reklama

Rekuperacja, czyli nowoczesny sposób na wentylację w Twoim domu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Rekuperacja, czyli nowoczesny sposób na wentylację w Twoim domu - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Rekuperacja jest najefektywniejszym sposobem na prawidłową wentylację powietrza w domu. Zapewnia ona świeżość w budynku, dzięki czemu nie powstają pleśnie, grzyby, a mieszkańcom oddycha się lepiej. Dodatkowo wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawia, że zimą zmniejsza się zapotrzebowanie na ogrzewanie. Interesujące? Poznaj rekuperację w dalszej części tego artykułu!
reklama

O tym, jak ważna jest prawidłowa wentylacja w budynku, nikogo nie trzeba przekonywać. Najlepiej rozejrzeć się dookoła, szczególnie zimą. Jeśli w domu zamontowane są plastikowe, szczelne okna, to niewątpliwie pojawiają się na niej od wewnątrz kropelki wody. Z kolei na ścianach widoczne zaczynają być czarne plamy - to pleśń i grzyb. Takie oznaki świadczą o jednym - wentylacja grawitacyjna nie działa. Nie ma szans na jej prawidłowe funkcjonowanie bez otwierania okien, czy też stosowania nawiewników. Jednak nawet to w większości przypadków nie pomaga. Co zatem robić? Rozwiązaniem jest właśnie rekuperacja.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja jest zjawiskiem, podczas którego dochodzi do wymiany powietrza oraz odzysku energii. Za jego realizowanie odpowiada urządzenie zwane rekuperatorem. W efekcie powietrze świeże, które jest dostarczane do domu, przechodzi przez jednostkę centralną i tam zostaje podgrzane. Do zwiększenia jego temperatury wykorzystuje się wymiennik ciepła. Pobiera on energię z zużytego powietrza, które jest odprowadzane z domu. W ten sposób do wszystkich pomieszczeń w budynku trafia świeże i ciepłe powietrze.

reklama

Co da rekuperacja w Twoim domu?

Montaż rekuperacji możliwy jest w większości domów. W nowoczesnych, pasywnych budynkach, jest ona wręcz standardem. Co można dzięki niej zyskać?

Świeże powietrze non-stop

Wentylacja mechaniczna ma ogromną przewagę nad grawitacyjną. Podczas gdy ta druga wymaga otwierania okien lub stosowania nawiewników i manualne zarządzanie nimi, rekuperator działa automatycznie. To zapewnia stałą wymianę powietrza i dostęp do jego świeżego wariantu przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Użytkownik nie musi nic przy tym robić, urządzenie samo zadba o realizację całego procesu. Dzięki temu nie trzeba otwierać okien, aby mieć dostęp do świeżego powietrza.

Lepsze samopoczucie

Świeże powietrze ma pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka. Dostęp do niego sprawia, że lepiej się funkcjonuje. Co ważne - świeże powietrze, które trafia do budynku, jest filtrowane. Oznacza to, że są z niego eliminowane wszelkie zanieczyszczenia, bakterie oraz wirusy. W domu z takim powietrzem żyje się zdrowiej! Ten zabieg szczególnie docenią alergicy.

reklama

Ogrzewanie pomieszczeń

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła świetnie sprawdza się zimową porą. Powietrze, które trafia do budynku, jest ogrzewane. Zatem do pomieszczeń trafia nie zimne, a ciepłe. To pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu - kocioł pracuje krócej, a także zużywa mniejsze ilości paliwa. Przekłada się to również na energię elektryczną. W efekcie więcej pieniędzy zostaje w portfelu właściciela budynku.

Podsumowanie

Rekuperacja wypiera wentylację grawitacyjną, która jest nieskuteczna. Zapewnia ona stały dostęp do świeżego powietrza, dzięki czemu w budynku nie pojawiają się grzyby i pleśnie. Ponadto wymiana ciepła umożliwia ogrzewanie pomieszczeń oraz oszczędności na paliwie i energii elektrycznej. Rekuperacja to najlepszy sposób, aby zapewnić sobie w domu powietrze poprawiające samopoczucie i zdrowie.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama