Wszystko zaczęło się cztery lata temu od budowy łącznika ulicy Węglowej poprzez Wrocławską, Śródmiejską i Wojska Polskiego do nowej obwodnicy Jarocina.
Później przyszedł czas na jeszcze większą inwestycję, jaką jest wielka wymiana sieci podziemnych w śródmieściu i rewitalizacja tej części Jarocina. Przedsięwzięcie docelowo obejmie ponad 20 ulic.
Ciężki sprzęt, wykopy i zdarte nawierzchnie. Co się dzieje na ulicy Kościelnej w Jarocinie? To część większego projektu
Jeszcze się nie skończyło a władze miasta przystąpiły do przebudowy ulicy Wojska Polskiego z budowa trzech rond na skrzyżowaniu z ulicami Wodną, św. Ducha i al. Niepodległości. Przy okazji przebudowane zostaną także pobliskie ulice: Poznańska, Kasztanowa, Do Zdroju, Wrzosowa i Maratońska.Nowe skrzyżowania powstały w ramach większego projektu o wartości 25 milionów złotych. Gmina na ten cel pozyskała ponad 16 milionów dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.
Całe przedsięwzięcie zostało podzielone na dwa etapy. Wybudowane ronda na skrzyżowaniach z ulicami Wodną i św. Ducha oraz przebudowa odcinka ulicy Wojska Polskiego między nimi, to pierwszy z nich.
Ciężki sprzęt, wykopy i zdarte nawierzchnie. Co się dzieje na ulicy Kościelnej w Jarocinie? Przybliżają centrum do parku
Poza przebudową skrzyżowań projekt obejmował modernizację kanału deszczowego w ulicy Wojska Polskiego i remont nawierzchni jezdni, która została zwężona, a wzdłuż powstała ścieżka rowerowa.Między rondami wyznaczono dwa przejścia dla pieszych, które znacznie skrócą drogę z rynku do parku miejskiego. Pierwsze znajdzie się przy ulicy św. Ducha na wysokości schodów, którymi można zejść do parku, a drugie na wysokości bloku mieszkalnego (była gorzelnia Radolińskich) usytuowanego naprzeciw Skarbczyka.
Według dalszej części projektu zejście ulicą Kościelną do parku będzie możliwe zarówno schodami, jak i pochyloną drogą umożliwiającą zjazd rowerem czy wózkiem inwalidzkim. Te rozwiązania mają uspokoić ruch samochodowy i stworzyć przyjazne warunki do poruszania się dla pieszych i rowerzystów, a przede wszystkim zbliżyć rynek z parkiem.
Ciężki sprzęt, wykopy i zdarte nawierzchnie. Co się dzieje na ulicy Kościelnej w Jarocinie i jak długo to potrwa?
I właśnie od jakiegoś czasu trwają prace na ulicy Kościelnej. Na tyłach kościoła św. Marcina zdemontowane zostało ogrodzenie, wjechał ciężki sprzęt, który zerwał nawierzchnie i skarpę od strony ulicy Wojska Polskiego i wykonał głębokie wykopy.Już wkrótce w tym miejscu pojawią się granitowe płyty, z których wykonana zostanie jezdnia i chodniki. Zasadzone będzie 19 drzew - w tym 4 duże ambrowce balsamiczne wysokie na 5-7 m oraz 15 klonów polnych wysokich na 5-6 m. Wokół zamontowane zostaną ławki, stojaki rowerowe, donice i postawione kosze na śmieci.
Zwieńczeniem całości będzie przebudowa schodów ze zjazdem łączącym ulicę Kościelną z ul. Wojska Polskiego. W planie jest też przebudowa schodów do kościoła pw. św. Marcina. Całość powinna być gotowa do końca maja. Wówczas ul. Kościelna - zdaniem autorów projektu - „stanie się wizytówką przeprowadzanej w śródmieściu rewitalizacji”.
Ciężki sprzęt, wykopy i zdarte nawierzchnie. Co się dzieje na ulicy Kościelnej w Jarocinie - i nie tylko tam?
Równocześnie trwa drugi etap przebudowy ulic: Wojska Polskiego, Poznańskiej, Kasztanowej, Do Zdroju, Wrzosowej i Maratońskiej oraz budowa trzeciego ronda na skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego - Poznańskiej i al. Niepodległości.Pojawi się na nich nowa nawierzchnia jezdni oraz chodnika, a także ścieżka rowerowa. Wykonane ma być również oświetlenie uliczne typu LED na ulicach Kasztanowa, Do Zdroju i Maratońska (od ul. Wrzosowej do ul. Św. Ducha). Przy okazji nastąpi remont istniejącego kanału deszczowego w części ulic Do Zdroju, Maratońska i Wrzosowa.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.