Reklama

Reklama

Chcesz płacić mniej za śmieci? Możliwość częściowego zwolnienia z opłaty jest w gminie Nowe Miasto

Opublikowano: wt, 17 lis 2020 09:00
Autor:

Chcesz płacić mniej za śmieci? Możliwość częściowego zwolnienia z opłaty jest w gminie Nowe Miasto - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Od 1 stycznia wzrośnie stawka „podatku śmieciowego”. Mieszkańcy gminy Nowe Miasto będą płacić miesięcznie 28 zł od osoby za odbiór i transport odpadów komunalnych. Istnieje możliwość częściowego zwolnienia z opłaty.

 

 

Na październikowej sesji rada gminy w Nowym Mieście podjęła decyzję dotycząca wysokości stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami uległy one podwyższeniu. Miesięczna należność za odpady wyniesie 28 zł od osoby.

 

 

Na tym samym posiedzeniu ustalono też podwyższone stawki dla właścicieli nieruchomości, którzy nie będą wypełniać obowiązku zbierania śmieci w sposób selektywny. Jeśli właściciel posesji nie będzie wywiązywał się z obowiązku może zapłacić „karę” w wysokości 56 zł od osoby.

 

 

W czasie ostatniej sesji, która odbyła się 23 października rajcy rozważali też możliwość podwyższenia kwoty zwalniającej z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Objęłoby to tych właścicieli, którzy posiadają przydomowe kompostowniki i to tam zbierają bioodpady. Od 1 stycznia 2020 roku do końca grudnia 2020 roku kwota zwolnienia wynosiła 1 zł od każdego mieszkańca domu jednorodzinnego. Jaką kwotę ustalono na nowy rok?

 

 

Przydomowy kompostownik, w którym zbierane są bioodpady z domu jednorodzinnego to sposób na obniżkę opłaty śmieciowej. To również sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. W obecnym roku, ci, którzy zdecydowali się na używanie kompostownika mogą zaoszczędzić 1 zł od każdego mieszkańca posesji, a ich opłat śmieciowa wynosi 22,50 od osoby.

 

 

Nowomiejscy radni ustalili zmianę kwoty zwolnienia z tytułu posiadania kompostownika i podwyższyli ją o 1 zł. Tym samym od nowego roku kalendarzowego, czyli od stycznia  2021 roku wyniesie ona 2 zł od każdego mieszkańca posesji posiadającej przydomowy kompostownik.

 

 

Z tego wynika, że dla segregujących odpady kuchenne w przydomowych kompostownikach miesięczny „podatek śmieciowy” będzie wynosił 26 zł. Przy średniej - czteroosobowej rodzinie będzie to 12 zł mniej na miesiąc.

 

 

Zwolnienie to dotyczy tylko właścicieli budynków jednorodzinnych, którzy złożą deklarację o wysokości opłaty śmieciowej i zaznaczą, że posiadają przydomowy kompostownik. Nie muszą tego robić osoby, które złożyły już deklaracje po 1 stycznia 2020 roku.

 

 

Ci, którzy złożyli bądź złożą deklarację uprawniającą do częściowego zwolnienia z opłaty, a nie będą posiadali kompostownia lub nie będą z niego korzystali utracą prawo do zmniejszenia opłaty śmieciowej. To samo dotyczy osób, które uniemożliwią dokonanie kontroli nieruchomości w celu weryfikacji zgodności przekazanych informacji.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +0 / -0

    uki

    chetnie skorzystam

  • rok temu | ocena +0 / -1

    twooj_nick

    Oszczędność... dla 3 os rodziny, kompostownik zwróci się po 5 latach.