Historia glanów na rynku
Odlew dwóch glanów wielkości normalnych ludzkich butów został wykonany przez Jarosława Boguckiego i powstał dzięki Fundacji „Ogród Marzeń”. W akcję zaangażowanych było wiele lokalnych instytucji.Pierwszy raz rzeźbę glanów na rynku odsłonięto 20 lipca 2013 roku, punktualnie o 14:14. Pomnik odsłonili członkowie zespołu Farben Lehre. Tytuł projektu „Idziemy przez czas” pochodzi z piosenki wykonawców. Jednak na czas rewitalizacji rynku, podczas której została wymieniona nawierzchnia, glany musiały zostać usunięte. Nadszedł czas ich powrotu.
W Jarocinie pojawi się więcej glanów
W uroczystości ponownego odsłonięcia glanów udział wzięli wiceburmistrz Jarocina Bartosz Walczak, prezes Fundacji „Ogród Marzeń” Beata Frąckowiak-Piotrowicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin Agnieszka Borkiewicz oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie Katarzyna Świderska.
Cieszę się bardzo, że jesteśmy tu dzisiaj. Bierzemy udział w wydarzeniu, które symbolizuje to co właśnie teraz się zaczyna, czyli festiwal. Glany wracają, a mnie to niezmiernie cieszy, dlatego że wracają pod Kamienice Kultury, czyli miejsce kulturotwórcze w mieście - powiedziała Agnieszka Borkiewicz.
Podczas uroczystości przedstawiono pomysł na nowe projekty glanów, które w różnej formie i miejscu, znalazłyby się na terenie Jarocina.
Mamy dobre wieści, rozmawialiśmy z Burmistrzem Walczakiem, że musimy projekt kontynuować i powstaną być może kolejne glany - oznajmiła Beata Frąckowiak - Piotrowicz
"Na pewno powstaną, bo glany to symbol Jarocina związanego z festiwalem, a festiwal to dla nas tożsamość, tradycja i duma. Tak więc przy którejś rozmowie z Panią Beatą doszliśmy do wniosku, że od przyszłego roku cyklicznie w trakcie pierwszego dnia festiwalu będziemy odsłaniać kolejne glany na terenie miasta." - dodał zastępca burmistrza Bartosz Walczak.
Glany w Jarocinie jak krasnale we Wrocławiu
W wypowiedzi jednego z mieszkańców Jarocina, jak i przybyłych gości z innego miasta usłyszeliśmy, że glany to taki sam symbol Jarocina ja kojarzony jest np. Wrocław ze słynnych krasnali. Jak najbardziej popierają plan powiększenia ilości naszego lokalnego symbolu o ilość i różnorodność formy i miejsc ich powstania.
Miło mi, że jest taka inicjatywa. Jako stały uczestnik festiwalu dla mnie to duża sprawa, to jest nasze dziedzictwo. Każde miasto słynie z jakichś symboli, pomników czy wydarzeń. Dla Jarocina są to rytmy, Festiwal Jarociński, którego znakiem rozpoznawczym jest glan. Nasuwa mi się przykład Wrocławia i popularnych w całym kraju krasnali. Myślę, że jest to fajny pomysł, choć nie słyszałem o nim wcześniej, ale jestem jak najbardziej za tym, żeby ludzie nie tylko kojarzyli dużego glana - mówi Sławek.
ZOBACZ WIDEO Z ODSŁONIĘCIA GLANÓW
Co sądzicie o tym, by w naszym mieście było więcej glanów? W jakiej w formie i w którym miejscu powinny stanąć? Dajcie znać w komentarzach
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.