Reklama

Co się dzieje w parku Radolińskich w Jarocinie? ZOBACZ FILM

Opublikowano: 7 kwietnia 2021 11:12
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo że kwiecień zgodnie z przysłowiem przeplata nam "trochę zimy, trochę lata", to i tak od dwóch tygodni mamy wiosnę. Widać ją w przyrodzie - również w parku Radolińskich w Jarocinie. Korzystają z niej ludzie. Wiosna niesie ze sobą zawsze radość i nadzieję, której tak brakuje nam w czasach pandemii.

Reklama

To, że dni są dłuższe, a temperatury wyższe zauważy jednak nawet największy malkontent. W kalendarzu mamy wiosnę i przyroda najlepiej o tym wie. Ptaki nie tylko śpiewają, ale budują też gniazda i szykują się do okresu lęgowego. Nie sposób też nie zauważyć pierwszych wiosennych kwiatów m.in. krokusów. Słoneczna pogoda zachęca do spacerów i większej aktywności na świeżym powietrzu. Zresztą takim własnie celom ma według założeń rewitalizacji służyć park miejski. Poza tym to miejsce, w którym - podobnie, jak i w lasach czy ogrodach botanicznych - nie musimy nosić maseczki. To jeszcze jeden z argumentów, dlaczego warto wybrać się na poszukiwanie oznak wiosny w terenie.

Wiosnę widać również w parku Radolińskich, który od jakiegoś czasu przechodzi, nie tyle wiosenne porządki, co ogromną metamorfozę. Przeprowadzone dotychczas prace rewaloryzacyjne, spowodowały, że stał się on bardziej bezpieczny i przejrzysty. Przede wszystkim jednak park odsłonił swoje najcenniejsze walory przyrodnicze. Po inwentaryzacji 15 drzew ustanowiono pomnikami przyrody i w najbliższych latach planowane jest ustanawianie kolejnych. Stworzono też ścieżkę edukacyjną - „Parkowy odkrywca” informującą o cennych drzewach. Na południowym tarasie Pałacu Radolińskich powstał ogród różany. Ta część parku jest teraz ogólnodostępna. Aleje parkowe zostały utwardzone mineralną, wodoprzepuszczalną nawierzchnią, możliwą do zastosowania w zabytkowych parkach. Zamontowane zostało energooszczędne, programowane oświetlenie wraz z siecią monitoringu. Oczyszczone zostały stawy i rzeka Lipinka. Przebudowana została też droga łącząca ul. Zamkową z ul. Kasztanową. Wieczorem i w nocy alejki w parku Radolińskich i pałac oświetlają nowoczesne i energooszczędne punkty świetlne. Trwa również budowa zielonego amfiteatru.

Dla tych, którzy nie mają czasu ani możliwości osobiście wybrać się do parku mamy film. Jego autorem jest Janek Marcinkowski, który przygotował również wideo prezentujące Jaroci w zimowej szacie [OBEJRZYSZ GO TUTAJ]

Niestety nie wszyscy korzystają z parku we właściwy sposób. W połowie marca wandale uszkodzili elementy nowej infrastruktury. Szuka ich policja [CZYTAJ TUTAJ]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.