Reklama

Co dalej z Poznańską Koleją Metropolitalną?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Co dalej z Poznańską Koleją Metropolitalną? - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od połowy ubiegłego roku kursy PKM4 Poznańskiej Kolei Metropolitalnej ograniczono do Środy Wielkopolskiej. Jest to wielkie utrudnienie między innymi dla mieszkańców gminy Nowe Miasto. Czy jest szansa na przywrócenie kursów?

Pod koniec ubiegłego roku do naszej redakcji dotarła prośba od mieszkańca gminy Nowe Miasto. Alarmuje w sprawie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, która od połowy ubiegłego roku dojeżdża jedynie do Środy Wielkopolskiej, a co za tym idzie, nie dociera do Jarocina i Nowego Miasta (stacja Chocicza).

Czy gmina Jarocin i powiat jarociński dofinansują dodatkowe kursy w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, czy też będzie tak jak do tej pory, że część kursów PKM4 ograniczona została tylko do Środy Wielkopolskiej? Powyższa informacja jest dla nas, jako mieszkańców gminy Nowe Miasto nad Wartą o tyle istotna, ponieważ to upór i głupota gminy Jarocin i powiatu jarocińskiego pozbawiły nasze dzieci możliwości dojazdu do i ze szkoły w Środzie Wielkopolskiej, ale też i Jarocinie - czytamy w wiadomości. - Nadmienię, że gmina Nowe Miasto nad Wartą oraz sąsiednia gmina Krzykosy uiściły opłatę do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach zawartego z nimi porozumienia, ponieważ dbają o swoich mieszkańców, czego nie można chyba powiedzieć o sąsiadach…

Co dalej z pociągami tej linii? 

Projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

W grudniu 2017 roku województwo wielkopolskie, Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej, położone wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego, w tym powiat jarociński, zawarły porozumienie w sprawie udziału w projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Zgodnie z nim samorządy zadeklarowały partycypację w kosztach uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych, między innymi na trasie Jarocin - Poznań.

Pomoc finansowa udzielona przez powiat jarociński w poszczególnych latach wynosiła:

  • 65.831,68 zł - 2018 r.
  • 143.585 zł - 2019 r.
  • 138.984,71 zł - 2020 r.
  • 113.971,17 zł - 2021 r. (brak części połączeń z powodu pandemii)

Co dalej z Poznańską Koleją Metropolitalną?

W kwietniu ubiegłego roku starosta Lidia Czechak wyjaśniała, że powiat jarociński zamierzał kontynuować porozumienie i w 2022 na przedsięwzięcie planował przeznaczyć 100 tys. zł. Jednak ze względu na wzrost kosztów utrzymania kolei samorząd musiałby zapłacić w 2022 roku - 228.860,26 zł, a w 2023 roku - 233.685,20 zł. Te kwoty znacznie przewyższały planowane wydatki. 

Z tego względu starosta zwróciła się do gmin powiatu jarocińskiego z prośbą o partycypację w podwyższonych kosztach funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Z odpowiedzi, które uzyskaliśmy wynika, że żadna z gmin nie zamierza partycypować w tych kosztach uważając, że to nie jest ich zadanie - wyjaśniała Lidia Czechak. - Powiat ma wiele zadań własnych - szpital, Dom Pomocy Społecznej, Dom Dziecka, szkoły. W tych instytucjach w ostatnim czasie też znacząco wzrosły koszty bieżącego utrzymania i na te zadania musimy w pierwszej kolejności znaleźć środki.
Dlatego powiat nie przedłużył do tej pory porozumienia w sprawie dalszego funkcjonowania Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na naszym terenie.

 - Powiat jarociński nie jest już stroną porozumienia z Kolejami. Z informacji jakie mieliśmy do tej pory, usunięto 3 kursy, z czego jeden przywrócono koło godziny 13. Cały czas ilość par pociągów jest wyższa niż na innych kursach - dodaje starosta. I uściśla, że więcej informacji w sprawie posiada gmina Jarocin.

W 2018 burmistrz Adam Pawlicki chwalił pomysł kolei metropolitarnej. Sam nawet odbył podróż pociągiem. O Poznańską Kolej Metropolitalną zapytaliśmy również jarociński magistrat. Na odpowiedź czekaliśmy blisko... 2 miesiące.

Gmina Jarocin nie będzie finansowała w roku 2023 kursów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej - czytamy w informacji od gminy. - Jednocześnie chcemy podkreślić, że gmina Jarocin nie była inicjatorem zakończenia współpracy w zakresie dofinansowania połączeń, powyższe nastąpiło w wyniku działań powiatu jarocińskiego.

Wygląda, więc na to, że obecnie nie można liczyć na wydłużenie kursów.

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy