Reklama

Dron zagląda do kominów. Koniec z paleniem śmieciami?

Opublikowano: 4 kwietnia 2021 08:30
Autor: | Zdjęcie: Uniwersalne jarocinska.pl

 Dron zagląda do kominów. Koniec z paleniem śmieciami? - Zdjęcie główne

Kotlin. Dron zagląda do kominów. Koniec z paleniem śmieciami? | foto Uniwersalne jarocinska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nad domami w Kotlinie lata już specjalny dron.

Reklama

Nad domami w Kotlinie lata już specjalny dron. Wyposażony w specjalne czujniki rejestruje szkodliwe substancje, które mogą znajdować się w dymie.   
    Kotlin jest kolejnym samorządem po Jarocinie, który rozpoczął walkę z trucicielami powietrza. Wójt Mirosław Paterczyk zdecydował, że do kominów mieszkańców będzie zaglądał dron.

- Będzie wykonane 15 pomiarów. Póki co one zostaną przeprowadzone tylko w Kotlinie. W zależności od tego, jakie będą wyniki, to zdecyduję, czy pomiary rozszerzę na pozostałe miejscowości gminy -  wyjaśnia wójt Kotlina.

 

Wskazał trzy rejony Kotlina. Dron pojawi się na działkach od ul. Norwida - łącznie z ulicą Kościuszki, ul. ks. Wawrzyniaka oraz na Chopiena i Staszica. Wykonywanie tych zadań zlecił jarocińskiej firmie Osmoze, która podobne usługi świadczy dla gminy Jarocin.


Dron wyposażony w specjalne czujniki rejestruje szkodliwe substancje, które mogą znajdować się w dymie nad Kotlinem pojawi się w tym tygodniu.

 

- Kiedy czujniki wykryją  szkodliwe substancje, to prosimy właścicieli posesji o możliwość wejścia do kotłowni i spojrzenia w okolice paleniska. Na podstawie oględzin sporządzamy protokół, który przekazujemy do urzędu i na tym kończy się nasza rola - mówi Dominik Zimny, prezes spółki Osmoze, wykonującej badania.

 

 

W gminie Kotlin prócz przedstawicieli jarocińskiej firmy w patrolu antysmogowym jest urzędnik delegowany przez wójta. Zdaniem Dominika Zimnego mieszkańcy zezwalają na wejście do piwnic.

 

- Nie spotykamy się z sytuacjami, żeby żądano od nas nakazu. Jeżeli ktoś ogrzewa dom dozwolonym paliwem, to na naszą prośbę, czy możemy wejść, umożliwia nam sprawdzenie kotłowni. Nie zawsze intensywny dym oznacza, że w piecu są spalane niedozwolone materiały - zaznacza. 

 

 
Co, jeśli podczas badania zostaną wykryte szkodliwe substancje z kominów mieszkańców Kotlina?

 

- Tymi działaniami chcę uświadomić mieszkańcom, jak groźne jest spalanie śmieci. Najgorszym rozwiązaniem jest karanie. W wielu przypadkach prewencyjna kampania czy też rozmowa z właścicielem posesji, który wrzucił odpady do pieca, przynosi więcej korzyści niż kara. Przyjrzę się wynikom i na ich podstawie zdecyduję, czy sprawa trafi na policję, czy zakończy się pouczeniem - mówi Mirosław Paterczyk.

 

Na podstawie wyników kontroli z Kotlina wójt zdecyduje, czy dron pojawi się w pozostałych miejscowościach gminy.

 

Gazeta Jarocińska - nowe wydanie. Zobacz, co przeczytasz w nowym numerze

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Aleks

  Najwięcej dymu jest przy rozpalaniu kotła. Jak kocioł osiągnie temperaturę to już się mocno nie dymi.

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Oko

  Szybko po łebkach policzyłem +-.Dach 20000 tys.zł.Okna 20000tys.zł.Ocieplenie domu 40 45000 zł.=. No do 100000 tys.zł trzeba liczyć na taki wydatek. To na 10 lat taki szybki rozrachunk. Nawet jak bym miał kupć 1 tonę ekogroszku więcej na sezon to lepsze i tańsze niż ta inwestycja. No chyba że zarabia się tak jak na górze w urzędzie. Ja tam krawata od Armaniego nie mam...... No resztę nich każdy se policzy.

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Oko

  Jarocin Dzieje się. Pieniądze nie są ważne,ale Dzieje się. Mamy służby trochę jak w filmie Bareji, ale mamy Coś robimy. Najważniejsze że info idzie w świat że coś robimy........

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Nono

  A to nie ze 4 miesiące za późno?Ale coś w sprawozdaniu trzeba napisać. DZIAŁAŁO SIĘ!

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Kto

  Jak ul. Węglowa to !-wszystko jasne!

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  papmat

  zapraszam ulica węglowa dymi aż miło patrzeć....

 • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  alek

  Nie jest możliwe przeprowadzenie analizy spalin dronem.To nie jest zgodne z PN.Do przeprowadzenia analizy należy przygotować palenisko i układ odprowadzenia spalin.Dym jest najbardziej kaloryczną częścią paliwa. I to nie marnym dodatkiem, ale podstawowym składnikiem! Jest go ok. 30% w węglu kamiennym i aż ponad 70% w drewnie! Kopcenie powoduje więc, że znaczną część nietaniego przecież paliwa wyrzucasz bez pożytku w komin.i tylko uświadamianie mieszkańców i to już od szkoły podstwawowej może coś zmienić w tym względzie.Nawet w kotle pozaklasowym można palić bez dymu tylko trzeba wiedzieć jak i trzeba mieć chęci do bezdymnego spalania z co najmniej 30% oszczędnością.

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Xd

  Zapraszam do Jaraczewa na ulicę golską!