To już oficjalne - rajdy samochodowe zawitają do Jarocina. W ramach Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej odbędzie się 1. Rally and Race Rajd Jarociński. Będzie to trzecia edycja tego cyklu.
Czym są rajdy samochodowe?
Rajdy samochodowe to jeden ze sportów motorowych. Jednak w przeciwieństwie wyścigów, rajdy nie odbywają się na specjalnym torze, a na drogach publicznych. Drogi te oczywiście są w trakcie zawodów wyłączone z użytku publicznego i odpowiednio zabezpieczone. Zawodnicy mają za zadanie uzyskać jak najlepszy czas, który mierzony jest na tzw. odcinkach specjalnych (OS). Co ciekawe rajdy ze względu na swoją specyfikę mogą być rozgrywane bez względu na pogodę czy porę dnia. Załoga samochodu składa się z kierowcy oraz pilota.Polacy głównie kojarzą rajdy samochodowe z serią WRC. Gwiazdami tego cyklu byli bądź nadal są Colin McRae, Tommi Makinen, Sebastian Loeb czy Sebastian Ogier. Z kolei do najlepszych w naszym kraju należy zaliczyć Krzysztofa Hołowczyca, Michała Kościuszko, Sobiesława Zasadę, Kajetana Kajetanowicza, Leszka Kuzaja oraz Roberta Kubicę.
Skąd wziął się pomysł organizacji Rajd Jarociński?
Jak się okazuje idea rozegrania tego typu zawodów, pojawiła się już w zeszłym roku. Opowiada o niej dziennikarz magazynu Rally and Race - jednego z organizatorów Rajdu Jarocińskiego - Jakub Socha
W zeszłym roku jarocińscy strażacy z OSP zorganizowali piknik charytatywny. Poproszono nas, abyśmy pojawili się na miejscu i wsparli tę inicjatywę. To była szybka decyzja, rajdówka została więc odpowiednio przygotowana i wyjechała z naszego serwisu. Do dyspozycji otrzymaliśmy specjalnie przygotowaną trasę. Każdy, kto wrzucił odpowiednią kwotę do puszki mógł poczuć się jak prawdziwy pilot. Jadąc „na ostro”, na limicie. Tamta atrakcja zrobiła prawdziwą furorę. Już wtedy pojawiła się myśl, że kiedyś zrobimy coś więcej, i pokażemy mieszkańcom jak emocjonujący jest motorsport. Dodatkową motywacją był fakt, iż redaktor naczelny Rally and Race, a zarazem kierowca naszego zespołu, jest rdzennym mieszkańcem Jarocina… Sam pomysł na organizację profesjonalnegj imprezy wyszedł ze strony Gminy. A po kilku rozmowach udało się nam ustalić wszystkie szczegóły, Gmina wybrała organizatora imprezy. Tak też rajdy wracają do Wielkopolski!
Dlaczego Rajd Jarociński znalazł się w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej?
Oddajmy ponownie głos Jakubowi Sosze
Bardzo chcieliśmy, aby impreza miała profesjonany wymiar. Aby nadać rywalizacji dodatkowy sens. Stwierdziliśmy więc, że warto włączyć 1. Rally and Race Rajd Jarociński do organizowanych już czempionatów. Naturalnie - na Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski było już za późno, był to nierealny pomysł. Wiele serii miało już gotowe kalendarze na sezon 2023. Idealnym pomysłem był zatem RMPZ - Rajdowe Mistrzostwa Polski Zachodniej. W kalendarzu cyklu była luka, Wielkopolska zazębia się charakterem RMPZ, zaś proponowany termin rajdu pasował każdej ze stron. Tak też zawodnicy, poza udziałem w świetnej imprezie, będą walczyć tu o kluczowe punkty. Cieszymy się dziś, że Jarocin będzie areną naprawdę zaciętego, rajdowego pojedynku. A załogi, które pojawią się na miejscu będą mogły stworzyć prawdziwy, motorsportowy festiwal.
Czym są Rajdowe Mistrzostwa Polski Zachodniej?
Imprezy tego cyklu rozgrywane są od 2015 roku. Odbywają się one na terenach północnej i zachodniej Polski. Rajdy tej serii mają kategorię super KJS. Oznacza to, że suma pokonywanych przez kierowców OS-ów wynosi 25 kilometrów. Do najważniejszych rajdów z tego cyklu należą: Rajd Monte Karlino, Rajd Koszaliński oraz Betowsko Góńba. W 2023 roku poza Rajdem Jarocińskim odbędą się cztery inne imprezy w ramach RMPZ. Za nami już Rajd Monte Karlino, a przed nami Rajd Koszaliński (28 maja), 1. Rally and Race Rajd Jarociński (2 lipca), Betowsko Góńba (24 września) oraz Rajd Wilka (22 października).
Co już wiemy o organizacji Rajdu Jarocińskiego?
Organizatorzy podali do wiadomości publicznej na razie datę, a więc 1-2 lipca. Nie wiemy natomiast, jaka będzie trasa rajdu. Dlaczego?
To naturalna praktyka, która wynika z charakterystyki rajdów samochodowych. Oczywiście, trasę rajdu ogłosimy na kilka tygodni przed startem, poinfomujemy też o strefach kibica. Zawodnicy będą mogli zapoznać się z odcinkami dopiero dzień przed imprezą. Możemy już zdradzić, że przygotowujemy siedem odcinków specjalnych. Sześć z nich odbędzie się na obrzeżach, lub poza miastem. Oczywiście, na miejscu będą mogli być kibice. A ostatni, dodatkowo punktowany oes wytyczymy w samym centrum Jarocina, nieopodal starówki. To będzie piękny finał, liczymy na to, że kibice wypełnią trasę aż po brzegi. Możemy także obiecać, że kilka osób będzie mogło zasiąść na prawym fotelu naszej rajdówki i pokonać odcinki w charakterze gościnnego przejazdu
Historia dużych imprez sportowych w Jarocinie i okolicach
To nie pierwsza duża impreza sportowa organizowana na naszym terenie. W przeszłości Jarocin znajdował się na trasach Tour de Pologne. W 1971 roku z naszego miasta kończył się trzeci i zaczynał czwarty etap naszego narodowego wyścigu. Czterdzieści lat później w latach 2013-2014 z kolei Żerków gościł najlepszych kolarzy górskich w ramach organizowanych tam mistrzostw Polski.aW 2019 roku Jarocin gościł Mistrzostwa Europy dziewcząt do lat 18 w Rugby 7. Bezprecedensowym wydarzeniem był także sezon Sparty Jarocin w Ekstralidze w tej samej dyscyplinie. W przypadku dużych imprez sportowych należy także wyróżnić towarzyskie turnieje siatkarskie organizowane przez Siatkarza Jarocin. Grały w nich najlepsze zespoły żeńskie i męskie w naszym kraju.
A wy jak oceniacie decyzję o organizacji Rajdu Jarocińskiego? Wybieracie się na imprezę, która odbędzie się na początku lipca w Jarocinie? Dajcie znać w komentarzu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.