Zwrot podatku z zagranicy – co powinienieś wiedzieć o tym procesie?

Opublikowano:
Autor:

Zwrot podatku z zagranicy – co powinienieś wiedzieć o tym procesie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Każda osoba, która w zeszłym roku pracowała za granicą i zadeklarowała uzyskany tam dochód, może odzyskać nadpłaconą część podatku dochodowego.

Niestety, nie wszyscy emigranci zarobkowi korzystają z tej możliwości, bo nie chcą składać deklaracji - czy to z powodu braku informacji, czy nieznajomości tego, jak działa system podatkowy w obcym kraju. Co więc powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz proces zwrotu podatku z zagranicy?

Zdjęcie: canva.com

Błędne przekonania

Istnieje wiele mitów na temat odzyskiwania podatku po pracy za granicą. Nie tylko wprowadzają one w błąd, ale także uniemożliwiają odzyskanie należącej się kwoty. Aby temu zapobiec, przypominamy, że odzyskiwanie podatków z zagranicy jest całkowicie legalną procedurą. Nie ma to nic wspólnego z późniejszą emeryturą, gwarancjami socjalnymi, czy możliwością powrotu do pracy w kraju, z którego uzyskało się zwrot. Ważne jest, aby zrozumieć, że zwrot podatku z zagranicy to proces prawny, który pozwala odzyskać nadpłaty podatkowe niezależnie od tego, jak długo pracowało się w danym kraju.

To prawda, że ​​ci, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy sezonowej, mają możliwość odzyskania nawet wszystkich zapłaconych w danym kraju podatków. Wynika to stąd, że w większości przypadków dochody pracowników sezonowych nie przekraczają minimalnej kwoty rocznego dochodu niepodlegającego opodatkowaniu, więc nie podlegają oni podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Ponadto, nie należy się też obawiać, że podatki trzeba będzie zapłacić w ojczyźnie. Polska ma podpisane umowy o unikaniu podójnego opodatkowania z większością krajów europejskich i nie tylko, aby uniknąć takich nieporozumień.

Dokumenty – bez nich nie da się przeprowadzić procesu zwrotu

Przejrzenie listy wymaganych dokumentów może ukazać brak niektórych z nich. Dlatego specjaliści ds. zwrotów podatku oferują swoją pomoc i zalecają wcześniejsze przygotowanie się do tego procesu. Jeśli nie wróciłeś jeszcze z kraju zatrudnienia i masz możliwość skontaktowania się z pracodawcą lub lokalnym urzędem skarbowym, postaraj się uzyskać wymagane formularze przed wyjazdem z danego kraju.

Zwykle wymagane są dokumenty tożsamości i formularze ukazujące uzyskany dochód i zapłacone podatki. To właśnie te dokumenty możesz uzyskać od swojego pracodawcy lub urzędu skarbowego w obcym kraju. Jeśli pracowałeś w Wielkiej Brytanii, będziesz potrzebować kopii formularzy P45 i P60. Jeśli pracowałeś w Niemczech - formularza Lohnsteuerbescheinigung, a jeśli w Norwegii – to Arsoppgave od pracodawcy, a z insytucji skarbowej - Skattemelding. Jeśli interesuje cię zwrot podatku z Holandii, to potrzebny będzie formularz Jaaropgave od pracodawcy. Bez wymaganych dokumentów odzyskanie podatków po pracy za granicą będzie wymagało znacznie więcej cierpliwości, ale zwrócone pieniądze dowiodą, że były tego warte.

Zdjęcie: canva.com

Pomoc specjalistów zapewni uniknięcie błędów

W procesie zwrotu podatku bardzo ważne jest poprawne wypełnienie deklaracji podatkowej. Zdaniem profesjonalistów, to właśnie tutaj popełnia się najwięcej błędów, najczęściej z powodu braku znajmości języka obcego lub po prostu braku wiedzy. Warto zwrócić uwagę, że nieprawidłowo wypełnione zeznania podatkowe są dłużej weryfikowane. Oznacza to, że na pieniądze trzeba będzie poczekać nawet ponad pół roku. Jeśli brak ci pewności co do własnych umiejętności lub przedłużające się oczekiwanie na odzyskanie zwrotu cię nie satysfakcjonuje, to specjaliści przypominają, że zawsze możesz zwrócić się do nich o pomoc. Profesjonalne firmy pośredniczące w procesie zwrotu nie tylko zajmą się uzyskaniem brakujących dokumentów, ale także w wypełnienią zeznanie podatkowe oraz pomogą uniknąć przykrych, a często i kosztownych błędów.

Nie jest tajemnicą, że odzyskanie podatków po pracy za granicą wymaga czasu, cierpliwości, konkretnej wiedzy i dużego wysiłku, dlatego eksperci namawiają, aby nie czekać do ostatniej chwili i odpowiedzialnie przygotować całą procedurę. Należy dowiedzieć się, kiedy zaczyna się, a kiedy kończy rok podatkowy w kraju zatrudnienia, jakie są wymagane dokumenty i nie wierzyć w mity o zwrocie podatku. Rozliczenie podatkowe z zagranicy to doskonała okazja na uzupełnienie portfela o pieniądze, które legalnie ci się należą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE