Reklama

Zobacz jak połączą starówkę z parkiem

Opublikowano:
Autor:

Zobacz jak połączą starówkę z parkiem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Już wkrótce jarocińska starówka zostanie w naturalny sposób połączona z parkiem. Na ul. Wojska Polskiego właśnie powstają trzy dodatkowe ronda, wyremontowana zostanie nawierzchnia kliku ulic. W mieście przybędzie też nowych odcinków ścieżek rowerowych.

Właśnie trwają intensywne prace modernizacyjne w śródmieściu. Burmistrz Jarocina - Adam Pawlicki zapewnia, że będziemy mieli jedną z najładniejszych starówek w Wielkopolsce. Tymczasem po drugiej stronie ul. Wojska Polskiego rewitalizowany jest Park Radolińskich. Już wkrótce te dwie części miasta naturalnie połączone zostaną w jedną całość. Przejście ze starówki do parku zajmie chwilkę. Na dodatek nie trzeba będzie stać na światłach.

 

Jarociński rynek i park swtorza jedną całość

Architekci projektując „nową starówkę” od początku chcieli scalić dynamiczne, tętniące życiem centrum miasta z miejscem spokojnym i pełnym zieleni. - W niewielu miastach wielkości Jarocina znajdują się blisko siebie piękny rynek i zadbany park - mówi architekt Marcelina Pilarczyk, która jest jednym z projektantów zmian w śródmieściu. - Niestety, w drugiej połowie lat 70-tych rozdzieliła je droga. Postanowiliśmy na nowo połączyć te dwa elementy w jeden - dodaje.

Buforem między rynkiem a parkiem ma stać się ul. Kościelna. To właśnie od niej specjalnie zaprojektowane schody będą prowadzić do nowego przejścia dla pieszych, które powstanie na wysokości Skarbczyka. - Schody, które zaprojektowaliśmy, będą miały nie tylko funkcję komunikacyjną, ale też relaksacyjną. Zaprojektowaliśmy tutaj „miejsca zielone” z siedziskami - opowiada Marcelina Pilarczyk.

 

 

 

 

Trzy ronda i remont siedmiu ulic

Kiedy powstawały projekty nie było jednak wiadomo, że uda się gminie pozyskać fundusze na przebudowę ul. Wojska Polskiego. Dziś trwają już tam prace. Ale zostanie wyremontowana nie tylko ta ulica lecz również dodatkowo: Kasztanowa, Do Zdroju, Wrzosowa, Maratońska, św. Ducha oraz Poznańska. W sumie przebudowanych zostanie 3.400 m dróg. Wyremontowana będzie nie tylko nawierzchnia, ale powstaną też nowe ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe oraz miejsca postojowe. Zaplanowano wymianę oświetlenia ulicznego. Jarocin wzbogaci się też o trzy dodatkowe ronda, przebudowane zostaną skrzyżowania: ul Wojska Polskiego z al. Niepodległości, ul. św. Ducha i ul. Wodną.

Inwestycja za 25 mln złotych

Gmina Jarocin pozyskała na ten olbrzymi projekt drogowy środki z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 70% wartości inwestycji. Jej orientacyjny koszt to blisko 25 mln złotych. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pokonaliśmy w konkursie inne gminy i wybrano właśnie nasz projekt. Odnowiona zostanie starówka, zrewitalizowany zostanie park, a teraz jeszcze wszystkie ulice przylegające do niego. Można śmiało powiedzieć, że to skok cywilizacyjny dla naszego miasta - mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

 

Materiał informacyjny Gminy Jarocin dla mieszkańców na temat rewitalizacji śródmieścia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE