reklama

Po co obcokrajowcy przyjeżdżają do naszego miasta? Ilu ich jest w Jarocinie? Zajrzeliśmy do wyników specjalnego raportu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wygenerowany przez Google Gemini

Po co obcokrajowcy przyjeżdżają do naszego miasta? Ilu ich jest w Jarocinie? Zajrzeliśmy do wyników specjalnego raportu - Zdjęcie główne

Obcokrajowcy wybierają naszą gminę głównie ze względu na atrakcyjny rynek pracy | foto Wygenerowany przez Google Gemini

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDo Jarocina przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. Zespół badaczy stworzył specjalny raport na ten temat. Zajrzeliśmy do dokumentu. Niektóre dane mogą mocno zaskakiwać. Radni miejscy nie chcieli ich nawet komentować.
reklama

Podczas XX Sesji Rady Miejskiej w Jarocinie radni zostali zapoznani z raportem diagnozy przeprowadzonej przez partnerstwo na rzecz integracji i włączenia osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Jarocinie. Przedstawiono w nim sporo statystyk. Niektóre z nich mogą zaskakiwać.

Kto jest autorem badania?

Partnerstwo do przeprowadzenia badania powstało z inicjatywy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na terenie Polski koordynuje międzynarodowy projekt „LiBri: Biblioteki i lokalne partnerstwa na rzecz integracji i włączenia osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Europie”. Oprócz naszego kraju realizowany jest on także we Francji, Włoszech, w Holandii, Rumunii oraz na Łotwie. W Jarocinie partnerstwo tworzą Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Cech Rzemiosł Różnych oraz Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery, czyli JACEK. Raport z badania na sesji radnym przedstawiła Julia Kręc z Wydziału Administracji Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

reklama

Jak realizowano badanie?

Badanie przeprowadzono na terenie naszej gminy w dniach 7-30 kwietnia 2025 zarówno na rdzennych mieszkańcach gminy Jarocin, jak i imigrantach, którzy na nasz teren przybyli. Obie grupy uczestniczyły w ankiecie, która dla osób z zagranicy była przygotowana w trzech wersjach językowych: hiszpańskiej, rosyjskiej oraz ukraińskiej. Oprócz tego przeprowadzono ankiety z pracodawcami osób posiadających tymczasowe pozwolenie na pracę, uczniami szkół podstawowych (klasy 7-8) i szkół ponadpodstawowych, wywiady z nauczycielami z tychże szkół, wywiady z urzędnikami, wywiady z imigrantami, którzy posiadają tymczasowe pozwolenie na pracę, z rodzicami, którzy mają takie pozwolenie i wysłały dzieci do jednej z jarocińskich szkół oraz z mieszkańcami - w tym seniorami. Oprócz tego przeprowadzono badanie ewaluacyjne. Łącznie w badaniu wzięły udział 1103 osoby.

reklama

Sporo narodowości zamieszkuje teren gminy Jarocin

Przedstawiająca wyniki badania Julia Kręc stwierdziła, że bardzo trudno określić dokładną ilość imigrantów mieszkających na terenie gminy Jarocin:

- Szacujemy, że jest to około 3000 osób, aczkolwiek 385 osób jest zameldowanych, więc nie jesteśmy, nie jesteśmy w stanie określić dokładnej ilości - mówiła w trakcie prezentacji wyników jedna z koordynatorek tego projektu.

Z raportu wynika, że na terenie gminy Jarocin zamieszkują osoby z: Ukrainy, Kolumbii, Argentyny, Mołdawii, Algierii, Gruzji, Gwatemali, Indonezji, Indii, Izraela, Konga, Nepalu, Paragwaju, Salwadoru, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Wenezueli, Wybrzeża Kości Słoniowej, Rumunii, Ekwadoru, Azerbejdżanu, Armenii, Turcji, Albanii, Boliwii i Chile. Większość z nich to samotni mężczyźni, którzy przyjeżdżają do pracy bądź też całe rodziny z dziećmi. W przypadku osób z Ukrainy najczęściej są to matki z dziećmi, które uciekały przed zagrożeniem wojny w swoim kraju.

reklama

W badaniu sprawdzono także, ile dzieci chodzi do szkół i przedszkoli na terenie gminy Jarocin. Łącznie jest to 535 osób. Najwięcej, bo 81,9% z nich pochodzi z Ukrainy. W zestawieniu pojawiają się też często dzieci z Kolumbii, Argentyny oraz Gruzji. Pozostałe narodowości to jednostkowe przypadki.

Jarociniacy źle o imigrantach. Imigranci dobrze o Jarociniakach

W trakcie diagnozy sprawdzano także stosunek mieszkańców Jarocina do imigrantów oraz przybyszy zza granicy do Jarociniaków. Co ciekawe wyniki są zupełnie różne

- Wyniki może nie zaskoczyły nas, bo większość mieszkańców, to jest 66,5% respondentów, oceniło obecność migrantów w Jarocinie bardzo negatywnie i negatywnie, a 22% oceniło neutralnie lub odmówiło odpowiedzi. 290 osób opowiedziało się za odmówieniem prawa do mieszkania w Jarocinie osobom z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa, używając słów deportacja, odmowa zamieszkania, usunięcie z miasta - mówiła w trakcie sesji Julia Kręc

reklama

W opinii sprawozdawczyni jest to opinia krzywdząca, gdyż gmina Jarocin powinna być miejscem, w którym wszystkim żyje się dobrze bez względu na narodowość.

Zdecydowanie przeciwna opinia jest, jeśli chodzi o stosunek imigrantów do mieszkańców gminy Jarocin i życia w niej. Według raportu osoby zza granicy mówiły o tym, że ludzie są mili, gościnni, przestrzeń miejska jest przyjazna, a warunki mieszkaniowe są dobre.

Szczegółowy raport można znaleźć [TUTAJ]

Radni nie zabrali głosu na temat raportu

Po zakończeniu prezentacji przez Julię Kręc żaden z radnych nie chciał zabrać udziału w dyskusji. Swój komentarz wygłosił jedynie sekretarz gminy Jarocin - Robert Kaźmierczak.

- Ta ankieta, o której pani Julia mówiła była przeprowadzana też w takim czasie dość gorącym dla dla nas Polaków, bo wiemy, jak tematy migracyjne były podnoszone w kampanii prezydenckiej [...] Myślę, że nie powinniśmy absolutnie grać tym tematem politycznie, bo to jest tak naprawdę rozwiązywanie problemów osób, które tutaj zamieszkały, uciekając albo przed wojną, albo szukając tutaj miejsca pracy. Do tej pory gmina Jarocin nie prowadziła żadnej polityki migracyjnej, jak wiele gmin wielkości Jarocina i myślę, że stąd się biorą też te niektóre opinie, które, które czytamy, które też uwidoczniły się w wynikach tejże ankiety - mówił sekretarz gminy

Dodał także, że wyniki ankiety ogólnej różnią się, chociażby od tej przeprowadzonej w szkołach, gdzie stosunek do imigrantów był zupełnie inny. 

- Zdecydowana większość traktuje ich jak każdego innego swojego rówieśnika, różniącego się od nim, nie wiem, kolorem włosów. Jeden jest gruby, drugi chudy, a ci są po prostu migrantami. Myślę, że dużo łatwiej wypracowywać politykę, założenia polityki migracyjnej z tymi, którzy wiedzą, o czym mówimy, z kim się stykamy, a niekoniecznie zwracają uwagę na to, co do nich mówią politycy od prawa do lewa w tej czy innej telewizji - podsumował swoją wypowiedź Robert Kaźmierczak

Po komentarzu ze strony sekretarza gminy Jarocin żaden z radnych nadal nie chciał zabrać głosu, wobec czego przewodnicząca Rady - Anna Iwicka - przeszła do kolejnych punktów obrad.

SONDA

Czy do Jarocina cały czas powinno przyjeżdżać tyle samo migrantów?

Zagłosowało 308 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 01.07.2025 od godz 13:48
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo