Ekstremalne upały. Sanepid ostrzega i wskazuje, co robić, żeby przeżyć

Opublikowano:
Autor:

Ekstremalne upały. Sanepid ostrzega i wskazuje, co robić, żeby przeżyć - Zdjęcie główne
Autor: L. Sokowicz
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościTego jeszcze u nas nie było - temperatury osiągną ekstremalne wartości do 40 stopni na plusie. To realne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Mamy specjalny komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego i konkretne wskazanie, jak postępować, żeby uniknąć poważnych skutków panującej gorączki.
reklama
reklama

Nie tylko nadchodzący weekend, ale i poniedziałek ma być ekstremalnie gorący. Takich temperatur jeszcze nie było, dlatego możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie mogą być konsekwencje tego zjawiska - a mogą być bardzo poważne. Okazuje się, że nie wystarczy chronić się przed słońcem i pić dużo wody. Na co jeszcze trzeba uważać, wskazuje Główny Inspektor Sanitarny.    

Jak chronić się przed upałem?

Oto wskazania, które Główny Inspektor Sanitarny wskazuje do bezwzględnego przestrzegania, jeśli chcemy uniknąć poważnych skutków upałów. 

Ogranicz przebywanie w pełnym słońcu, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu.

reklama

Noś jasne, lekkie i przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Pamiętaj o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV. 

Regularnie stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Dbaj o właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach - korzystaj z wentylatorów lub klimatyzacji, a mieszkanie wietrz rano i wieczorem. Jedz regularnie lekkie posiłki. Pij dużo wody i unikaj alkoholu. Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny, który może prowadzić do odwodnienia, utraty minerałów, przegrzania organizmu lub udaru cieplnego. 

Nigdy nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w samochodzie - temperatura wewnątrz nagrzanego auta może osiągnąć nawet 60°C. 

Szczególną ostrożność powinny zachować dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Jeśli nie ma takiej potrzeby, powinny unikać wychodzenia z domu w godzinach największego nasłonecznienia. 

reklama

- Pamiętaj, upał może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Zachowaj ostrożność i dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu - podkreśla Główny Inspektor Sanitarny.

Dbajmy o bezpieczeństwo w czasie upałów

Niedobór wody w organizmie może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i spowodować odwodnienie. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, małych dzieci oraz ludzi starszych.

Objawy odwodnienia organizmu:

  • uczucie pragnienia,
  • suchość w ustach,
  • ból głowy,
  • uczucie zmęczenia, osłabienia,
  • zaburzenia koncentracji,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • zmniejszona ilość oddawanego moczu, suchość skóry i błon śluzowych.
reklama

Aby chronić się przed odwodnieniem, dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią ilość płynów oraz pokarmy o dużej zawartości wody, takie jak świeże owoce, warzywa i niektóre produkty mleczne. Dodatkowego, ponad normę uzupełnienia wody w organizmie wymaga spożywanie napojów odwadniających, jak kawa czy alkohol.

Jaka jest różnica między wyczerpaniem cieplnym a udarem cieplnym?

Wyczerpanie cieplne występuje, gdy po długim przebywaniu na słońcu w organizmie następuje  nadmierna utrata płynów i soli. Spada ciśnienie krwi, co powoduje uczucie silnego zmęczenia. 

Objawy wyczerpania cieplnego:

  • odwodnienie lekkiego stopnia,
  • temperatura 38-40°C, obfite poty,
  • nudności, wymioty, ból głowy.

Udar cieplny powstaje wskutek silnego nasłonecznienia. Mamy z nim do czynienia, gdy organizm ma utrudnione lub uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła.

Objawy udaru cieplnego:

  • ciężkie odwodnienie,
  • temperatura nawet >40°C,
  • zaczerwienienie twarzy, gorąca i sucha skóra,
  • zawroty głowy, omdlenia, majaczenie.

Równie ważne w czasie upałów jest bezpieczeństwo żywności

W czasie upałów żywność psuje się szybciej, dlatego ryzyko zatrucia pokarmowego wzrasta. Podczas przechowywania i przygotowywania żywności należy stosować się do określonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) 5 kroków do bezpieczniejszej żywności:

Utrzymuj czystość. Myj ręce przed kontaktem z żywnością i po skorzystaniu z toalety. Czyść i dezynfekuj powierzchnie oraz sprzęty kuchenne. Chroń kuchnię i żywność przed owadami i zwierzętami.

Oddzielaj żywność surową od ugotowanej. Używaj oddzielnych desek i noży do mięsa, drobiu i owoców morza. Przechowuj surową i gotową żywność w osobnych pojemnikach.

Gotuj dokładnie. Gotuj mięso, drób, jaja i owoce morza do temperatury co najmniej 70°C. Zupy i potrawy płynne doprowadzaj do wrzenia.

Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze. Nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 godziny. Przechowuj żywność w lodówce (poniżej 5°C) lub utrzymuj ją gorącą (powyżej 60°C). 

Używaj bezpiecznej wody i żywności. Wybieraj świeże i pasteryzowane produkty. Myj i obieraj owoce i warzywa. Unikaj żywności z niepewnych źródeł.

Uważaj na kleszcze nie tylko w czasie upałów

Kleszcze możemy spotkać niemal wszędzie - w lesie, na spacerze w parku, na łąkach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, może wiązać się z ryzykiem zakażenia chorobami odkleszczowymi. 

Jak chronić się przed kleszczami:

  • zakładaj ubrania zakrywające całe ciało - długie spodnie, koszula z długim rękawem, kapelusz, długie skarpety i zakryte obuwie,
  • zakładaj jasną odzież - pozwoli szybciej zauważyć pajęczaka,
  • używaj repelentów, które posiadają pozwolenie, zgodnie z zaleceniami producenta,
  • dokładne obejrzyj ciało po powrocie do domu - ugryzienie kleszcza jest bezbolesne, przez co może on pozostać niezauważony nawet przez kilka dni,
  • zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. wyczesz włosy, weź prysznic, a ubranie wytrzep lub upierz.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza:

  • używaj pęsety lub zestawów dostępnych w aptece,
  • chwyć kleszcza jak najbliżej skóry,
  • usuń kleszcza zdecydowanym ruchem, podciągać go pionowo do góry - nie zgniataj i nie przekręcaj,
  • zdezynfekuj miejsce wkłucia kleszcza i pęsetę,
  • dokładnie umyj ręce,
  • obserwuj miejsce wkłucia przez kolejny miesiąc.

WAŻNE - nie smaruj kleszcza masłem, innymi tłuszczami, alkoholem czy innymi substancjami.

Używając produktów biobójczych, odstraszających na przykład komary czy kleszcze, zachowaj ostrożność. Produkty w spray’u stosuj tak, by unikać bezpośredniego kontaktu z drogami oddechowymi. Zawsze używaj repelentów zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, aby zawsze zapoznać się przed ich użyciem z etykietą i ulotką informacyjną dołączoną do produktu.

Działania Głównego Inspektora Sanitarnego ukierunkowane na zachowanie bezpieczeństwa w czasie letnich miesięcy, odbywają się w ramach Letniej Akademii Sanepidu. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo