To była pamiętna sobota 26 kwietnia 1986 roku. O godz. 01:24 doszło do wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Siła eksplozji wysadziła ważącą 1.200 ton osłonę biologiczną, która okrywała reaktor.
Dzisiaj przypada 35. rocznica tego wydarzenia, które nie pozostało obojętne dla mieszkańców Jarocina.
Spóźniona informacja
Tragedia wydarzyła się w sobotę, dlatego pierwsze informacje prasowe dotyczące katastrofy mogłyby ukazać się drukiem - także w Polsce - dopiero w poniedziałek, 28 kwietnia. Tak jednak się nie stało. Mimo że już nad ranem, kilka godzin po katastrofie, Szwedzi odnotowali gwałtowny wzrost poziomów radiacji, których źródło znajdowało się na wschodzie, Moskwa milczała. Dwa dni od wybuchu, w poniedziałek 28 kwietnia o godz. 18.00 radio BBC podało, że doszło do awarii elektrowni atomowej na Ukrainie. Po południu polskie radio i telewizja poinformowały, że poprzedniego dnia nad północną Polską przeszedł radioaktywny obłok. Polskie media informowały też, że nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo. Tego samego dnia, kilka minut po 21.00 radziecki dziennik "Wriemia" przekazał Rosjanom komunikat władz ZSRR dotyczący katastrofy. Po raz pierwszy w mediach pojawia się nazwa ''Czarnobyl”. Dopiero po tych informacjach, w siedzibie KC PZPR w Warszawie odbyła się narada z udziałem członków Biura Politycznego PZPR, rządu i Komitetu Obrony Kraju.
Promieniowanie nad Polską, a pochody idą
Partia przygotowywała się wówczas do X Zjazdu, a od kilku dni do corocznych obchodów Święta Paracy, czyli tradycyjnych pochodów w dniu 1 maja. W tych okolicznościach, władzom nie było na rękę informowanie polskiego społeczeństwa o zagrożeniach po katastrofie w Czarnobylu. Na dwa dni przed planowanymi pochodami chmura promieniotwórcza pojawiła się nad terytorium Polski. Skażenie było 550 tys. razy silniejsze niż zwykle. Podanie tych informacji do publicznej wiadomości prawdopodobnie zakończyłoby się klęską pierwszomajowych uroczystości.
Jak wspominacie tamten czas? Piszcie w komentarzach!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.