Reklama

Bibliotekarze z Wielkopolski zjechali do Jarocina. O czym rozmawiano? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W jarocińskiej Kamienicy Kultury odbyło się spotkanie dyrektorów bibliotek z województwa wielkopolskiego. Dyskutowano, między innymi, o możliwościach pozyskania funduszy na rozwój książnic.

Reklama

Było to jedno z cyklicznych spotkań, organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. 

Dyrektorzy wielkopolskich bibliotek zwiedzili Kamienicę Kultury w Jarocinie

W trakcie spotkania Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, przybliżyła gościom historię Kamienicy Kultury. Mówiła między innymi o tym, jak w jej powstanie zaangażowali się mieszkańcy i jak biblioteka dba o zachowanie „tożsamości tego miejsca”. 

Goście mogli zwiedzić kamienicę, która znana jest z oryginalnie wykorzystanych przestrzeni, gdzie każdy z miłośników kultury może znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce.  

Zapoznali się z ofertą Fundacji dla bibliotek

Dyrektorzy wielkopolskich placówek zapoznali się z ofertą „Fundacji dla bibliotek” - ze szczególnym naciskiem na rozpoczynającą się w najbliższym czasie rekrutację do 5. Rundy Programu Rozwoju Bibliotek. Informacje na ten temat przedstawił Jacek Królikowski, prezes Fundacji Społeczeństwa Informacyjnego.

Program jest realizowany od 2009 roku i ma na celu wzmocnienie potencjału książnic i kompetencji osób w nich pracujących - poprzez szkolenia, prace nad Planem Rozwoju Biblioteki oraz działania sieciujące. W pierwszej rundzie PRB udział brała, między innymi, jarocińska biblioteka. 

- Uważam, że to doskonały program rozwojowy dla bibliotek, dzięki, któremu wiele się nauczyliśmy - przede wszystkim doceniać samych siebie i pracę, którą wykonujemy - mówi Agnieszka Borkiewicz. 

I dodaje:

- Nie byłoby nas dzisiaj w tym miejscu, w którym jesteśmy, gdyby nie udział w PRB. 

Jacek Królikowski zachęcał także do udziału w innych programach fundacji skierowanych dla biblioteki:

  • „Biblioteka dla klimatu”,
  • „Biblioteka dla wszystkich”,
  • „Nie siedź -sieciuj”.

Ważne rozmowy kuluarowe i wymiana doświadczeń w Kamienicy Kultury

Z kolei, na temat nowej, ostatniej edycji programu „Infrastruktua bibliotek” mówili: Robert Kaźmierczak, zastępca dyrektora Instytutu Książki (były wiceburmistrz Jarocina) oraz Anna Zagórska, która jest odpowiedzialna za projekt. 

Robert Kaźmierczak zachęcał do sięgnięcia po środki z programu, mówił także o tym, co już można w tym kierunku zrobić - na przykład przygotować projekty i wyceny. Zwrócił też uwagę na to, że środki będą musiały być wydatkowane do końca 2025 roku. 

Przypomnijmy, że z programu "Infrastruktura bibliotek" została wyremontowana obecna siedziba jarocińskiej biblioteki, czyli Kamienica Kultury.

Natomiast Anna Zagórska omówiła zmiany, jakie zostały wprowadzone do regulaminu programu oraz opowiedziała o planowanych spotkaniach i szkoleniach dla potencjalnych beneficjentów. 

Na zakończenie spotkania Agnieszka Borkiewicz przedstawiła ideę działalności Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek „Inicjatywy”, którego jest prezesem

Rozmawiano także o sprawach bieżących dotyczących działalności bibliotek. 

- Równie ważna, jak zdobycie wiedzy merytorycznej była możliwość spotkania się dyrektorek i dyrektorów z Wielkopolski, wymiana doświadczeń i rozmowy kuluarowe. Tego nigdy za wiele - uważa Agnieszka Borkiewicz. 

Z ramienia Starostwa Powiatowego w Jarocinie w spotkaniu uczestniczył Mariusz Stolecki, członek zarządu powiatu.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy