Rozpoczął się rok szkolny, a co za tym idzie wystartowała akcja „Bezpieczna droga do szkoły” prowadzona przez Inspekcję Transportu Drogowego. Na terenie całej Polski kierowcy, którzy zajmują się odwożeniem dzieci do szkół, mogli - i nadal mogą - spodziewać się kontroli. Inspektorzy sprawdzają, czy kierowcy mają uprawnienia, ich stan trzeźwości, a także stan techniczny i obowiązkowe wyposażenie pojazdów.
Kontrole głównie w godzinach porannych. Dowozy bez zakłóceń
Działania prowadzone przez inspektorów w całym kraju mają zapewnić najmłodszym bezpieczny dojazd i powrót z zajęć. Jak podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber, szczególnie mocno należy pochylać się nad bezpieczeństwem najmłodszych.
Dlatego Inspekcja Transportu Drogowego w okresie wakacyjnym prowadziła kontrole autokarów wożących dzieci i młodzież na wypoczynek, a teraz, w czasie roku szkolnego, dołoży wszelkich starań, by zwiększyć poziom bezpieczeństwa dzieci udających się do szkół - powiedział wiceminister. Kontrole z założenia mają nie utrudniać dowozu dzieci do szkół. Do sprawdzania pojazdów wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt kontrolny, który pozwala zweryfikować czy dzieci podróżują do szkół sprawnymi autobusami. Alvin Gajadhur, główny Inspektor Transportu Drogowego, informuje, że kontrole są prowadzone głównie w godzinach porannych, po dowiezieniu dzieci do szkoły.
Apelujemy do przewoźników, aby zapewniali bezpieczny tabor. Chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Mamy nadzieję, że w tym roku statystyki będą dużo lepsze. Niestety, zdarzało się w czasie poprzedniego roku szkolnego, że inspektorzy ITD zatrzymywali autobusy, które miały niesprawny układ hamulcowy, zbyt zużyty bieżnik opon, wycieki płynów eksploatacyjnych, niesprawne oświetlenie. Dowodów rejestracyjnych było, niestety, zatrzymanych sporo.
Inspektorzy będą reagować na sygnały od rodziców i nauczycieli
Szef ITD informuje, że w ubiegłym roku, do połowy października, inspektorzy skontrolowali 1698 autobusów szkolnych. 145 kontroli, ze względu na stwierdzone nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego, m.in. usterki układu hamulcowego, wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzone ogumienie, czy brak aktualnych badań technicznych, zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych, a w 41 przypadkach zakazem dalszej jazdy. Wyniki tegorocznych działań powinniśmy poznać w październiku.Alvin Gajadhur przyznaje, że inspektorzy prowadzą kontrole w ramach własnych działań, reagują jednak również na zgłoszenia rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół. Wystarczy skontaktować się z właściwym terytorialnie Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego i poinformować go o swoich wątpliwościach dotyczących autobusu, który dowozi dzieci do danej placówki. Można to zrobić nie tylko we wrześniu, ale przez cały rok.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.