reklama
reklama

Ceny warzyw i owoców na targowisku w Jarocinie

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ceny warzyw i owoców na targowisku w Jarocinie. Chcesz kupić dobre i w dobrej cenie? Trzeba się pośpieszyć.
reklama

Wybraliśmy się na miejskie targowisko w Jarocinie, by sprawdzić czy tegoroczny sezon na rynku warzyw i owoców był faktycznie ciężki dla producentów i jak to przełożyło się na ceny.

Jak naprawdę wygląda sytuacja z cenami na targowisku w Jarocinie? Czy wszystkie warzywa aż tak mocno podrożały? Czy grożą nam podwyżki? Czas na pierwsze podsumowanie tego sezonu. Jak się okazuje notowania cen warzyw i owoców są zaskakujące.

Od samego ranka zainteresowanie owocami i warzywami jest bardzo duże. Klienci od wczesnych godzin porannych ustawiają się w kolejkach, by kupić od lokalnych producentów buraki, ziemniaki, kapustę do kiszenia. Właśnie te trzy warzywa cieszą teraz się największą popularnością. Obecny sezon jak mówią sprzedawcy można zaliczyć do udanych.

Podwyżki cen warzyw i owoców na targu w Jarocinie

Piotr Michalak z Gospodarstwa Owocowo-Warzywnego w Pleszewie, który na targowisku w Jarocinie sprzedaje od ponad dwudziestu lat szacuje, że ceny owoców importowanych i krajowych od początku tego sezonu, czyli wiosny podskoczyły w granicach 20-40 procent.

- Jednak nie możemy mówić o podwyżkach wszystkich gatunków, gdyż krajowe, nasze owoce nie są tak drogie jak te importowane. Chociaż jak spojrzymy sprowadzane winogrona to trzymają się one w tej samej cenie. Nie odnotowaliśmy jakiejkolwiek procentowej podwyżki. Ceny na naszym stoisku są raczej stabilne, a to dlatego, że zaopatrujemy się u naszych stałych producentów z lokalnego rynku. Nie szukamy towaru daleko. Staramy się pozyskiwać asortyment tylko i wyłącznie wspierając tym samym naszych plantatorów i hodowców. Pewnie w tym tkwi sukces – mówi sprzedawca. Zwraca uwagę, że powoli kończy się sezon na śliwki, w tym popularne węgierki. - Podobnie z polnymi pomidorami. Mamy koniec września, coraz częściej padają deszcze, noce są chłodne. Na pomidory uprawiane na polach zacznie wchodzić choroba grzybowa i ten towar nie będzie już do sprzedaży. Te, które oferujemy w tej chwili będą sprzedawane jeszcze przez kilka dni po starej cenie, ale nowa dostawa wydaje mi się, że z początkiem nowego miesiąca może być już odrobinę droższa - podkreśla rozmówca.

 

Co wpływa na ceny na targowisku w Jarocinie?

Klienci kupujący owoce i warzywa mogą liczyć na delikatne upusty. Towar sprzedawany w większej ilości jest o kilka złotych tańszy. W ten sposób również możemy zaoszczędzić trochę grosza. - Zawsze zachęcamy by kupowali większe ilości. Tak jest w przypadku kapusty do kiszenia, buraków, papryki czy ziemniaków. Sporo ludzi kupuję te warzywa na przetwory. Obecnie mamy sezon na produkcję kapusty kiszonej. Kupując w workach czy większe ilości główek można liczyć na zniżkę - informują sprzedawcy handlujący na targowisku.

Porównując ceny z rokiem ubiegłym, a dokładnie z tymi z końca września 2021 można zauważyć delikatne wzrosty. - Warto podkreślić, że podwyżki nie są spowodowana - jak ludzie myślą wojną na Ukrainie tylko jeszcze niestety Covidem i podwyżkami energii czy paliwa. Taniej już było teraz ze względu na kończący się sezon ceny pójdą delikatnie w górę, bo skończą się polne warzywa. Jest to ostatni moment, aby kupić w dobrej cenie owoce na przetwory - dodaje nasz ekspert, sprzedawca Piotr Michalak.

Aby dokładnie porównać ceny z września ubiegłego roku z aktualnymi cenami, przygotowaliśmy szczegółowe zestawienie (zobacz na dole), na którym widać, że niektóre gatunki utrzymują się na stałym poziomie.

Warto zwrócić uwagę, na ceny lokalnych producentów. W ten sposób nie tylko możemy zaoszczędzić. - Dodatkowo wspieramy nasz lokalny rynek handlowy i pomagamy tym samym mniejszym firmom. Zwróćmy na to uwagę wybierając miejsce, gdzie robimy zakupy. Nie czekajmy też zbyt długo z przygotowaniem przetworów – dodaje nasz rozmówca. Z opinii sprzedawców i plantatorów wynika, że z tygodnia na tydzień ceny mogą podskoczyć. Wynika to z kosztów utrzymania szklarni m.in. ogrzania ich, konieczności wykorzystania wody czy niezbędnych nawozów.

- Dla przykładu mogę podać, że jabłka w markecie kosztują 4 zł i więcej, a na targowisku w Jarocinie średnia cena tego owocu wynosi 2-3 złote. Podobnie jest z kalafiorem i ziemniakami – informuje jeden z handlowców.

 

Grzyby na targowisku w Jarocinie

Na targowisko w Jarocinie warto wybrać się również po grzyby. - W tym roku mamy ich naprawdę sporo, aż dziwne, że po tak suchym lecie jest taki wysyp - informuje jeden ze sprzedawców. W piątek od wczesnych godzin porannych jarociniacy zaopatrzyć się mogli w podgrzybki i maślaki. Grzyby można było zakupić w trzech miejscach.

Jak kształtowały się ceny  leśnych grzybów? Ceny jak w ubiegłym tygodniu utrzymują się na stabilnym poziomie. Za kilogram podgrzybków trzeba zapłacić od 30-40 zł, a maślaków 15 zł/kg

 

Ceny na targowisku w Jarocinie

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama