reklama

Boże Ciało w Jarocinie. Procesja z kościoła św. Marcina do Chrystusa Króla [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzisiaj uroczystość Bożego Ciała. Do tej pory odbyły się procesje w trzech jarocińskich parafiach: Matki Bożej Fatimskiej, św. Marcina i Chrystusa Króla. W parafii św. Antoniego Padewskiego wierni wyruszą do czterech ołtarzy po mszy św. o godz. 17.00.
reklama

W parafii Matki Bożej Fatimskiej procesja z Najświętszym Sakramentem odbyła się po mszy św. o godz. 9.30. Trasa wiodła ul. Folwarczną do torów kolejowych i z powrotem do świątyni parafialnej.

W Bożego Ciało w Jarocinie procesja przeszła z kościoła św. Marcina do Chrystusa Króla

Jak co roku, największa procesja połączyła dwie jarocińskie parafie św. Marcina i Chrystusa Króla. Wzięły w niej udział, m.in. Liturgiczna Służba Ołtarza, poczty sztandarowe i dziewczynki sypiące kwiatki. Oprawę muzyczną zapewnili Chór Mieszany im. K. T. Barwickiego z Jarocina oraz Orkiestra Dęta Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie. Nad bezpieczeństwem czuwała policja. W trakcie zatrzymano się pod szpitalem, aby pobłogosławić wszystkich chorych. 

reklama

Na zakończenie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem wszystkim zebranym udzielił ksiądz kanonik Rafał Sobieraj, proboszcz parafii Chrystusa Króla. Podziękował, również w imieniu księdza prałata Dariusza Matusiaka, zgromadzonym licznie jarociniakom za udział w procesji oraz osobom zaangażowanym w jej zorganizowanie i przebieg. Po zakończeniu uroczystości widać było, że niektóre osoby odłamywały i zabierały ze sobą gałązki z brzózek wykorzystanych do dekoracji czterech ołtarzy, które znajdowały się na Rynku, ul. Śródmiejskiej, Wolności i przy kościele Chrystusa Króla. Uwagę przykuwała szczególnie dekoracja wykonana przy tym, który znajdował się przy kościele św. Marcina.

Procesje, które odbywają się w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej są okazją do publicznego wyznania wiary w żywą obecność Chrystusa w życiu wiernych. Uroczustość Bożego Ciała należy do tzw. świąt nakazanych. 

reklama

Na zakończenie oktawy Bożego Ciała, w tym roku w czwartek - 15 czerwca, przygotowywane zostaną znowu cztery ołtarze, ale tym razem już przy kościołach. W tym dniu księża poświęcą wianki z kwiatów i ziół. W polskiej tradycji wierzy się, że zarówno poświęcone ziele z wianków, jak i brzozowe gałązki, które ludzie zabierają z ołtarzy podczas Bożego Ciała, mają uchronić przed uderzeniami pioruna, burzą, pożarem, gradobiciem i szkodnikami w polach. Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, można jedynie spalić (podobnie sprawa ma się z dewocjonaliami).

Skąd się wzięła uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej? 

Uroczystość Bożego Ciała jest uczczeniem Boskiego Ciała i Krwi Chrystusa. Historia święta sięga roku 1245. Wówczas Św. Julianna z Cornillion, przełożona sióstr augustianek, doznała objawień, w których Chrystus zapragnął, aby ustanowiono dzień, w którym cały Kościół obchodziłby uroczystość Jego Ciała i Krwi. Zażyczył sobie także, aby był to czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej, ponieważ to właśnie podczas ostatniej wieczerzy, w Wielki Czwartek, Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii.

reklama

Biskup Liege - Robert, po dokładniejszym zbadaniu objawień św. Julianny, postanowił spełnić życzenie Jezusa. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja. Do rozpowszechnienia tego  święta na cały Kościół przyczynił się też cud eucharystyczny, który miał miejsce w 1263 roku w Bolsenie. W czasie odprawiania mszy św. hostia w rękach księdza Piotra z Pragi zaczęła krwawić.

Święto Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) zostało oficjalnie ustanowione w 1264 roku. W Polsce pierwsze procesje odbywały się w XIV wieku w Płocku i Wrocławiu. Dwa wieki później przejęta została z Niemiec tradycja budowania czterech ołtarzy, przy których są czytane cztery fragmenty Ewangelii. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ 

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama