Akcja trwa do końca roku. "Profilaktyka 40 plus" to program badań skierowany do Polaków od (skończonego) 40. roku życia. Został wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa, przez którą jakość profilaktyki chorób znacznie spadła (z powodu mniejszego zgłaszania się do lekarzy w 2020 roku). Program rozpoczął się w lipcu 2021 r. i pierwotnie miał się zakończyć po roku. Ministerstwo Zdrowia postanowiło go jednak przedłużyć. Warto skorzystać z propozycji i darmowo wykonać zalecane badania.
Aby dostać skierowanie, trzeba wypełnić ankietę
Do udziału w programie uprawnionych jest 20 milionów osób. Jego zadaniem jest wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium, dzięki czemu można uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.Aby skorzystać z darmowej profilaktyki, należy wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta. Dla osób w wieku 40-64 lata przygotowano inny zestaw pytań niż dla pacjentów mających 65 lat i więcej. Osoby starsze pytane są m.in. o czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy miały robione badania: ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, poziomu glukozy/cukru, czy prowadzą aktywny tryb życia lub też, czy leczą się z powodu chorób tarczycy. Młodsi uczestnicy programu muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, ryzyka chorób układu krwionośnego, aktywności fizycznej, czy też sposobu odżywania się.
Osoby, które nie posiadają IKP mogą odpowiedzieć na pytania przez infolinię, dzwoniąc pod numer 22 735 39 53. Po 2 dniach roboczych zostaje wystawione e-skierowania (ważne do końca roku). Następnie należy wybrać placówkę, w której chcemy zrealizować badania, skontaktować się z nią i umówić na termin. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Wyniki badań możemy odebrać w miejscu w którym realizowaliśmy świadczenie lub też przez IKP.
Program skierowany jest do Polaków, którzy w roku przeprowadzenia badania ukończą lub ukończyli 40 lat i nie korzystali wcześniej z rządowego programu.
Badanie dla kobiet, mężczyzn i pakiet wspólny
Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. To, jaki dokładnie zakres badań będzie dla nas dostępny, zależy od tego, jakich odpowiedzi udzielimy w ankiecie.Organizatorzy programu informują, że w skład poszczególnych pakietów wchodzi:
W przypadku badań diagnostycznych dla kobiet
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
W przypadku badań diagnostycznych dla mężczyzn
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Pakiet badań diagnostycznych wspólny to:
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.