Reklama

Ludzie: Potężne lipy zagrażają pomnikom na jarocińskim cmentarzu. Czy należy wyciąć drzewa na cmentarzu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Osoby opiekujące się grobami domagają się usunięcia potężnych lip z cmentarza parafialnego w Jarocinie. Nie wszyscy chcą jednak, żeby drzewa zniknęły. O sprawę pytamy proboszcza i administratora nekropolii. Tymczasem ktoś okalecza lipy…

Reklama

 W redakcji „Gazety Jarocińskiej” interweniowała mieszkanka Jarocina. Miała zastrzeżenia do utrzymania nekropoli parafialnej.

- Bardzo bym prosiła, aby ktoś z dziennikarzy zobaczył, jak wygląda najstarsza część cmentarza parafialnego. To jest po prostu skandal. Lipy tak się rozrosły, a gałęzi nikt nie obcina gałęzi. Po bokach rośnie zielsko - denerwuje się nasza Czytelniczka.

Ubolewa, że w tej części nekropoli nie ma chodników.

Ludzie: Potężne lipy zagrażają pomnikom. Czy należy wyciąć drzewa na cmentarzu?

- Chodzimy w piachu, zielsku lub błocie. Nikt o to nie dba.  Tak to wszystko wygląda, jakby nie było żadnego gospodarza. Po ostatniej burzy było sporo gałęzi, których nie miał kto pozbierać. Nie mogą być na cmentarzu 40-letnie drzewa, które nam zagrażają - dodaje. - Na grobach jest sporo liści, pomniki są oblepione noskami z lip i wszystko, to trzeba sprzątać - bulwersuje się.

           
Byliśmy na nekropoli i nie wszyscy parafianie podzielają zdanie naszej Czytelniczki, że należy usunąć drzewa. Kobieta, która sprzątała grób pod jedną z największych lip na cmentarzu jest przeciwna karczowaniu drzew.

- Nie wyobrażam sobie, żeby te drzewa  zniknęły. Będzie tutaj jedno wielkie klepisko i spiekota. Wolę częściej posprzątać, ale niech ta lipa zostanie. Mój tata nie lubił słońca, to ta lipa mu tutaj służy - mówi jedna z mieszkanek Jarocina.

 

Potężne lipy zagrażają pomnikom. Co robią ludzie?


Z kolei administrator nekropoli pokazuje, że niektórzy próbują zaszkodzić okazałym drzewom.

-  Ostatnio ktoś naciął piłą korę wokół lipy. Prawdopodobnie chce, aby drzewo uschło.  Obok jedna trocha usycha, bo przy korzeniu ma uszkodzoną korę - mówi Aleksander Paterka.

Podkreśla, że po ostatniej burzy zbierał gałęzie z głównych alejek cmentarza.

- Nie będę chodził  między grobami i sprzątał.  Niektórzy nawet oczekują, że będą zbierał noski od lipy. Wokół grobu wygrabią, a na kostce zostawią. Tak samo było z gałęziami po ostatniej burzy. Pozbierali wokół swojego pomnika, wynieśli do głównego ganku i zostawili - opowiada administrator cmentarza. 

                                                           
Czy ma sobie coś do zarzucenia?

- Nie. Jestem na każde zawołanie - przekonuje Paterka.

Potężne lipy zagrażają pomnikom. Jakie zdanie ma proboszcz?


Część ganków w najstarszej części cmentarza jest zarośniętych, ale nie tak, aby nie można było przejść. Kiedy zostanie tam wyłożona kostka?

- Proszę  zobaczyć, ile pracy zostało wykonane. Chodniki są ułożone w głównych alejkach. Kiedyś i tam zostaną wykonane. Systematycznie będziemy nad tym pracować. Nic nie jest na pstrykniecie palcem. A przede wszystkim potrzebne są na to wszystko pieniądze -  wyjaśnia ks. prałat  Dariusz Matusiak, proboszcz parafii Św. Marcina w Jarocinie, do której należy cmentarz parafialny.

 

Proboszcz również uważa, że nie ma możliwości, aby wyciąć zdrowe drzewa.

Czy Waszym zdaniem też należy usunąć drzewa z cmentarza? Jak oceniacie utrzymanie nekropoli parafialnej w Jarocinie?

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy