W Jarocinie otwarto mieszkanie wspomagane dla osób ze spektrum autyzmu

Materiał promocyjny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Jarocinie otwarto mieszkanie wspomagane dla osób ze spektrum autyzmu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
21
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Promowane Mieszkanie wspomagane dla osób ze spektrum autyzmu stanowi ważną inicjatywę, umożliwiającą rozwój umiejętności społecznych oraz samodzielności. Taki lokal właśnie otwarto w Jarocinie. To miejsce, które nie tylko oferuje wsparcie osobom ze spektrum autyzmu, ale także daje oddech ich rodzinom.

Kilkanaście lat temu nie przeszło mi nawet przez myśl, że powstanie miejsce takie jak to, w którym się dziś znajdujemy - przyznała wyraźnie poruszona pani Agata - mama 20-letniego Kuby na otwarciu pierwszego w Jarocinie i drugiego w Wielkopolsce mieszkania wspomaganego dla osób ze spektrum autyzmu. 

Czym są mieszkania wspomagane, nazywane również treningowymi?

Nowo powstałe mieszkanie treningowe przy ul. Zacisznej w Jarocinie wzorowane było na tym, które z powodzeniem od 2020 roku funkcjonuje w Koninie i powstało w ramach projektu “Azymut - Samodzielność”. Czemu ono ma służyć? W tym miejscu osoby ze spektrum autyzmu, uczą się umiejętności społecznych, samodzielności oraz radzenia sobie w codziennych sytuacjach - takich, jak robienie zakupów w sklepie, gotowanie, sprzątanie czy - po prostu - komunikowanie się z innymi osobami. Jednym słowem - mieszkania te mają zwiększyć poziom samodzielności wśród dorosłych osób z autyzmem. 

W moim odczuciu, syn nigdy nie będzie stuprocentowo samodzielny, ale dla mnie - jako matki - ważne jest, aby w jak największym stopniu był w stanie poradzić sobie sam w różnych sytuacjach życiowych - mówi pani Bogusława, która uczestniczyła z synem w poniedziałkowym otwarciu mieszkania wspomaganego.

Jarocińskie mieszkania treningowe to 3 jednoosobowe pokoje, przestronny aneks kuchenny z częścią wspólną, pokój dla trenerów samodzielności z pomieszczeniem gospodarczym, dwie łazienki i korytarz. Wchodząc do jednego z pomieszczeń możemy przeczytać odręcznie napisane na tablicy słowa: "zespół, przyjaźń, szansa dla każdego". Te hasła oddają doskonale atmosferę i sens powstania tego miejsca.

Mieszkania treningowe w Jarocinie - to istotne wsparcie również dla opiekunów

Mieszkanie wspomagane powstało również w dużej mierze z myślą o rodzicach osób ze spektrum autyzmu. Ponieważ bardzo często opieka nad dzieckiem - nawet tym już pełnoletnim - uniemożliwia realizację jakichkolwiek pasji, czy choćby znalezienie kilku chwil w ciągu dnia dla siebie. Możliwość zostawienia dorosłych dzieci w tego typu mieszkaniu pod opieką wykwalifikowanej kadry, ma być dla rodziców chwilą wytchnienia.

Kiedy wczoraj przywiozłam syna na pierwsze zajęcia, po powrocie do domu nie wiedziałam, co mam robić. Muszę nauczyć się mieć czas wyłącznie dla siebie, to jest dla mnie zupełna nowość - mówi mama 20-letniego Jakuba, u którego w wieku 3 lat zdiagnozowano autyzm. - Z mężem umówiliśmy się już nawet na wspólne wyjście do kina. Ostatni raz mieliśmy taką okazję 25 lat temu - dodaje z uśmiechem pani Agata.

Wykwalifikowana kadra ma pomóc podopiecznym uczyć się samodzielności

Kadra, która będzie opiekować się lokatorami jarocińskiego mieszkania wspomaganego to grupa kilkunastu osób, które wcześniej przeszły specjalne szkolenie. O tym jak wyglądało ono w praktyce opowiedziała Monika Baranek, trenerka samodzielności. 

Kurs odbywał się zarówno tutaj na miejscu w Jarocinie, jak i w Zielonej Górze oraz w Koninie. Szczególnie bardzo istotnym, z mojego punktu widzenia, była jego część praktyczna - jak choćby wizyta w przedszkolu dla dzieci ze spektrum autyzmu, poznanie osób, które już zamieszkują takie mieszkania treningowe oraz przekonanie się na własne oczy jak wygląda to wszystko w rzeczywistości.

Mieszkania powstały dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Mieszkanie wspomagane w Jarocinie nie powstałoby, gdyby nie środki finansowe przekazane na jego realizację przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Dotacja celowa wyniosła 270 tys. zł. Natomiast Gmina Jarocin przekazała dwa lokale o łącznej powierzchni ok. 100 m kw. przy ul. Zacisznej w Jarocinie. Za otrzymane pieniądze lokale połączono i przystosowano do warunków mieszkania wspomaganego. Środków wystarczyło również na dofinansowanie wydatków bieżących związanych z prowadzeniem i funkcjonowanie mieszkania w pierwszych dwóch miesiącach od uruchomienia.

Dlatego na uroczystym otwarciu mieszkania wspomaganego, które odbyło się 20 listopada nie mogło zabraknąć przedstawicielki Samorządu Województwa Wielkopolskiego - Pauliny Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Mieszkanie treningowe dla osób ze spektrum autyzmu w Jarocinie to dla nas już drugi przystanek, pierwszy z nich to Konin. Wiemy doskonale, że osoby, które mają okazję przejść przez takie mieszkania, bardzo mocno poprawiają swoją dyspozycyjność. To jest również ogromna pomoc dla opiekunów tych osób, czyli rodziców. (...) Niezwykle ważne społecznie jest, abyśmy takich mieszkań mieli jak najwięcej, bardzo się cieszę, że Jarocin na tej mapie się pojawił - powiedziła Paulina Stochniałek.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu odpowiadał za koordynację tego działania

Wszystkie działania związane z adaptacją i przystosowaniem lokali oraz wyposażeniem mieszkania treningowego koordynował i nadzorował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Zapewnił on również cykl wspomnianych wyżej szkoleń na trenerów samodzielności, mających wspierać aktywność i dążenie do samodzielności osób ze spektrum autyzmu w mieszkaniu, a także w środowisku lokalnym.

Mieszkanie wspomagane w Jarocinie to przeniesienie wypracowanego już modelu na kolejne lokalizacje i samorządy. Jeśli coś sprawdziło się w działaniach projektowych, staramy się następnie - poprzez wsparcie finansowe ze strony Samorządu Województwa Wielkopolskiego - duplikować je w innych miejscach. Taka idea dzieje się właśnie tutaj. W planach są kolejne mieszkania, które chcemy tworzyć jeśli chodzi o województwo wielkopolskie - powiedział obecny na uroczystości Grzegorz Grygiel, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

I dodał:

Tylko cieszyć się, że tak wiele dobrego dzieje się w gminie Jarocin. To miejsce, które widzi politykę społeczną, które widzi potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsi lokatorzy mieszkania wspomaganego w Jarocinie uczestniczyli już w zajęciach

Na krótko przed oficjalnym otwarciem, mieszkanie wspomagane w Jarocinie przeszło pierwszy kilkugodzinny test. O swoich wrażeniach z tego wydarzenia opowiedziała Monika Baranek, która towarzyszyła mieszkańcom jako trenerka samodzielności.

Wrażenia są bardzo pozytywne, było fantastycznie! Choć - nie ukrywam - towarzyszyły nam też pewne obawy, ponieważ to są nasze początki. Zaczęliśmy od śniadania, zrobiliśmy sobie kawkę, pograliśmy w gry oraz przyrządziliśmy wspólnie obiad. W tym mieszkaniu dla naszych podopiecznych mamy być tylko cieniami w codziennych czynnościach - wyznaje trenerka.

A o tym jak bardzo ta samodzielność jest potrzebna wspomniała również w swoim przemówieniu Paulina Stochniałek.

Osoby w spektrum autyzmu to mieszkańcy, którzy przy spełnieniu odpowiednich warunków mogą zupełnie sprawnie funkcjonować w naszej społeczności i przede wszystkim czuć swoją podmiotowość - to jest dla nas bardzo ważne, żeby wszystkie mieszkanki i mieszkańcy czuli się ważni i potrzebni w swojej lokalnej społeczności. Im bardziej będą samodzielni, im bardziej będą umieć zadbać o samych siebie tym ta zdolność, aby być potrzebnymi dla innych będzie coraz większa - podkreśliła przedstawicielka Zarządu Województwa Wielkopolskiego. 

Mieszkania wspomagane w "Wielkopolskim Programie Wspierania Osób z Ograniczoną Sprawnością na lata 2021-2025"

Wdrażanie wypracowanego modelowego rozwiązania mieszkalnictwa wspomaganego jest zgodne z założeniami Strategii Polityki Społecznej Województwa Wielkopolskiego do roku 2030, która zakłada rozwój systemu mieszkań ze wsparciem dostosowanych do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Tworzenie i uruchamianie mieszkań wspomaganych/treningowych wpisane jest jako przedsięwzięcie strategiczne do Wielkopolskiego Programu Wspierania Osób z Ograniczoną Sprawnością na lata 2021-2025

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE