale też przyczyni się do lepszej opieki nad dziećmi. Jarocińscy radni projektami uchwał w tej sprawie mają się zająć w lutym, a ostateczna decyzja ma zostać podjęta w kwietniu.

„Dzisiaj związkom zawodowym przekazane zostały uchwały o zamiarze likwidacji z dniem 31 sierpnia 2015 roku trzech prowadzonych przez gminę przedszkoli nr: 1 (ul. Hallera), 5 (ul. Waryńskiego) i 6 (ul. Libercourt) oraz Zespołu Szkół w Wilkowyi. Decyzja taka została podjęta po szczegółowych analizach kosztów utrzymania oraz liczby uczniów. Uchwały o zamiarze likwidacji, dotyczą placówek publicznych, których utrzymanie generuje największe koszty” – poinformowało wczoraj po południu Biuro Promocji Gminy.

Od nowego roku szkolnego placówki te miałyby być prowadzone przez stowarzyszenia lub osoby fizyczne. W komunikacie Biura Promocji Gminy czytamy, że w ciągu ostatnich czterech lat koszty funkcjonowania przedszkoli w gminie Jarocin „radykalnie wzrosły”, co było spowodowane przede wszystkim zwiększeniem zatrudnienia. „W ciągu czterech lat liczba dzieci w przedszkolach zwiększyła się o 68, natomiast liczba etatów nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji - o ponad 35 etatów” – czytamy w piśmie BPG.

Jak wynika z przesłanych przez gminę informacji, w 2010 roku wydatki na utrzymanie przedszkoli wynosiły 5,2 mln zł, a w roku 2014 - ponad 8,1 mln zł.

– Likwidacja jest jedynie wymogiem ustawy niezbędnym do przekształcenia placówki gminnej w prowadzoną przez stowarzyszenie lub osobę fizyczną. W przypadku każdego z tych przedszkoli w miejscu ich funkcjonowania od 1 września br. będą działać placówki niepubliczne. Chcemy, aby były one bardziej dostosowane do oczekiwań rodziców na przykład pod względem godzin otwarcia, dostępności w czasie wakacji – informuje Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina.

– W przypadku przedszkola integracyjnego „Marcinek” zmiany mają doprowadzić do sytuacji, w której dziecko niepełnosprawne otrzyma znacznie szerszą opiekę rehabilitantów, logopedów, psychologów i innych specjalistów. Będzie temu sprzyjało uruchomienie jesienią budowanej sali do rehabilitacji – tłumaczy Kaźmierczak.

– W ramach wprowadzanych przekształceń zamierzamy stworzyć możliwość do uruchomienia od 1 września br. żłobka, przyjmującego dzieci od 20. tygodnia do 3. roku życia, co będzie możliwe dzięki zmniejszającej się w liczbie dzieci w przedszkolach w związku z obowiązkiem edukacji szkolnej sześciolatków – dodaje zastępca burmistrza.

W poprzednich kadencjach, gdy burmistrzem Jarocin był Adam Pawlicki, a jego zastępcą Robert Kaźmierczak, wiele osób krytykowało przekształcanie placówek oświatowych w niepubliczne. Dziś na terenie gminy jest 9 publicznych szkół podstawowych i 7 niepublicznych. Publicznych gimnazjów jest 6, a niepublicznych – 7. Gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych jest 8, natomiast prowadzonych przez stowarzyszenia jest obecnie 10.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE