reklama

45 lat Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPaństwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie rozwija muzycznie od 45 lat. Jaka jest historia szkoły?
reklama

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia już niebawem będzie obchodzić swój jubileusz 45-lecia działalności. Przez ten okres przez szkołę przewinęło się mnóstwo absolwentów, którzy dzisiaj pełnią najróżniejsze profesje. Wielu z nich wybrało ścieżkę artystyczną i po latach powrócili do PSM, aby uczyć kolejne pokolenia.

Zdjęcia z kronik szkolnych znajdziecie w naszej galerii.

Historia Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarocinie

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Jarocinie rozpoczęła swą działalność 1 września 1977 roku. Pierwszą siedzibą był... ratusz, a organizację szkoły powierzono Zbigniewowi Obarze. Pięc lat później szkoła otrzymała nakaz opuszczenia budynku ratusza. Było to spowodowane bardzo złym stanem technicznym obiektu. Koszty remontu przekroczały wówczas możliwości budżetu szkoły. Mienie placówki, nauczycieli i uczniów rozmieszczono w różnych punktach miasta. Częściowo w Jarocińskim Domu Kultury, w Liceum Ogólnokształcącym i w dawnym pomieszczeniu internatu LO.

reklama

To doprowadziło do bardzo skomplikowanej sytuacji. Jak wspominają tworcy szkoły  - został zagrożony proces dydaktyczno - wychowawczy. Dlatego rodzice uczniów wspólnie z pracownikami szkoły rozpoczęli starania o utrzymanie placówki. Szkoła w końcu otrzymała swoją siedzibę na poddaszu budynku przy ul. Tadeusza Kościuszki 16, które w okresie czterech miesięcy wyremontowano i zaadaptowano dla potrzeb placówki. Młodzi muzycy szlifowali tam talenty przez kilkadziesiąt kolejnych lat.

We wrześniu 2002 roku dyrektorem szkoły została Izabela Skrzypek. To ona od pierwszych dni swojej pracy starała się o przeniesienie szkoły z ciasnych pomieszczeń przy ulicy Kościuszki do budynku podlegającego Ministrowi Kultury. Dużym problemem dla szkoły był brak miejsca, przeciekający dach, nieszczelne okna oraz brak świadomości „własności” lokalu. To nie przeszkadzało w rozwoju placówki. W tym czasie powstała klasa instrumentów perkusyjnych. Na jej potrzeby zaadaptowano pomieszczenia piwniczne. Szkoła mogła pochwalić się międzynarodowymi kontaktami, które utrzymywała w tamtych latach ze Szkołą Muzyczną w Valmierze (Łotwa), w zaprzyjaźnionym z Jarocinem Schlüchtern (Niemcy) oraz w Veldhoven (Holandia). W procesie kształcenia dużą wagę przywiązywano do muzykowania grupowego. Prężnie działały wszelkiego rodzaju zespoły: smyczkowy, akordeonowy, saksofonowy, instrumentów dętych blaszanych, instrumentów perkusyjnych oraz chór.

reklama

Jesienią 2006 roku decyzją Ministerstwa Kultury szkoła przeprowadziła się do Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Zabytkowy obiekt stał się z początkiem lutego 2007 roku siedzibą PSM I stopnia w Jarocinie. Szkoła osiąga kolejne pułapy. Uczniowie uczestniczą w przedstawieniach operowych, operetkowych, baletowych oraz koncertach: w Teatrze Wielkim, w Teatrze Muzycznym, w Filharmonii Poznańskiej. Aktywnie działa Samorząd Uczniowski, który czuwa nad właściwą realizacją podstawowych praw uczniów, współorganizuje życie wewnątrzszkolne, uroczystości, redaguje gazetki okolicznościowe, współpracuje z dyrekcją w zakresie określonym statucie. 

Od września 2013 roku do roku 2014 pełniącą obowiązki szefowej przejęła Dorota Chłopocka. Rok później Dorota Chłopocka została wyłoniona w drodze konkursu ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na stanowisko dyrektora.

reklama

Źródło: PSM I stopnia w Jarocinie

Pierwsi dyrektorzy o Państwowej Szkole Muzycznej w Jarocinie

Pierwszym dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej był Zbigniew Obara. Jak wspomina początki pracy w szkole muzycznej?

- Był rok 1976, pracowałem w Kołobrzegu. Zaproponowano mi pracę w nowo otwartym Domu Kultury w Jarocinie, jako instruktor muzyczny. Jednak moim głównym zadaniem była organizacja PSM w Jarocinie. Na siedzibę wyznaczono mi kilka pomieszczeń w Ratuszu. Nie było łatwo w tamtych czasach. Trzeba było zorganizować pomieszczenia takie jak: klasy, sekretariat, instrumentarium. Już po pierwszych miesiącach pracy, zorganizowałem koncert promocyjny dla społeczeństwa. Przez to szkoła stała się popularna. W 1982 nastała zima stulecia. Mieliśmy problemy z ogrzewaniem, popękały nam kaloryfery. Ratusz był w takim stanie, że nie można było już tam przebywać. W związku z tym dostaliśmy poddasze w budynku przy ul.Kościuszki. Tam wiele lat mieściła się szkoła muzyczna i ognisko muzyczne. Funkcję dyrektora pełniłem przez 25 lat. Poprzez liczne koncerty szkoła wrosła w środowisko, a muzyka stała się ważna. Słuchanie różnych utworów znanych i cenionych kompozytorów, wpływało na świadomość społeczeństwa. Obecnie wśród nauczycieli są nasi byli absolwenci, którzy powrócili do Jarocina, uczą  na naszym terenie i kultywują muzykę. Mogę stwierdzić z satysfakcją, że naszych absolwentów, którzy rozsławiają imię PSM w Jarocinie, spotyka się w wielu środowiskach w Wielkopolsce i nie tylko - przyznaje Zbigniew Obara, dyrektor PSM w latach 1977-2002, obecnie nauczyciel skrzypiec w Społecznym Ognisku Muzycznym w Jarocinie. 

reklama

Izabela Skrzypek pracę w szkole muzycznej rozpoczęła będąc jeszcze na studiach. 

- Gdy w 2002 roku powierzono mi stanowisko dyrektora szkoły, to przede wszystkim nie chciałam zepsuć pracy mojego poprzednika. Pragnęłam jego dorobek rozwijać i realizować moje pomysły. Utworzyłam klasę perkusji, której brakowało w szkole i pragnęłam znaleźć lepsze lokum. Po bardzo długich staraniach w Ministerstwie Kultury zdecydowano o przeprowadzeniu szkoły do Pałacu w parku. Zarządzającym było wówczas Ministerstwo Kultury, a ponieważ organem prowadzącym szkołę muzyczną jest także Ministerstwo, otrzymaliśmy zgodę na zmianę siedziby szkoły. Przeprowadzka nastąpiła w roku jubileuszowym 30-lecia szkoły. Bardzo cieszyliśmy się z tego prezentu - mogliśmy rozwijać skrzydła. Do dziś przechowuje listy i kartki od absolwentów. Wybierali różne drogi. Są tacy, dla których muzyka jest życiem lub zawodem, ale są też tacy, którzy nauczyli się jej słuchać i pomaga im w życiu codziennym. Teraz przychodzą do szkoły muzycznej ze swoimi dziećmi, bo wiedzą, że jeśli naprawdę głęboko kocha się muzykę to jest ona nieodłączną towarzyszką życia. Szkoła muzyczna uczy młode pokolenie słuchania i poznawania muzyki wartościowej, przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w kulturze, inspiruje do twórczości, uczy samodzielnego myślenia, obowiązkowości, pracy zespołowej, pomaga osiągać sukcesy i doskonalić talenty. Jest najlepszym lekarstwem na agresję. Zmusza do szybkiej orientacji, logicznego myślenia, kształci pamięć. W szkole muzycznej pragniemy muzyką zarażać młodych ludzi, aby pokochali ją, bo ona ułatwia życie. Pragniemy dać alternatywę i wskazać, że nie tylko komputer i gry komputerowe są ważne, że czas wolny można wypełnić muzykując z kolegami, bez przemocy i nienawiści. Szlachetny kamień, aby być pięknym i wartościowym musi przejść szlifowanie, musi przejść przez pracownię mistrzów. My jesteśmy tą pracownią, w której obrabia się szlachetne kamienie - mówi Izabela Skrzypek, dyrektor szkoły muzycznej w latach 2002-2013, nauczyciel fortepianu. 

Jak PSM I stopnia w Jarocinie działa aktualnie? Dyrektor Dorota Chłopocka odpowiada

Współcześnie działalność PSM I stopnia jest bardzo rozległa i różnorodna. Uczniowie biorą udział we wszelkiego rodzaju uroczystościach kulturalnych, państwowych i środowiskowych. Szkoła współpracuje z Muzeum Regionalnym w Jarocinie, Miejską Biblioteką Publiczną, Kamienicą Kultury, Jarocińskim Ośrodkiem Kultury oraz Gminą Jarocin. Jest organizatorem wielu wydarzeń artystycznych na terenie powiatu jarocińskiego. Przez ostatnie 10 lat stale poszerzano instrumentarium PSM, sale lekcyjne zostały wyposażone w komputery, wprowadzono dziennik elektroniczny, a placówka jest skutecznie promowana w mediach społecznościowych i środowisku lokalnym. 

- Na przestrzeni 45 lat nasza szkoła otwierała nowe klasy: początkowo była to klasa fortepianu, akordeonu, skrzypiec. Następnie otwarto klasę trąbki, waltorni, puzonu, wiolonczeli, fletu, saksofonu. Była również przez pewien czas klasa oboju. Za mojej kadencji otwarłam klasę altówki, której wcześniej nie było. Tworzymy klasy instrumentalne takie, jakie jest zapotrzebowanie kandydatów do szkoły. Mamy zespoły instrumentalne. Dużym zainteresowaniem cieszy się zespół muzyki rozrywkowej “Big Band”, małe kameralne zespoły: klarnetowy, saksofonowy, gitarowy i akordeonowy, a nawet zespoły mieszane. Szkoła jest w pięknym budynku - neogotyckim Pałacu Radolińskich. Posiada bardzo dobre wyposażenie, do pracy dydaktycznej. Nasze plany na przyszłość to poszerzenie oferty edukacyjnej, utrzymywanie liczby uczniów oraz adeptów kontynuujących naukę w szkołach wyższego stopnia. W ubiegłym roku szkolnym opracowaliśmy we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie projekt o nazwie “Jarowind”, a także warsztaty wokalne. Mamy w planach kontynuację tych przedsięwzięć. Marzyłyby nam się warsztaty perkusyjne, stworzenie dużego zespołu perkusyjnego, który otwierałby różne uroczystości tzw. “tarabaning”. Obecnie mamy wszystkie potrzebne instrumenty, oraz klasę perkusji. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Jarocinie jest jedyną taką placówką w powiecie. Nasi wychowankowie z sukcesami biorą udział w konkursach ogólnopolskich, regionalnych, szkolnych festiwalach muzycznych - mówi Dorota Chłopocka, obecny dyrektor szkoły muzycznej.

Dyrektor serdecznie zaprasza wszystkich na uroczysty koncert z okazji 45-lecia PSM I stopnia w Jarocinie, który odbędzie się 19 października w Jarocińskim Ośrodku Kultury o godzinie 17:30. Udało nam się dowiedzieć, że na wejściu każdy otrzyma niespodziankę!

Uczęszczaliście do PSM I stopnia w Jarocinie? Jak wspominacie ten czas? Dajcie znać w komentarzach. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama