Reklama

Reklama

Co z Wszystkich Świętych w diecezji kaliskiej? Jest decyzja arcybiskupa Rysia

Opublikowano: sob, 24 paź 2020 05:55
Autor:

Co z Wszystkich Świętych w diecezji kaliskiej? Jest decyzja arcybiskupa Rysia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

W związku z prośbą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Grzegorz Ryś, który jest administratorem apostolskim "sede vacante" zadecydował,  aby 1 i 2 listopada msze święte w diecezji kaliskiej sprawowane wyłącznie w świątyniach parafialnych, a nie na cmentarzach. Postanowienie to nie dotyczy tych kaplic cmentarnych, w których Eucharystia sprawowana jest regularnie. 

 

 

Arcybiskup Stanisław Gądecki, który jest przewodniczącym KEP, wydał wczoraj komunikat dotyczący uroczystości Wszystkich Świętych i związanej z nim tradycji nawiedzania cmentarzy, pamięci i modlitwy za zmarłych.

Miarą naszej kultury duchowej jest między innymi zdolność pamiętania o tych, którzy odeszli do wieczności. Dlatego, tego dnia miliony Polaków nawiedzają każdego roku groby swoich bliskich, dowodząc tego, że ludzka miłość nie kończy się razem ze śmiercią. W tym roku jednak znajdujemy się w nadzwyczajnej sytuacji pandemii i dużego wzrostu zakażeń koronawirusem. W trosce o życie i zdrowie naszych rodaków apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości. Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.

 

W związku z nałożonymi przez władze państwowe ograniczeniami sanitarnymi, dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych (od dzisiaj cały kraj znajduje się w tzw. strefie czerwonej, w której obowiązuje limit uczestników liturgii w przeliczeniu 1 osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni kościoła), w wielu diecezjach w Polsce - w tym w kaliskiej i poznańskiej - zostały ogłoszone dyspensy od obowiązku udziału we mszach świętych niedzielnych i święta nakazane. Można z nich skorzystać również w Uroczystość Wszystkich Świętych. W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, wierni mają się łączyć się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji.

 

Z kolei arcybiskup Grzegorz Ryś, administrator apostolski "sede vacante", w wydanym w czwartek komunikacie, który zostanie odczytany w niedzielę (25 października) w kościołach diecezji kaliskiej poprosił wszystkich wiernych o wzmożenie modlitw o ustanie pandemii poprzez śpiew Suplikacji i odmawianie w rodzinach Różańca św. Zaapelował też o modlitwę za chorych, służbę zdrowia, osoby zmarłe i ich rodziny.

 

Zadbajmy o pomoc osobom starszym i samotnym, a także o umacnianie wzajemnych więzów rodzinnych. W duchu wzajemnej miłości chrześcijańskiej proszę także o przyjęcie wszelkich ograniczeń i zaleceń sanitarnych wprowadzanych przez władze państwowe, zwłaszcza tych dotyczących liczby uczestników zgromadzeń religijnych, odległości między nimi, i noszenia maseczek. Proszę wszystkich wiernych o przyjmowanie Komunii świętej na dłoń, a te osoby, które przyjmują Ją do ust – o podchodzenie po osobach przyjmujących na dłoń lub w odrębnej kolejce. Proszę, aby zasady te stosowano także podczas celebracji liturgicznych sprawowanych ewentualnie na cmentarzach w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych. Księży proszę o zabezpieczenie w kościołach i kaplicach możliwości dezynfekcji dłoni, nieustanne przypominanie o powyższych zasadach i zwiększenie w niedzielę i święta liczby sprawowanych Mszy świętych.

 

Abp. Ryś przypomina również, że łaskę odpustu zupełnego ofiarowanego za zmarłych można uzyskiwać przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych, dlatego prosi o odłożenie nawiedzania cmentarzy na czas po 2 listopada, aby unikać dużych zgromadzeń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +3 / -0

  ROZPIERDUCHA NA MIEŚCIE ?

  hej tam na wsi jak idzie i ile potrwa program MIASTO_W_ROZRYCIU_PLUS ?

 • rok temu | ocena +3 / -0

  As

  Ludzie ile w was jadu i pogardy, aż serce ściska jak się to wszystko czyta.

 • rok temu | ocena +2 / -5

  Monika anglistka z Poznania

  dajcie sobie spokój z tymi zabobonami , 21 wiek....czy zmarli naprawde potrzebuja tego plastiku na grobach?? na pewno nie. Poza tym, skoro silownie i baseny pozamykali to dlaczego kościoły otwarte? to na silowni i baseny buduje sie odpornosc a nie modląc sie! Modlitwy i tak nic nie dają tylko czyn.

 • rok temu | ocena +4 / -4

  Taka prawda

  Koscioly otworzyc na osciez !!!!! A nie zamykac i tam ograniczac . Wiecej mszy zrobic wiecej modlitwy a nie glupich komentarzy tu

 • rok temu | ocena +12 / -0

  Ania

  Na cmentarz chodzi się cały czas a nie raz do roku!!!

 • rok temu | ocena +6 / -14

  miru$

  Zamknąć kościoły i tyle sami widzicie więcej tam zakażeń niż na siłowniach q jeszcze ci taki Ryś nie odpusci bo przecież wpływ z tacy musi być