Reklama

Cztery próby wyłudzenia pieniędzy „na wnuczka”. Jarocińska policja ostrzega

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Cztery próby wyłudzenia pieniędzy „na wnuczka”. Jarocińska policja ostrzega - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nieznani sprawcy skontaktowali się telefonicznie ze starszymi osobami i - podając się za członka rodziny - próbowali wyłudzić pieniądze.

Reklama

Oszuści nie próżnują. Atakują wszędzie, gdzie tylko mogą. Ostatnio informowaliśmy o pladze oszustw internetowych. Na przykład, mieszkaniec gminy Żerków wystawił szafę na sprzedaż. Stracił kilkadziesiąt tysięcy. 

Dzisiaj (20 stycznia) policja w Jarocinie podała informację o czterech próbach wyłudzenia pieniędzy w gminie Jarocin metodą „na wnuczka”.

Trefne wnuki próbowały wyłudzić pieniądze od mieszkańców gminy Jarocin       

Wszystkie próby oszustwa wyglądały podobnie.          

- Wnuczek spowodował wypadek i grozi mu więzienie. A kochający dziadek, babcia byli ostatnią deską ratunku. Wystarczyłoby, żeby przekazali pieniądze na kaucję dla zatrzymanego, a wnuczek nie pójdzie za kraty - opisuje metodę asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie

Na szczęście, seniorzy zachowali czujność i nie dali się zwieść. 

- Nie poszli do banku, nie przekazali pieniędzy koledze rzekomego wnuczka. Dzięki temu ich oszczędności nadal należą do nich - podkreśla policjantka.  

Policja: Nie wpuszczaj nieznajomych do domu

To właśnie seniorzy najczęściej padają ofiarami oszustów.

- Wynika to przede wszystkim z braku czujności i zbyt dużej empatii w stosunku do obcych - dodaje policjantka. 

Osoby w starszym wieku nie są jednak bezbronne. 

 - Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by nie stać się ofiarą złodzieja czy oszusta. Do przestępstw na osobach starszych dochodzi najczęściej w ich własnych mieszkaniach. Oszuści wchodzą do domów pod różnymi pretekstami. Podają się za inkasentów, znajomego członka rodziny, który akurat ma jakieś kłopoty oraz za akwizytorów. Coraz częściej sprawcami wyłudzeń i kradzieży są kobiety. Wchodzą do domu prosząc o wodę dla chorego dziecka lub o coś do zjedzenia. Potrafią długo zagadywać zasłaniając w tym czasie przejście do innych pomieszczeń dając tym samym czas swojemu wspólnikowi do splądrowania mieszkania i zabrania pieniędzy, bądź biżuterii - przestrzega policjantka

Ludzie w podeszłym wieku stają się często także ofiarami oszustw, w wyniku których kupują nieistniejące usługi czy też podpisują dokumenty związane z ubieganiem się o pożyczkę, kredyt, bądź wpłatą zaliczki na poczet różnych świadczeń. 

Policja przypomina, że aby zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa należy pamiętać, aby drzwi wejściowe do mieszkania zawsze były zamknięte na klucz, nawet gdy jesteśmy w domu. 

 O czym warto pamiętać, aby uniknąć oszustwa    

• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
• Najlepiej nie wpuszczaj potencjalnego oszusta do mieszkania. Nie masz obowiązku wpuszczać kogokolwiek do domu!
• Każda wizyta przedstawiciela gazowni czy elektrowni jest wcześniej zapowiadana. Podczas takiej kontroli zadbaj, aby wraz z Tobą w domu był ktoś zaufany.
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które te-lefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
• Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
• Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc finansową, w tym z zagranicy, grożą utratą pieniędzy.
• Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom policję  - zadzwoń pod nr 112.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy