Poseł Mariusz Witczak, na zwołanej w Jarocinie konferencji prasowej mówił o rozmowach w ministerstwie infrastruktury odnośnie budowy S11 na odcinku Kórnik - Jarocin. Podał nawet datę, kiedy droga powinna być wybudowana [ZOBACZ TUTAJ].
Poseł Mariusz Witczak współautorem nowelizacji Kodeksu Wyborczego
Podczas wizyty w Jarocinie opowiadał też o nowelizacji Kodeksu Wyborczego, której jest współautorem.
- To jest ustawa, która daje powszechną możliwość głosowania korespondencyjnego. Mam nadzieję, że już na wybory prezydenckie wszyscy, ci którzy będą chcieli, a nie mogli - z powodów obiektywnych - udać się do lokali wyborczych, będą mogli zagłosować korespondencyjnie. Jest to głosowanie o charakterze alternatywnym - podkreślił parlamentarzysta.
Wyjaśnił, że mechanizm wcześniejszego głosowania - znany w Stanach Zjednoczonych - polega na tym, iż jeszcze przed wyborami, po wcześniejszym zapisaniu się, możemy osobiście udać się do urzędu gminy i pobrać pakiet do głosowania.
Głos będziemy pakować w jedną kopertę, potem całość w drugą kopertę, żeby imitowało to urnę wyborczą i głos był zabezpieczony - tłumaczył Mariusz Witczak.
Będzie możliwość głosowania korespondencyjnego?
Poseł akcentował, by nowych rozwiązań w zakresie głosowania korespondencyjnego nie mylić z regulacjami, które Prawo i Sprawiedliwość chciało wprowadzić przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. Wtedy, jak zaznaczył, "operatorem miała być Poczta Polska zamiast PKW, a urnami wyborczymi miały być skrzynki pocztowe".
- Tutaj mamy do czynienia z obsługą przez Państwową Komisję Wyborczą, z podwójnie zabezpieczonym pakietem wyborczym w podwójnej kopercie, który dopiero zostanie rozpakowany wtedy, kiedy komisja obwodowa będzie liczyła głosy - wyjaśniał.
Podkreślił, że to bardzo ważne rozwiązanie dla Polaków na stałe zamieszkujących za granicą, bo oni mają często do konsulatów setki kilometrów.
Ale przy tej okazji chciałem zaproponować taki mechanizm możliwości głosowania już w tygodniu poprzedzającym wybory, czyli wcześniejszego głosowania. Pakiet będzie można osobiście pobrać w Urzędzie Gminy rozpakować i zagłosować i zapakować w tę podwójną kopertę. I to można zdeponować w dowolnej jednostce pocztowej i poczta dostarczy do urny wyborczej ten pakiet. On dopiero będzie rozpakowywany komisyjnie przez komisję obwodową. To jest rozwiązane znane w wielu państwach, ponieważ karty do głosowania są przygotowane w tygodniu poprzedzającym wybory - mówił parlamentarzysta.
Senat przyjął bez poprawek zmiany w Kodeksie Wyborczym
Senat przyjął bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego, która wprowadza możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców w kraju i za granicą w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego. Zmiany nie obejmują wyborów samorządowych.Teraz nowela trafi na biurko prezydenta, który ma 21 dni na podjęcie decyzji w tej sprawie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.