reklama

Rodzaje soczewek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: francescoridolfi.com

Rodzaje soczewek - Zdjęcie główne

foto francescoridolfi.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Soczewki kontaktowe nosi się głównie w celu korekcji wad refrakcji, ale osoby bez zdiagnozowanych wad wzroku mogą skorzystać z soczewek kolorowych. Rodzajów soczewek dostępnych na rynku jest kilka i warto nieco się rozeznać w temacie.

Jeśli do tej pory nie nosiliście soczewek kontaktowych, a zastanawiacie się nad tym, przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą i zbadać wzrok. Optometrysta doradzi, od których soczewek można zacząć i indywidualnie dopasuje je do pacjenta. Pamiętajcie, że soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, nawet jeśli kupuje się je bez recepty. Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Podział ze względu na wadę refrakcji
Obecnie na rynku dostępne są soczewki dostosowane do konkretnych wad refrakcji, czyli: sferyczne, toryczne i progresywne. Soczewki sferyczne są najpopularniejsze, często określane jako standardowe, ponieważ przeznaczone są dla osób z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Zazwyczaj występują w zakresach mocy między -12 do +10, ale niektóre firmy produkują także soczewki o mocach do -20 i +20 (często na specjalne zamówienie). Soczewki sferyczne cechują się budową kulistą, kształtem przypominającą miskę. Soczewka idealnie przylega do oka i pozwala promieniom światła skupić się w jednym punkcie, dzięki czemu użytkownik może cieszyć się ostrym obrazem. Inaczej rzecz ma się z soczewkami torycznymi, które przeznaczone są dla osób z astygmatyzmem. Oko astygmatyka kształtem przypomina raczej piłkę rugby niż kulę, dlatego soczewki sferyczne się nie sprawdzą, powodując dyskomfort, swędzenie i pieczenie gałki ocznej. Soczewki toryczne są skonstruowane tak, by dopasować się do oka astygmatyka i skupić promienie światła w jeden punkt (w oku astygmatyka obraz na siatkówce rozchodzi się w dwóch punktach, stąd też tę wadę refrakcji nazywa się niezbornością). Soczewki toryczne występują w takich samych mocach, jak sferyczne. Natomiast soczewki progresywne przeznaczone są dla osób z tzw. starczowzrocznością, czyli prezbiopią. To zjawisko pogarszania wzroku, które często następuje po 40. roku życia i osoby dotknięte tą wadą wzroku zgłaszają problemy z wyraźnym widzeniem z bliska. Soczewki progresywne są więc odpowiednikiem okularów progresywnych (cechuje je większa ostrość obrazu), a ich budowa pozwala korygować starczowzroczność. Oprócz tego, na rynku dostępna jest bogata oferta soczewek kolorowych, które mogą nosić osoby z wadami refrakcji oraz bez (soczewki zerówki). Soczewki kolorowe pozwalają na eksperymentowanie ze swoim wyglądem, całkowicie zmieniając kolor tęczówki, lub podkreślając naturalny kolor oczu. Często można także kupić soczewki na specjalne okazje – takie jak Halloween czy imprezy przebierane – takie modele posiadają zwariowane wzory.

Podział ze względu na czas użytkowania

Soczewki kontaktowe mają określony czas, w którym można z nich korzystać. Najpowszechniejsze są soczewki jednodniowe oraz soczewki miesięczne, ale na rynku są także dostępne soczewki dwutygodniowe, całodobowe i kwartalne. Standardowe soczewki nosi się w trybie dziennym do 12 godzin, zakładając je po przebudzeniu i zdejmując przed snem. W soczewkach miesięcznych, dwutygodniowych i jednodniowych nie poleca się spać ani ucinać drzemek ze względu na ryzyko wysuszenia oka i podrażnień. Początkującym użytkownikom soczewek zaleca się soczewki jednodniowe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji, a wyłącznie zachowania higieny rąk podczas aplikacji. Soczewki jednodniowe są przeznaczone do jednorazowego użytku, są także cieńsze i mniej wytrzymałe, przez co mogą się sprawdzić u alergików. Można w nich pływać i wykonywać codzienne czynności. Natomiast pozostałe rodzaje soczewek, czyli miesięczne, dwutygodniowe, całodobowe i kwartalne wymagają dodatkowych akcesoriów (pojemnik i płyn do soczewek) oraz pielęgnacji. Soczewek całodobowych można używać bez przerwy przez 30 dni i nocy, aczkolwiek nie jest to rozwiązanie dla każdego. Trzeba pamiętać, by co jakiś czas dać oku odpocząć oraz by regularnie korzystać z nawilżających kropli do oczu. Natomiast soczewki kwartalne są przeznaczone do noszenia w trybie dziennym, ale od momentu otwarcia opakowania są zdatne do użytku przez 90 dni. Ważna przy takich soczewkach jest dokładna pielęgnacja, gdyż na powierzchni osadzają się zanieczyszczenia oraz osady białkowe, obniżające komfort i jakość widzenia. Takie soczewki są coraz mniej popularne wśród ich użytkowników. Niektórzy decydują się na soczewki kwartalne wyłącznie ze względów ekonomicznych, jednak zawsze warto skonsultować to z optometrystą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE