Reklama

Czy w Sylwestra można będzie jeść mięso i się bawić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Czy w Sylwestra można będzie jeść mięso i się bawić?  - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku zarówno Wigilia, jak i Sylwester przypadają w piątki. Dla katolików oznacza to konieczność zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wieczerza wigilijna ma z zasady postny charakter, ale co z zakończeniem roku? Czy można się będzie bawić i jeść mięso?

Reklama

Biskup Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej udzielił dyspensy na Sylwestra już 23 grudnia. 


Mając na uwadze, że przypadający na piątek  31 grudnia br. ostatni dzień roku kalendarzowego, tradycyjnie przeżywany jest w duchu radości i jest okazją do organizacji rodzinnych i towarzyskich spotkań, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w tym dniu na terenie diecezji kaliskiej dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych - napisał biskup kaliski.

Jednocześnie zachęca się, aby osoby korzystające w tym dniu z dyspensy ofiarowały dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka oraz podjęły formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości lub ofiarowanie jałmużny.

  • Msza św. na zakończenie Roku Pańskiego 2021 w piątek o godz. 17.30 w kościele św. Marcina. Msze św. 1 stycznia o godz. 7.30, 8.30, 9.45, 11.15 (św. Jerzy) i o 12.30 i 18.30 (św. Marcin).
  • W piątek w parafii Matki Bożej Fatimskiej nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu od godz. 16.15 i msza św. dziękczynna o godz. 17.00. W Nowy Rok - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi msze św. o godz. 9.30, 11.00 i 16.00.
  • W piątek 31 grudnia msze św. w kościele św. Antoniego Padewskiego o godz. 6.30 i 8.00. O godz. 17.00 msza św. dziękczynna za kończący się rok oraz wystawienie Najświętszego Sakramentu.
    W sobotę mze św. o godz. 8.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.30 i 18.30 (nie będzie mszy św. o godz. 7.00).
  • W parafii Chrystusa Króla msza św. na zakończenie roku o godz. 17.00, a następnie nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne. W sobotę 1 stycznia msze św. jak w niedzielę.
Do tej pory biskupi udzielili dyspensy w 32 z 41 diecezji. Biskupi mogą podjąć taką decyzję, ale nie muszą. Arcybiskup Stanisław Gądecki udzielił dzisiaj (środa 29 grudnia) dyspensy wiernym archidiecezji poznańskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie.

W myśl prawa kanonicznego „biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.

Zgodnie z wytycznymi rządowymi 31 grudnia będą mogły być otwarte kluby i dyskoteki oraz inne miejsca, które udostępniają miejsce do tańczenia. Od 15 grudnia obowiązuje jednak limit 100 osób, ale tylko w przypadku niezaszczepionych. W przypadku restauracji, hoteli i barów zajęte może być jedynie 30% miejsc. Zaszczepieni nie są wliczani do limitu, jeśli właściciel sprawdza paszporty covidowe. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, gmina Jarocin nie organizuje żadnej imprezy sylwestrowej.  

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy